Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Solunar takvimine göre...!!

lufermania

Daimi Üye
Adı
Uğur
Böyle bir konu için test yapmanızı ve sonuçlarını iletmenizi gerçekten taktir ettim :harika:
Yalnız bir eleştiride bulunacağım. Bir şeyi test ederken test şartlarını aynı tutmanız gerekir diye düşünüyorum.
Hava şartları elinizde olan birşey olmadığı için yapabileceğiniz birşey tabi ki olamaz ama; kullandığınız ekipman, yem, iğne, mera ve av saati hep aynı olmalı. Herhangi birini bile değiştirseniz neden dolayı balığı aldığınız veya alamadığınız bilgisi muallak olacaktır.

elixir

Yeni Üye
Adı
Özgür
Farklı farklı programlar var, telefonumda fishing hunting solunar time ve fishing Mobile isimli 2 farklı program var, fakat aynı gün için iki programın da verdiği av saatleri farklı ikisinin verdiği saatleri deneyebilmek için çok boş vaktin olması lazım benim o kadar vaktim yok, bu iki programı deneyip olumlu sonuç alabilen varmı

zarg

Aktif Üye
Adı
Mustafa
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Verilen zaman dilimi her sefer doğru çıkmasada insanı gönüllenderiyor. Kimi zaman ise verilen zaman diliminde merada bulunan balık sahtelere rağbet etmiyor. Fala inanma falsız kalma durumu gibi bir şey anlayacağınız.:)

Candy_Man

Aktif Üye
Hadi ayın konumu falan okey de basınçla balığın alakasını çözemedim.
Klasik kural “su sıkıştırılamaz” bu durumda atmosfer basıncının suyun içindeki balığa etkisi olmaması gerekmiyormu ?

Tabi şöyle de bakarsak; suda derine indikçe basınç artar çünkü üzerindeki su miktarı artar. Buna bir de artan atmosfer basıncı eklenirse balık kendisini bulunduğundan daha derinde hisseder ve nispeten yüzeye çıkar. Mı ?
Bilgisi olan var mı

Mektupla

Daimi Üye
Hadi ayın konumu falan okey de basınçla balığın alakasını çözemedim.
Klasik kural “su sıkıştırılamaz” bu durumda atmosfer basıncının suyun içindeki balığa etkisi olmaması gerekmiyormu ?

Tabi şöyle de bakarsak; suda derine indikçe basınç artar çünkü üzerindeki su miktarı artar. Buna bir de artan atmosfer basıncı eklenirse balık kendisini bulunduğundan daha derinde hisseder ve nispeten yüzeye çıkar. Mı ?
Bilgisi olan var mı
Basınç Değişikliklerinin Balık Avına Etkileri

evrenersin

Aktif Üye
Adı
evren
Kan Grubu
O Rh Pozitif

Candy_Man

Aktif Üye
Bilgi için teşekkürler. Ukalalık olarak algılamayın ama yazıda hiç teorinin teknik dayanağı yok. Bir de şu cümle enteresan geldi;

“Düşük basınçlı havalarda balıklar daha istekli yemlenirken, yüksek basınçlı havalarda balık ativitesi düşer. Aynı zamanda düşük basınçlarda balık derin sulara gitme eğilimindeyken, yüksek basınçlarda sığ sulara çekilir.”

Kıyıdan balık tutan birisi basınç düşükse derine gitmek zorunda, balık aktif olmasına rağmen kıyıdan uzakta ve derinde; yani ulaşılmaz,
Basınç yüksekse balık sığ suya gelir ama oltaya gelmez sonucu çıkıyor.

Ya da bu solunar takvimi tekne avlarında mantıklı kıyıdan avlarda manasız.

Candy_Man

Aktif Üye
Şimdi bir yazı okudum yabancı bir sitede. Anlayabildiğim kadarıyla aktarıyorum.

Güneşin doğuş ve batışı saati (3 saatlik periyot)
+
Yeni ay veya dolunay zamanı
+
İlk bahar ve yaz ayları (özellikle haziran)
Bu 3 faktör en çok balık aktivitesi olduğu zamanlar mış. Haziran kısmı deneylerin yapıldığı bölgenin yerel balık türlerine göre değişir bence.

Kışın hava sıcaklığı anormal yükseldiğinde ya da yazın çok soğuduğunda yine balık aktivitesi artar mış.
Basınca çok yer verilmemiş.
Aslında konu ay ve dünyadaki hayvanların etkileşimi. Deneyler sadece balıklar değil diğer hayvanlar üzerinde de yapılmış ve paralel sonuçlar alınmış.
Sonra teoriyi geliştirmek için akustik ölçüm cihazlarıyla balıkların beslenme aktivitelerine suda gezinme mesafelerindeki artışlara falan bakılmış.
Dikkatimi çeken başka nokta; fırtına öncesi ve sonrasında da balıklar iyi av verirmiş.
Son olarak da adam diyorki bu koşulları yakalayabilirseniz o zamanlarda gidin. Ama solunar takviminizle müsaitlik durumunu uygun değilse yine de gidin. En kötü balık avlama günü ofiste geçirdiğin en iyi günden daha iyidir.

Solunar Theory: Fact or Fiction? - Line & Sight

Son düzenleme:

Mektupla

Daimi Üye

Mektupla

Daimi Üye