Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Solunar Teorisi, Ay ve Güneş Hareketlerinin Balıkçılık Üzerindeki Etkileri

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında Volkan tarafından paylaşıldı.

 1. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Solunar Teorisi Nedir?

  Yeryüzünde yaşayan bütün Yaşam formlarının gökyüzündeki yıldızların çekim kuvvetlerinden ( Günlük astral enerji bombardımanından ) etkilendiği bilimsel bir gerçek. Anlayacağımız canlıların anlık davranışlarında büyük bir etki oluşturduklarıdır. Buna göre canlıların etkilendiği ( Özellikle Deniz Canlıları ) zaman ve günler Batıda Solunar takvimi ile açıklanmıştır.
  Güneş ve ayın canlılar üzerinde hareketlerine etki eden ve davranışlarında bir yoğunluk yarattığı, bu iki olgunun bulundukları pozisyona göre canlılar üstündeki yoğunluğun belli zamanlar içinde kaldığının farkına varılması, bu takvimin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.
  Özellikle bu yoğunluğun Yeniay zamanı ( Ayın gece görünmez olduğu zaman ) en doruk noktaya ulaştığında gözlemlenmiştir. Denizlerdeki Gelgit olayları bu yoğunluğun başka bir yansımasıdır.

  Solunar Teorisi Kim Tarafından Nasıl Geliştirilmiştir?

  1926 yılında John Alden Knight yerel bir bilgiyi geliştirmek ve ilimi bir platforma oturtmak için çalışmaya başladı. Adına Solunar dedi ( Sol=Güneş, Lunar =Ay). Bay Knight 33 faktörden oluşan tatlı su ve tuzlu su balıklarının günlük davranışlarını listeledi. Etkenler üzerindeki hal ve davranışları elinden geldiğince kayıt altına aldı. Her bir olguyu test ederek ve eleyerek yalnızca üç faktörün çok etkili olduğunu tespit etti. Bunlar Güneş,Ay ve Gelgit olayıydı.
  Güneşin tek başına günü gününe aynı etkiyi göstermediğini, izlediği rotanın uzun bir zaman diliminde çok az bir farklılık gösterdiğini biliyordu. Hatta bazı akıllı balıkların günün herhangi bir saatinde veya gece gözükmesi Ayında tek başına tamamlayıcı özelliğinin olmadığını gösteriyordu. Gelgit olaylarının da kapalı deniz ve iç sularda bir etkisinden bahsetmek mümkün değildi. Gerçi okyanus kıyılarında balıkçılık yapan insanlara rehber olabiliyordu. Bu da sadece onlara yol gösteriyordu.
  Çalışmalar ve araştırmalar ilerledikçe, ayın yükselişi ve alçalması ile orantılı ve güneşle bağlantılı gün ortasında kısa bir zaman dilimi ile ilgili hareketin önemli bir tespiti yapıldı. Bunu Ana dönem ve Ara dönem olarak ikiye ayırdılar. Bu iki dönem içinde kalan ve aktivitelerin doruk noktasına çıktığı zaman dilimlerinin de var olduğunu belirtiler.

  Yapılan Deney Ve Çalışmalar:

  İlk deneyi John Alden Knight iki yüz adet balık avlayarak yaptı. Yapılan avların Solunar zamanının Yeniay döneminde yüzde doksan oranında büyük başarıya ulaştığını tespit etti. 1935 ve 1939 yılları arasında kara avı kuşları ve hayvanlarını da içine alan daha kapsamlı bir araştırma ile genişletti ve sonuç aynıydı. İlk tatmin edici bilimsel ve akademik çalışmayı Northwestern Üniversitesinde bir mikrobiyolog olan Dr. Frank A.Brown Şikago yakınlarındaki laboratuarında istiridyeler üzerinde tesadüfen gözlemlemiştir. İstiridyelerin belirli zaman aralıklarında kabararak ağızlarını açtıklarını farketmiş ve bunun Okyanuslardaki gelgit olayı ile eşzamanda gerçekleştiğini anlamış. Gelgit sürecinde denizin kabarmasıyla istiridyelerin açıldığını gören Dr. Frank A.Brown bunun deniz seviyesinin değişmesinden mi yoksa sadece ayın gücünden mi olduğunu anlamak için deneylerine okyanus içinde devam etmiştir. İlk iki hafta gelgit ile aynı reaksiyonu gösteren bu canlılar sonraları farklı zamanlama ile tepki vermeye başlamışlar. Bunun nedenini de araştıran Dr. Brown, bu olgunun tam olarak Ayın baş üstüne veya ayak altına geldiği zamanlarda olduğunu görmüş.

  Doruk Günler:

  Eğer hava ve beslenme şartları uygun koşullara sahip olursa, Güneşin ilk ışıklarını vermeye başladığı andan itibaren veya son ışıklarını vermeye yakın, ilk bir veya iki saat içindedir. Ve de her ayın, Yeniay ve Dolunay zamanı bu etki en doruk noktasına ulaşır. Balıklar gördükleri veya kokladıkları her şeye ayırt etmeden atlarlar. Bu yoğunluk her aşamasında üçer günlük sürelerde ayın son çeyreğine gelene kadar miktar olarak azalır.

  Doruk Aylar:

  Haziran ayı diğer aylara göre bu ilişkinin en yoğun olduğu aydır. Bu ayda Dolunay zamanı Güneş ve Ay hemen hemen birbirlerinin karşısında yer alırlar. Tam olarak karşı karşıya geldiklerinde onları birkaç dakika gökyüzünde göremeyiz. Yeniay ( Ayın Güneş ışıklarını yansıtamadığı an ) zamanı, Güneş ve Ayın uzaydaki hareketlerinde en mükemmel güce beraberce ulaştığı uyum anıdır. Güneş sisteminin diğer birçok yıldız sistemleriyle arasındaki etkileşimin sağlandığı ve diğer günlere, aylara ve yıllara benzemeyen bir pozisyona geldiği zamandır.

  Doruk Zamanlar:

  Solunar sürecinin düşüşü, güneşin doğuşu ve batışı esnasında yarım ila bir saati içinde gerçekleşir. Ve bu esnada verimli av için büyük avantaj yakalayabiliriz. Ay doğarken veya batarken bu avantajı devam ettirebiliriz. Mevsimlere isabet eden Yeniay ve Dolunay zamanlarını avantaj olarak kullanabiliriz.

  Balık avının Süresi:

  Usta balıkçılar balıkların her zaman beslenmediklerini bilirler. Bazı nedenlerden canlı veya yapay yemlere de saldırdıklarını da bilirler. Solunar teorisini oluşturan John Alden balıkların bir tam gün içinde tek haneli saatlerde beslendiklerini ve gerçek balıkçılığın bu saatler içinde de havanın ve beslenme şartlarının uygunluğuna göre yapılabileceğini belirtmiştir. Ve bu beslenme saatlerinin bir veya iki saat gibi sürede çılgınca gerçekleştiğini söylemiştir.

  Meteorolojik Etki:

  Havanın bu teorideki etkisinin de çok önemli rolü vardır. Ani şartlardaki ısı değişikliği ve barometredeki hava basınç değerlerinin alçalıp-yükselmesi av verimine etki eder. Barometrenin hızlı düşmesi anormal havanın habercisidir. Dolayısı ile tabiattaki varlıklar kötü hava koşullarının gelmesini hissederek daha güvenli bölgelere çekilirler. Balıklarda derinlere inerler ve hareketsiz kalırlar. Onun için Kuzey den gelen hızlı cephe sistemlerinde ve rüzgar durumlarında kıyılardan balık tutma verimi de azalır. İstanbul’da devamlı dile getirilen meşhur balıkcı sözleri vardır ya “ Poyraz var balık yoktur, Gündoğusu eser balık kaybolur gider, bu gün yıldız ve Karayel esiyor balık olmayabilir ”. Tabi bu tabirler coğrafi konuma göre değişir bunu da unutmamak lazım.

  Solunar Zamanının Hesaplanması:

  Solunar zamanlarının doğru hesaplanmasındaki anahtar; Güneş ve Ayın gökyüzündeki konumlarına ve görünen şekillerine bağlı olarak ortaya çıkar, bunu iki gruba ayırarak inceleyebiliriz.
  Ana Dönem içinde ( bu bir tam gündür ); Gökyüzü ve yer Meridyenlerine eşzamanlı rastlayan geçişlerde ortaya çıkan yerçekimi gücü ( Gelgit olayı ). Ara dönemde ise; Bu bir tam gün içindeki belirli zaman aralıklarıdır. Bu iki unsurun ( Güneş ve Ay ) ufuktaki doğuş ve batışlarının doğal sonucu olarak bulunduğumuz mevkide 90 ve 270 derecelik açılar içinde oluşan uygun yükseliş şartlarıdır.
  Ayın üstümüzde veya altımızda olması ne demektir? Bu kavramların anlamı; Ayın tam tepemizde yer alması ile üstümüzde, veya dünyanın arka tarafında bulunması ile ayaklarımızın altında kalması olarak nitelenir.
  Ana ve ara dönem diye adlandırdığımız bu iki dönem; Avın azlığını veya çokluğunu haber vermez. Yalnızca o gün içinde avcılığın en verimli av zamanının zirveye ulaşacağı anı açıklar.

  Formül:

  Ara dönem içinde; Ayın doğuşu ( yükselişi ).
  Ana dönem içinde; Ay Üstümüzde.
  Ara dönem içinde; Ayın batışı.
  Ana dönem içinde; Ay ayaklarımızın altında.

  Ek Bilgiler:

  Ay her zaman çok yüksek irtifada gözükmeyebilir. Her zaman ufukta bile olabilir.
  Ay Doğudan doğar.
  Ayın tepemizde olması yeryüzünde bulunduğumuz mevkiye bağlıdır.
  Ay Batıdan batar.
  Ayın ayaklar altında olması bulunduğumuz mevkinin karşıtında yani dünyanın arkasında kalması demektir.

  Günlük Veriler İçin Yararlanılan Temel Üç Kaynak:

  1 http://aa.usno.navy.mil/data/

  İstanbul İçin:Enlem: Batı 41 derece , Boylam : Doğu –29 derece, GMT:2 ( Greenwich saat farkı Türkiye için )

  2 Diyanet İşleri Başkanlığının 2003 yılı Takviminde Ayın doğuş ve batış zamanları verilip ve aldığı görünüm şekli grafik çizim şeklinde gösterilmiştir.

  3 T.C.Devlet Meteoloji İşleri Genel Md.
  http://www.meteor.gov.tr/

  Ayın Bir Aylık Evreleri:

  [​IMG]

  Değişik zamanlarda ayın izlediği rotayı çıplak gözle izlediğimiz zaman ayın dünyadan görüntüsündeki değişiklikleri gözlemleyebiliriz. Güneş ve ayın değişik zamanlarında her safhaya bağlantılı oluşumları bir ay boyunca farklı görüntülerde oluşur. Yeniay ( gökyüzünde ay görünmezdir ).
  Kaynaklar:
  Nasuhi Albulak


  Bu kıymetli bilgileri bize kazandıran ülkemiz olta balıkçılığının kıymetli ismi Sayın Nasuhi Albulak abimize sonsuz teşekkürlerimizi sunarız...
   
  007mac, plastikman, syner ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. askarr

  askarr Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  0
  merhaba arkadaşlar.... dolunay zamanı balığın yemlenme saatinin öğlen sıraları----yeni ay zamanı sabah erken gün doğumu ve gün batımı olarak çok eski kulaktan dolma bilgim veya duyumum var.. doğrumudur. zaman zaman denedim....bazen uydu bazen uymadı.. hava durumu---hava basıncı---rüzgar durumundan uymamış olabilir ...ama merak ediyorum dolunay zamanı balık gündüz öğlen saati her yeme saldırırmı.......
   
 4. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  369
  Şehir:
  rize
  volkan üstadım sevgili modum buna dayanarak ayın felan güncesinde şu zaman dilimi içinde va yapabiliriz diyebilirmiyiz böyle bir çizelge ye rastladınız mı hiç ?
   
 5. özcan bolat

  özcan bolat Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.024
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  istanbul/ümr
  harika teknik bilgiler lakin bu bilgileri sindirip öğrenmek ve bunuda pratikte uygulamak kolay olmasa gerek uzun zaman belkide bu ip ucları doğrultunda çalışmak lazım, zaman ister yani paylaşım için teşekkürler her zaman başvurulacak bir kaynak göstermişsiniz :)
   
 6. enis59

  enis59 Daimi Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.211
  Beğeniler:
  4
  harika bilgiler emeğinize sağlık teşekkürler paylaşım için
   
 7. BİROL

  BİROL Daimi Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.156
  Beğeniler:
  46
  Şehir:
  İSTANBUL
  Teori felan anlamam, oltamı atarım varsa balık tutarım, yoksa balıklar tatil yapıyor derim :D
  Şaka bir yana balıkların av verme alışkanlıkları birçok değişkene bağlıdır.
  Bunu Solunar teorisi ile bizlerle paylaşan Nasuhi abimize ve Konuyu açan Volkana teşekkür ediyorum
   
 8. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Aşkar Bey, ben dolunay zamanı öğle vakti verimin arttığını pek sanmıyorum. Bu balığına göre de değişebilir, diğer şartlara göre de. Yılın belirli bölümlerinde ay doğuşu öğle vaktine denk gelebiliyor. Belki o günlerde yapabilir.
   
 9. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Hızır, solunar teorisi baz alınarak hazırlanmış bazı takvimler mevcut. Bulursam bir tane eklerim.
   
 10. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Özcan Bey, aslında çok karmaşık değil. Pratiğe dökmek şöyle zaman alır, bu bilgiler coğrafi konuma bağlı olarak değişmekte. Sürekli avlandığımız yere bu bilgileri adapte etmek zaman alır, ama mutlaka faydası olur.
   
 11. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Ben Teşekkür ederim abi. Dediğin gibi, balık avına etki eden onlarca etkenden sadece bir tanesi bu.