Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sonunda OLDU! Gerçek Akya (Lichia Amia)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Sonunda oldu. Kaç zamandır hayalini kurduğum LİÇA bana da kısmet oldu. Ağustos ayından itibaren başladığım canlı yemle sırtı avlarında oldukça iri balıklar kaçırdım. Aynı balıkları uzun süreler avlayanlar bir süre sonra balığın mücadelesinden cinsini ve büyüklüğünü tahmin etmeyi öğrenirler. Benim durumumda neredeyse böyle. Artık balıkları görmeden ismini söyler oldum. Ancak bu sefer balık daha yakalandığı anda farkını hissetirdi. Anında fişekleyen Liça bizim sarıkuyruklardan farklı olarak muazzam bir kuvvetle çekiyordu. Sarıkuyruklar yakalandıkları anda kuvvetlice asılıp derine yönelirler ve mücadele esnasında kuvvetli kafa vuruşlarını oltanın ucunda titreşim olarak hissedersiniz. Fakat liça sadece ve sadece fişekliyor. Kesintisiz ve yorulmak bilmeden, olanca gücüyle kaçmaya başlayınca insan ister istemez telaşa kapılıyor. Yassı yapısının ve geniş arka yüzgeçlerinin sağladığı ilave çekiş gücünü her an kullanıyor. Balığın huyumudur yoksa iğnenin balığın alt çenesine oturmuş olmasından mıdır bilmem, benim balığın fişeklemeleri yüzeye doğru oldu. Son 30 metrede balığın sırt yüzgecini gördüm. Birtürlü tanımlayamadığın balığın heyecanıyla dizlerimin bağının çözülmesi yetmezmiş gibi akşam güneşinin bakır rengine çevirdiği deniz bir karış aşağısını göstermiyordu. Balığın ne olduğunu son 5 metrede anladım. Namı diyar GERÇEK AKYA. Hani Ali Pasinerin kitabındaki kara kalem çizimlerde gördüğümüz ve o andan itibaren hayalini kurduğumuz, yem diye lüferleri, palamutları hüpleten, birlik misinalara şamandırlar bağlayıp dizginlenen efsane balık. Sonunda oldu. Kaç zamandır hayalini kurduğum GERÇEK AKYA banada kısmet oldu. Darısı sizlere rastgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. SUNAY GÜNGÖR

SUNAY GÜNGÖR Aktif Üye

Çok güzel akya, tebrik ederim Akın Kaptan, niceleri rast gelsin. Sarıkuyruk balığına akya denmesi bence doğru değil, aynı şekilde de yazılı orkinos yavrularına palamut veya torik denmesi gibi benzetmeler de doğru değil, kolyos'a uskumru denmesi gibi benzetmeler de...

4. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Çok güzel gerçekten. Tebrikler. Pek sık görmediğimiz gerçek akya (lichia amia)

Her daim rastgele

5. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

akın kaptanım can ı gönülden tebrik ederim akya ile de tanışmış oldum açıkçası yüzgeçlerinin heybetinden mücadelesi tahmin ediliyor doğrusu :)

6. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Balığa ve denize sevdalı ruhlarımızı şenlendiren,
    deniz ve balık kokan güzel bir günce

7. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Tebrik ederim harika bir av. Açıkçası bende Sarıkuyruğu hep akya sanıyordum. Ve bariz farkları olduğunuda sayenizde öğrendim. Avlarınız gerçekten takdire şayan.

8. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

Müthiş bir balık ve güzel bir av herkese nasip olmaz böyle balıklar.Tebrik ederim

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Sonunda aradığın o gerçek Akya'yı bulmuşsun.
    Görünüşe göre dün geceki rastgelsin dileğim işe yaramış.. :D

10. balıkçı pehlivan

balıkçı pehlivan Aktif Üye

tebrikler akın kaptan sanada gerçek akya yakışır

11. yükseltaktak

yükseltaktak Aktif Üye

kaptanım bileğine emeğine sağlık, benim ilk defa duyduğum balıkları siz avlıyorsunuz. Her daim rast gelsin....