Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sorunlu Nokia N78 için Para İadesi Hakkı Kazandık fakat...??

Konu, 'Genel Konular' kısmında TEKNOTURK tarafından paylaşıldı.

1. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Önce detayları vereyim

-Telefonu garantisi devam ederken 2. el olarak aldık, toplamda ard arda 3 kere aynı sorunu çıkarınca, hakem heyetine de başvurup paramızın geri iadesini istedik.
    -Telefon Hepsiburada sitesinden alınma olduğu için hepsiburada'dan arandık ve hangi kart ile ödeme yapıldıysa o karta para iadesi yapılabileceği söylendi.
    -Kart haliyle bize ait değil. Telefonu sıfır olarak alan ilk sahibine ait ve o kişiyle tekrar iletişim kurma gibi bir durumumuz yok.
    -Durumu HB'ye anlatınca, "eğer kart sahibi değilseniz, ancak dekont numarası ile ödeme yaparız, telefonun bedeli kadar sitemizden alışveriş yaparsınız" diye cevap aldık.

-Haliyle parayı hediye çeki olarak almak istemiyoruz, HB bu teklifiyle kendisine bağlıyor yine müşteriyi.

Şimdi merak ettiğim şu, madem ki para iadesi kazandık illa ki hangi kredi kartı ile yapıldıysa ona mı iade yapılmak zorunda. Belki kartı kapattırdım ve banka hesabıma paranın gönderilmesini istiyorum.

Telefonun ilk sahibi olsak sorun yok ama ikinci sahibi olduğumuzdan biraz karışık çıkıyor. Benim şahsi fikrim, iadeyse iade olur, bir şekilde parayı bana ödemeleri gerekir. Kredi kartına yapılacak ödeme diye tutturmamaları lazım???

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. nidya78

nidya78 Üye

Ordan x bir ürünü kendi kendinize satın. böylee çeki nakite çevirebilirsiniz. ;) Komisyon oranlarını bilmiyorum ama aklıma böylesi bir çare geliyor. 2. çare olarakda ordan herhangi bir şey almak isteyen biri için kullanın.

4. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

Erkancım ,oncelıkle kolay gelsin :) faturada kımın ismı yazıyorsa ona ödeme yapılr bilgin olsun telefonun ilk sahibi kımse fatura onun adınadır ,inşallah okışı ile temas halındesındır ,kiii paranı ondan alabilesin ;);)

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Eğer kanunda fatura sahibine ödeme yapılır gibi bir durum varsa , öyleyse kanun biraz sakat hazırlanmış.
    Zira Erkan'ın dediği gibi malı satınalan değil, güncel sahibi
    cihaz zerinde tasarrufa sahiptir ve kanuni haklar ona aittir.
    Bence Bilgi edinme hakkını kullanarak bu durumu gerekli mercilere sor derim.

Aslında hediye çekide fena fikir değil, yeni bir telefon yada yakın zamanda alınacak bir ihtiyaç için kullanılabilinir...
    Zira iade işi Nokia'nın merkezine kalsa idi hiç alamama şansınızda vardı, zira hakem heyeti kararlarını pek takmıyorlar ve süründürme politikası güdüyorlar diye duymuştum.
    Zaten Nokia'dan nefret ederim, Sony Ericsson'dan şaşmamak gerek derim.

6. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

3 tane tüketici hakları ile ilgili dernek v.b. sitelerine mail attım, cevap bekliyorum. Otomobil gibi 2. eli olan birşey dediğin gibi özel bir durum.

Dekont ya da hediye çeki olarak da ödemeyi alabiliriz öyle de işimize gelir ama, işin içinde "illa bu şekilde ödeme yapıcaz" diye tutturan firma olunca, olaya çomak sokma isteği oluyor bende. :D

Yani ödemeyi löp para olarak almak istiyoruz. Servis raporlarında da bizim adımız geçiyor. Biraz ısrarcı davranıp en azında insiyatif kullandırtmak istiyorum HB'ye.

Bir de işin gıcık tarafı biz NOKİA A.Ş. yi dava ettik ama HB sitesinin tercih ettiği yöntem ile ödeme alıyoruz. :confused:

7. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

5800, N78 gibi telefonlarda gerekli hukuki adımları atıp da ödeme alamayan yok sayılır gördüğüm örneklerde.

Misal aynı durum kendi telefonumda(5800) da oluşacak sanırım, sorunlu bir telefon genel olarak. Bayram dönüşü servise vereceğim, kamera ve kapanma sorunu yüzünden. Ve bu telefonu da ilk sahibinden aldım, 1 yıldan fazla garantisi var hala. :D

8. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Tereddüt edecek bir şey yok.Mülkiyetin karinesi fatura değil zilyetliktir.Hakem heyeti iade kararını kim için vermişse alıcı odur.İlama satıcı YASAL SÜREDE. sürede itiraz etmez ise kesinleşir ve İCRAYA KONABİLİR.BU DURUMDA İCRA GİDERLERİ İLE SATIŞ TUTARININ TÜMÜNÜ NAKİT OLARAK ALIRSIN.;)

9. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Heyt bee! diyesim geldi :D İşime gelen cevaplara hemen cevap yazıyorum :) Dediğin gibi Abicim bu noktadan bastırayım firmaya bakalım :)

10. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Teknom Murat abi olaya noktayı koymuş.Ödemek zorundalar.Çünkü hakem heyetinin kararı senin adına.Ödemiyorlarsada ver icraya

11. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Hakem heyeti kararı daha ulaşmadı elimize(kardeşime), onun için bilmiyorum kimin adına karar vermişlerdir. İnşallah faturada adı geçen kişiye değildir :)

1-2 güne bizim de elimize ulaşır heralde, merakla bekliyorum, kime ödeme bilgisi yazmışlar diye :D