Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sözde LRF Avım

Konu, 'LRF (Light Rock Fishing) Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Malzemelerin arasında minik silikonlar bulunca 3-4 sardalye tuzlayıp ne zaman niçin aldığımı bilmediğim bu silikonları sardalyelerin içinde 2 gündür bekletiyordum. Kokmuş sardalye içinde silikonları bekletmemin bir yararı oldu mu olmadı mı bilemem. Bir daha deneyecek olursam silikonları iğne ile delik deşik edip sardalyelerle böyle bekleteceğim. Balık kokusunun silikonlara daha fazla sinmesi için.

Aslında bu zımbırtılar yerine sülünez taksam 3 katını yakalardım dün akşam. Amaç denemek, yem bulunmadığı ortamlar için seçenek olması. Kırmızı kafalı pembe ve bir de daha küçük mavi olanları tuzlanmış sardalye içinde bekletmiştim, ikisi de balık yakaladı. Gerçi fazla da aramadım ama, sarı daha büyükçe çatal kuyruklu silikonları yine bulamadığımdan sardalyelerle yatamadılar.

Başımıza bir de LRF çıkarmayın deyip durdum. Fakat dün kaşındım, LRF yasalarına uygun olmayan takım ve önceden hazırladığım iki çeşit silikonla liman mendireği ucunda uğraşıp durdum.
    Spine ilk başladığımda aldığım Exage 4000F makine, teknede kullandığım odun gibi 180cmlik silikon kamış, küçük iğneli 3 köstekli dip takımı ve ucunda 40gramlık kurşun. Önce 20 gramlık kurşun taktım sonra ileri atabilmek için büyüttüm.

Kullandığım iğneler Fudo Chinu W/ring 6 no bir de Owner vardı poşeti atmışım 8 numara olduğunu hatırlıyorum. Sardalye ile bir yatakta yatmışlardan yakalanmış balığı çıkartırken kösteğin uçundan üzerinde silikonu ile kopan iğneyi de koyup kullandığım silikonlardan mavinin resmini çektim. Mini jig head kullanmadım, beden ucunda hafif kurşunlu dip oltası.

LRF meraklılarının gördüklerinde güleceği malzemelerle 2-2,5 kg arası çoğunluğu kupez resimdekileri yakaladım. Şeytan bunun neresinde ya da LRF bu avın neresinde. İlgisi var mı LRF ile? Ne kamışın ne makinenin, sadece yem onların kullandıklarından biri. Belki kamış ve makine uygun olsaydı daha zevkli bir av olabilirdi ama daha fazla balık yakalayabilir miydim bilmiyorum.

hakan4117, ellidokuz, Hasan79 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. frenist

frenist Aktif Üye

Yapay yemle dip avı gibi olmuş bu Bülent abi, lrf ile bağı sadece silikon yemler olmuş. Sonucu fena olmamış ama sen kendi yorumunu katmışsın :)

hakan4117 bunu beğendi.
  4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Resimdekilerin 3-4 katı da ya su yüzeyinden ya sudan tam çıkarken çıktı kaçtı.
    LRF modası öncesi bu silikonları organik yem yerine denemek için almıştım.

LRF için illa uzun kürdan gibi kamış, çok hafif makine mi gerekli, Light kelimesine uysun diye. Böyle bir takımım olsaydı daha verimli av mı olurdu bilemiyorum.

hakan4117 ve frenist bunu beğendi.
  5. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Tebrikler valla super av olmus silikon guzel is yapmis.
    Arkadaki gopez (kupez) dedikleri balik galiba nedense istanbul
    cevresinde hic yok.

hakan4117 bunu beğendi.
  6. frenist

frenist Aktif Üye

Ekipman konusunda bişey diyemem, çünkü bende kamış ve makine almadım. Lrf dendiğinde benim önceliğim tek bir iğne ( jighead veya normal ) üzerine takılmış silikonun, sürekli hareket ettirilerek, yavru balık görünümü verilmesi ve bu şekilde balığın yakalanması. Anladığım kadarı ile siz 3lü takımı dibe yatırarak, kokutulmuş silikonlarla beklemeli olarak yapmışsınız avı. Bu bana daha da zor gibi geldi.

hakan4117 bunu beğendi.
  7. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Yapma abi yapma gari :) Serkan abi de gitmiş bir takım yapmış kendine şimdi ona sarıyoruz biz de hadi hayırlısı...

Av için tebrik felan yok abi alkış var ıslık tufan var tebrik ederim darısı başıma darısı başıma...

hakan4117 ve frenist bunu beğendi.
  8. sunny1403

sunny1403 Daimi Üye

Tebrikler..Gayet verimli bir av olmuş..Afiyet olsun..

hakan4117 bunu beğendi.
  9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ben bunları LRF sınırlarımızdan girmeden önce hoplatıp zıplatmak için almıştım.
    İki kış önce büyüklerini hoplattım bunlara sıra gelmemişti.

Japonya'da marketlerde yumurtadan yeni çıkmış birkaç mm boyunda kurutulmuş beyaz renkli balık larvalarının satıldığını görürsünüz. Videolarda tuttuklarını salmalarına bakmayın. 3-5 cm boyunda tuttukları balıkları canlı canlı ağızlarına atıp yutarlar.

Her boy balık yumurtası, bir iki günlük balık larvasından balinaya kadar denizden çıkan babaları hariç her türlü şey yenilir. Buna balon balığı ve sert kauçuk gibi madya da dahildir yosun da. Kum istiridyelerinden yaptıkları tepelerden markette yanından geçerken size su fışkırır.
    Kalamarın reçelini yaparlar.

Şimdi bu adamların LRF si burada da yayılıyor. Her türlü yeniliğe ilk atlayan ben hala direniyorum.:)

Bunları da bu işten kendimi korumak için söylüyorum.:D

hakan4117 bunu beğendi.
  10. frenist

frenist Aktif Üye

Onlara akıl sır erdirmek zor. Bu kadar fazla deniz mahsulü tüketeceksin ama hala denizinden birbir çeşit mahlukat fışkıracak, yiye yiye bitiremeyeceksin ;) Sonucunda gayet verimli olmuş. Bu iş oyalanmak isteyene güzel. Hedef balığın kraça olmayacak, tutamayınca da küfretmeyeceksin. Amaç oyalanmak olacak. Yanına gelip ne yaptığın konusunda tek fikri olmayıp, akıl verenlere takmayacaksın falan. Bence bulaşma abi :D

hakan4117, tolga1903 ve Horozbina bunu beğendi.
  11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

LRF çılgınlığının faydalı olduğu tek sektör malzeme üreticileri ile satıcıları.. :D
    Bizim caaanım şeytan oltası, şıp şıp diye tabir edilen makinesiz sistem neredeyse bedavayken, LRF adlı sistem bütçesi olana binlerce lirayla vedalaşma bahanesi oldu. :D

Sen şimdi elindeki bu LRF mtrak sistemi dibe yatırdın mı, yoksa hoplatıp zıplatın mı?