Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spin avı başlangıç

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında erdem3535 tarafından paylaşıldı.

1. erdem3535

erdem3535 Yeni Üye

spin avı yapacagım butce 250 tl kadardır makına ve kamıs ıcın.Bu ava yeni başlıcagım ıcın bu işin piri abi ve kardeslerımın yardımına ıhtıyacım var.İzmir yeni focada genelde avlanacıgım sahıl kesımlerınde nasıl bir kombin yapmalıyım boyum 1.85 silikon yemlerlede yeri geldıgınde avlanmayı dusunuyorum

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Kasırgaemre

Kasırgaemre Aktif Üye

Alcağın kamış 2.70 olsun spin avında en ideali o

erdem3535 bunu beğendi.
  4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bütçeye göre takım seçmek kolay değil ama;
    2,40-2,70m arası,10-30gr, 15-40gr atarlı 2 parçalı kamış,
    2500-4000 arası bir makina

5. ahmetv10

ahmetv10 Üye

erdem3535 bunu beğendi.
  6. erdem3535

erdem3535 Yeni Üye

peki önerebilceğiniz bir model marka var mı yada alırken atar harıc nelere dıkkat etmelıyım kamısta ve makınada

7. adbakt

adbakt Aktif Üye

Tecrübeli bir kullanıcı değilim, ama öğrendiklerimi toparlayayım.

1-Kamışın boyu için daha çok nereden atış yapacağına göre karar ver; mesela yüksekçe bir yerse 2.70 olsun, değilse 2.10-2.40.

2-Atacağın sahtelerin genel olarak ağırlığı hangi sınırlar arasında? Ne avlayacaksın ve neyle? Kamış, alıp kullanmayı düşündüğün sahtelerin ağırlıklarıyla uyumlu olsun. İşin hastası olunca her ağırlık aralığı için (0-10, 10-30, 30-60 gibi) ayrı kamış almak isteyebilirsin, ama bunlar tabi maddi olanaklarla ilgili.

*0-10 gr arasına Ultralight diyorlar ve LRF (Light Rock Fishing) denilen, çok hafif sahtelerle, genelde de silikonlarla yapılan balıkçılık türünde kullanılıyor. Kamışların çoğunluğu en fazla 60 gr'a kadar atar ve gramaj aralığı çok geniş değildir. Bazı markalarda 30-80 ve 30-100 gibi daha geniş aralıklar da var, ama aralık arttıkça kamışın ihtisas'ı azalıyor olabilir. Olabilir diyorum, çünkü bu konuda somut veriler yok. Ama öyle düşünmek mantıklıdır.

3-Ben taşınılabilirliği önemsiyorum, ama parçalı kamışların daha performanslı olduğu söyleniyor. Taşınabilirlik önemli değilse parçalı al ve mesela Okuma'nın V-Sisytem kamışlarının yanında verilen, bazuka denilen sert koruyucu kılıfı önemse. Bunu ayrı alırsan 70-80 eder, oysa V-System kamışlarda yanında veriliyor.

4-Tabi hafif olacak, ama çoğu zaten hafif, aradaki farklar çok önemli değil. Fazla fark varsa o seçeneği ele!

5-Artık çoğu karbondan, karbonun çeşitli bileşimlerinden yapılıyor; buna "geofibre" gibi bazı eklemelerle daha da sağlamlaştırıp esnekleştiriyorlar. Malzeme konusunda bilinen markalara güvenmek en iyisi bence.

6-Bir kamış seçtiğinde mesela Amazon.com'da, cabelas.com'da ya da buradaki forumlarda yorum, puanlama vs. var mı diye bir bak. Önemli bir kusuru varsa gözden kaçırmamış olursun.

7-Benim bu tür hobi ürünlerindeki tecrübelerime göre güvenilir bir marka kullanmak önemlidir. Ama bu markalarda da şöyle bir problem var. Ortalamanın üstüne çıkıldığında mesela her %20'lik fiyat artışı %20'lik kalite artışına denk gelmez. Çoğu zaman aradaki en yüksek fiyat farkını en küçük performans farkı için verirsin. Dolayısıyla (1) ucuz olan genellikle iyi değildir, (2) pahalı olan çoğu zaman iyidir (çoğu zaman doğru bunlar) ama (3) ne kadar pahalıysa o kadar iyidir diye bir şey yok. Fiyatlar orantılı artmaz.

8-Makine hafif ama sağlam olsun, hemen dağılmasın, hızlı sarsın. Her gün deli gibi balığa çıkmıyorsan, haftada bir deniz kenarına gideceksen spin makine konusu "word'te yazı yazacağım, nasıl bir bilgisayar almalıyım, ekran kartı nasıl olmalı" sorusuna benzer. Hangisini alırsan al işini görecektir, çünkü istediğin şeyler zaten minimum. Seni yormasın makine. Hafif, hızlı saran, çok pahalı olmayan bir makine bakmak gerekir.

Hataları eksikleri tecrübeli arkadaşlar düzeltsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ekim 2014
  8. erdem3535

erdem3535 Yeni Üye

Bu faydali ve bilgilendirici yorumlarin ve ilgin icin cok saol benim gibi bu ise yeni basliycak biri icin takim seciminde baya destekleyici oldun .. bu bilgilerinden yararlanarak sececegim alternatifler arasinda da yardimlarini bekliyorum

9. Balıkçı murat

Balıkçı murat Aktif Üye

Merhabalar, dün kargodan teslim aldığım spin takım:

Okuma Trio Beyaz TW-40 FD 200TL
    Abu Garcia Target Compact Perch T-270 10-40gr 100TL

Eğer taşıma sıkıntın yoksa kamışı parçalı kullanmanı tavsiye ederim, çok daha iyilerini bulabilirsin.

Ayrıca makina olarak shimano exage 4000'ide tavsiye ederim. Oda 180-200TL civarında.

Bol balıklı avlar dilerim, sevgilerimle...

10. sabora

sabora Daimi Üye

11. Devrim Balbay

Devrim Balbay Aktif Üye

güzel tavsiyeler verilmiş..
    bencede başlangıç catana 10-30 diyorum..
    boy konusunda foça kayalık 2.7mt uygun en az..
    makina düzgün saran bişi olsun exage 3000 veya 4000 olur..
    ne tür sahteler kullanıcaksın daha belli olmamakla beraber silikon yazdığına max. 10-30 bir kamış atarı..
    ip mi misinamı işine gelince..
    o iş biraz karışık her kafadan ses çıkar ama en iyisi kullanıcının bu deneyimi yaşamasıdır...ben misina kullanırken sıkıntı yaşadım..ipe döndüm ucu leaderli.. hayat buymuş dedim.. bazı arkadaşlarda misinadan vazgeçemez.. yani kullanıp denemen lazım..deneyim tarz meselesi..
    başka soruların olursa memnuniyetle cevaplarım..

herobabyfb bunu beğendi.