Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spin avında levrekle mücadele ve levreği sudan çıkarmak

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında lvlualliml3ey tarafından paylaşıldı.

1. lvlualliml3ey

lvlualliml3ey Yeni Üye

genelde usta arkadaşlarımız spin avcılığında dikkat edilmesi gereken hususları açıklamışlar. vermiş oldukları değerli bilgilerden dolayı hepsine çok teşekkür ediyorum. bu bilgiler ancak tecrübeyle ulaşılabilecek bilgilerdir. ben de nacizane tecrübelerime dayanarak ilave olarak levreğe taktıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlarda bilgi vermek istedim.

1-atış yapacağınız yeri veya bölgeyi atışlara başlamadan önce mutlaka iyi gözlemleyin. balığa taktıktan sonra balığı nerden ve nasıl alabileceğinizin planını mutlaka yapın. hem avınızda başarılı olmanız hem de sağlığınız açısından çok önemli bir ayrıntıdır. kaygan bir taş sevinci ve hayalleri acıya hüzüne dönüştürebilir çünkü.

2- kalama ayarı çok önemli arkadaşlar makinanızın kalama ayarını 1 kiloluk levrek gücüne denk gelecek şekilde ayarlamanız faydanıza olacaktır. genelde kayalık alanlarda levrek sıfır noktasına yakın yerlerde dalar sahteye. normal boyutlarda levrekler de sorun yaşanmayabilir ama trofe levrekler kalama kapalı olursa makinaya kamışa ve sahteye büyük hasarlar verebilir koparabilir. kalama yardımıyla balığın vermiş olduğu gücü ve baskıyı yarı yarıya azaltabilir balığın misinayı koparmasını, kancaları açmasını, ağzının yırtılmasını önleyebilirsiniz. süreci iyi yönettiğiniz taktirde yaklaşık 3-5 dakikalık mücadeleden sonra misinayı ve balığı kayalardan uzak tutmak şartıyla levreğin şiştiğini su üstüne yattığını görürsünüz. bundan sonra yapmanız gereken planını önceden yaptığınız alana balığı sürüklemek ve güvenli bir şekilde tutup yukarı almak. sahteden mümkün olduğu kadar uzak durmak çok önemli. balık ani bir irkilmeyle sahtenin açıkta kalan kancaların size takabilir çünkü.

3-yanımızda bir file bulundurmak balığı dışarı çıkarmada çok faydalı ama kayalık alanlarda hem kamışı kontrol edeceksin hem kendini koruyacaksın hemde file kullanacaksın oldukça zor. ama ortama uygun fileler bulundurmak veya hazırlamak (teleskopik saplı) balığı sudan almakta çok etkili ve gerekli.
    yoksaki sevinç hüzüne dönüşebilir heran. yakaladıklarınıza sevinmekten çok kaçırdıklarına üzülenlerden olursunuz. benim gibi.

4- balığı yakaladınız sudan çıkardınız sıra ağzından sahteyi çıkarmaya geldi. arkadaşlar burda birçok arkadaş sahteyi eliyle çıkarmaya çalışıyor. sevinç gurur başarının verdiği rahatlıkla son hamle heran büyük bir acıya ve ava son vermeye dönüşebilir. balığın ani bir hareketiyle sahtenin boşta kalan kancaları allah korusun elinize kolunuza girebilir. neşeyle başlayan av hastanede son bulabilir. bu yüzden mutlaka yanınızda uzun ağızlı bir kargaburun bulundurun kancalara kargaburun ile müdahele edin. son olarak elinize dikkat edin levreğin solungaçlarına elinizi kestirmeyin.

5-her balık yakaladıktan sonra misinanızın son 4-5 metrelik bölümünü elinizle mutlaka kontrol edin pürüzler sürtünmeden kaynaklanan yıpranmalar hissederseniz eğer ordan mutlaka kesip fırdöndünüzü tekrar bağlayın. herkese yeni sezonda bol trofeli avlar dilerim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Güzel bilgiler,teşekkürler.
    Başka bir dikkat edilmesi gereken nmoktayıda ben ekleyeyim.
    Eğer uzak ve ıssız bir bölgede avlanacaksanız,avlağınızı aileden birine bildiriniz.
    Allah korusun başınıza birşey gelirse ve size ulaşılamazsa nerede arayacaklarını bilsinler.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güzel hatırlatmalar için teşekkürler.
    Özellikle iğneleri çıkarma kısmında bu işe uygun bir araç kullanmak çok önemli.

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Güzel bilgiler teşekkürler.

6. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

teşekkürler bilgvilendirme için; yukarıda anlatılanların bir kısmı tarafımdan tecrübeyle edilmiştir :) önce güvenlik!!!

7. lvlualliml3ey

lvlualliml3ey Yeni Üye

konuya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederim.
    spin av tek başınıza olduğunuzda belli bir süre sonra balık da vurmazsa sıkıcı olmaya başlıyabiliyor. ayrıca da dediğiniz gibi bir takım tehlikeler içeriyor. o yüzden avda en az 2 arkadaş olmak gerekiyor. hem güvenlik hem de avın neşeli geçmesi açısından gerekli. özellikle dinlenme molalarında yapılan sohbetler önceki avlardan anılar insanı ava tekrar motive ediyor.:)

8. BİROL

BİROL Daimi Üye

KEsinlikle haklısınız,tek başıma olunca en fazla yarım saat bilemediniz 1 saat dayanıyorum sonra pes ediyorum.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben bu konuda azimliyim.
    Saatlerce boşa kürek çekebiliyorum :D