Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spin için acemiye makina tavsiyesi

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında ozc tarafından paylaşıldı.

1. ozc

ozc Yeni Üye

Merhabalar ;

Okuma LureMania 258cm 6-21g kamışım var. Ve yurtdışından ip misina almıştık onu kullanacağım. Biraz forumdaki başlıkları okudum ama yine de bir konu açmak istedim. Açıkçası bütçem çok fazla değil 100 lira civarı bakıyordum ama bildiğiniz üzere araştırtıkça bir yukarı bir yukarı diye gidiyor :)

Sonuç olarak Shimano Exage 2500fd veya Exage 4000fd modelleri 180 tl civarına geliyor. Sizce bu ürünü tercih etmelimiyim ? Yada daha uygun şunu alsan da işini görür diyebileceğiniz bir ürün var mıdır ? Baktığım yerde 3000 fd kalmamıştı. 2500 veya 4000 den hangisi seçilmelidir ve mesela 2500 fd ve 2500 sfd ürünleri aynı mıdır ?

Teşekkürler :)

hakan4117 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bu işten henüz başındayken vazgeç.:D

Yay ve ok ile ya da el oltasıyla avlan. Ocağın söner valla. :)
    Almaya başlayınca arkası gelmiyor. :eek:

4. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Doğru söze ne denir :D

fd eski, sfd yeni model diye biliyorum.
    Bende tavsiyeler ışığında exage 3000 sfd aldım. Henüz kullanmak kısmet olmadı ama makine yağ gibi kayıyor.
    Sanıyorum fiyat performans açısından iyi bir seçim olur.
    Ancak satın almaya karar verdiğiniz exage modelini bizzat malzemeciye giderek alın. Öyle yazdığınız gibi değil fiyatlar, iskonto isteyin.

hakan4117 ve ozc bunu beğendi.
  5. ozc

ozc Yeni Üye

fiyatlar ortalama olarak hangi seviyelerden alınabiliyor?

Ben n11 üzerinden çek kullanarak ve taksitle almayı düşünüyorum, fakat fiyatlar çok farklı ise çarşıya çıkıp araştırabilirim. Ortalama olarak kaça alınabiliyor bu ürünler ?

Bu arada 3000sfd modeli pek stoklarda görünmüyor, 2500fd modeli düşünüyorum.

ocağımızı söndürmemesini umuyoruzz :)

hakan4117 bunu beğendi.
  6. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Ben aldığım yeri size yazdım öm ile.
    Arayıp bir öğrenin stok var mı!?

7. KalamA

KalamA Daimi Üye

Murat merhabalar, SFD yeni modeli ve ''S'' sığ kafa olduğunu belirtiyor. Daha az misina alır. Daha çok, ip misina kullanıcılarına uygun aslında. Ben 3000 SFD aldım, Gürcan ağabeyin dediği gibi; çevirme kolunun yağ gibi çevrildiğine ben de şahit oldum ama makine hem sığ kafa hem çok küçük geldi bana :) Güven alamadım. 70 gram daha ağır olan 4000 FD modeli ile değiştirdim. 70 gramlık fark yorucu olabilir birçok kişi için, benim için olmuyor. Zira 3000 3 kg. drag gücüne sahip, 4000 6 kg. 40 yılda bir denk gelebilecek trofeyi 2 kat rahatlıkta çekebileceğim modeli daha avantajlı buldum, henüz bir sıkıntı yaşamadım, memnunum. 4000 FD'de yağ gibi Hayırlısı olsun, Allah gönlüne göre versin...

8. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Bülent Abi yay ve Ok da hiç düşündüğüm gibi ucuz değil, inan...

hakan4117 ve Horozbina bunu beğendi.
  9. sabora

sabora Daimi Üye

Shimano'nun 2014 katoloğında Exage'in 3000FD modeli yok zaten. Sadece 3000 modeli SFD olarak üretilmiş diğerleri FD. SFD'deki "S" için katolog "Shallow Spool" yani sığ kafa açıklaması yapmış ve ince mono ve braid kullanımı için uygun olduğunu belirtmiş. Yani Çok ince misina yada ip kullanıyorsanız, 300-500 metre kullanmadan kafayı doldurabileceksiniz. Eğer normal bir kafada çok ince misina kullanırsanız ya altına dolgu yapmalı yada oldukça fazla ip ya da misina kullanmalısınız. Zira yeterince dolu olmayan bir kafa atışlarınızı oldukça etkileyecektir. Ama tabi herşeyi katolağa göre yapacağız diye bir kural yok. :D Katalog Catana, Exage, Aernos gibi nispeten uygun olan ve ülkemizde sıkça spin için kullanılan modelleri "Fresh Water" yani "Tatlı Su" başlığı altında toplamış. Ve "Salt Water" Tuslu su başlığı altındaki en mütevazi makina "Biomaster"...:D Ama "Exage" ve "Aernos" kullanıcıları tuzlu suda makinalarından gayet memnunlar.

Daha detaylı incelemek isterseniz kataloğun linkini ekte veriyorum.

Digital catalogues

Daha mütevazi bir makina arıyorsanız. Abu Garcia Stamina'yı gidip bir bayide inceleyin derim. 40'lık boyunutunun 115 TL civarı etiket fiyatı var. Pazarlıkla biraz daha inebilir ve bütçenizi aşmaz muhtemelen.

hakan4117, bulent45, KalamA ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Sabahattin bey o kadar teknik bilgiler veriyorsunuzki gozlerim yasariyor bu hafta sonu dogum gunu hediyenizi almak icin golcuge bekleniyorsunuz :)

hakan4117 ve sabora bunu beğendi.
  11. ozc

ozc Yeni Üye

bilgileriniz için çok teşekkürler, çok faydalı oldu gerçekten.

hakan4117 bunu beğendi.