Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spin ile lüfer avı takvimi

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında alperderya tarafından paylaşıldı.

1. alperderya

alperderya Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar,
    Yıl başında sezon sonunda spin takımımı yaptım. Dönüş balığı rüyasıyla 20 defaya yakın pendik maltepe arasında spin avı yaptım. Sadece bir çinekop kandırabildim o da beni onu suya iade etmem konusunda kandırdı.
    Şimdilerde ise tüm spinciler gibi sezonu bekliyorum. Sorum ise şu; İstanbulda spin ile lüfer avı ilk olarak nerede ve ne zaman başlıyor? Aşiyan, Kalender gibi yerlerde spin ile şansımız var mı? Maltepe Pendik sahilde ne zaman gösterir kendini? Geçen sezon Kasım Aralık gibi Üsküdar, Kadıköy'de çok kez şahit oldum balık alındığında. Meralar genelde derin olmayan yerlerdi ve akşam, gece avlanıyordu. Takvim, bölge ve mera tipi olarak bir genelleme yapılabilir mi?

vikenkaya bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. _-AreS-_

_-AreS-_ Üye

Yemli sezonu ağustos sonunda açılıyor sular soğuk olduğu için balık derinde oluyor ve kıyılamıyor... Yaklaşık 1.5 ay yemli devam eder... Sonrasında hem yemli hemde belli bölgelerde spinle balık almak mümkün.. ekim başlarında karadeniz kıyılarında spin başlar tahmini ekim ortalarında ve sonrasında 2 ay daha boğaz çevresinde devam eder... Mera sorucak olursan özellikle istanbul boğaz kıyılarında bilinen bölgeler var mesela Yenikapı, Karaköy, Balat, Maltepe gibi... Diğer bölgelerdende spinle balık alabilirsin ama yerinde gidip gezmen lazım burda kimse mera söylemez yanlış anlama.. Spinde benim geçen sezon en iyi balık aldığım bölge karaköy ve yenikapıydı...
    Bu arada söylemeden geçemicem yazın sezonu beklerken boş kalmamak ve spinin tadını çıkarmak istersen tatlısuda turna avını şiddetle tavsiye ederim. Ben Nisan-Ağustos sonu arasında turnaya Ağustos sonu-Ocak Arasındada lüfer giller peşindeyim.. Ocak-nisan arası ölü sezon o zamanda bünyeyi dinlendiriyorum :)

Mevlutcyr, Barış Kaynar ve alperderya bunu beğendi.
  4. alperderya

alperderya Aktif Üye

Detaylı cavap için teşekkürler. O zaman şunu söylesek yanılmayız sanıyorum.
    Ekim ortasında Yenikapı, karaköy, Üsküdar tarafları av yapıyorsa biraz önce çekip, Ekim başında Karadeniz'e yakın kıyılarda Spin ile sonuç alınabilir. Fakat su soğukluğu konusu biraz kafamı karıştırdı. Balığın kıyılaması tamamen su sıcaklığı ile ilgil mi? Bir de kışın en soğuk günlerinde sanıyorum balık daha derinde oluyor. Burada biraz bilgilerim karıştı, aydnlatacak biri olursa sevinirim :)