Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spin ile olmadı ama..

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında slamduncan tarafından paylaşıldı.

1. slamduncan

slamduncan Aktif Üye

Selamlar arkadaşlar. İlk av raporum bugüne kısmetmiş.

Yaklaşık 3 aydır bir spin sevdasıdır gidiyor. Ama ne yazık ki bir türlü sonuç alamadım. Yine son bir haftadır forumdan tanıştığım özgür arkadaşımla arayışlarımızı sıklaştırdık. İstanbulun neresini gezmedik ki, Maltepeden Şileye kadar, Sarayburnundan Rumeli fenerine kadar tüm kıyı şeridini dolaştık olta attık, sıfır çektik. Ama bu spin olayında bir şeyleri yanlış yaptığımız yönünde hala çelişkideyiz. Vazgeçmedik henüz.

Öğleden sonra 3 gibi özgürle buluştuk. Birkaç malzeme eksiğimizi giderdikten ve oyalandıktan sonra boğazın karadenize yakın meralarından birisine vardığımızda saatlerimiz 4-5 arası idi. Hemen spin takımlarımızı hazırlayıp atçeke başladık. Yaklaşık yarım saat çeşitli sahtelerle denemeler yaptık ama herhangi bir hareket yoktu. Ben atçeke devam ederken özgür yemli takımını hazırladı ve suya gönderdi. İkinci atışında bir çinekop ile birlikte çektiğinde heyecanlandık.Sonunda artık bulunduğumuz yerde balık olduğundan emindik. Hemen ben de bir yemli takım hazırlamak için takım çantamı kurcalarken bir palamut çaparisine rastgeldim. Yemliden önce çapari denemek istedim ve 75 gram kurşunla suya gönderdim. Dipten çekecektim ama akıntıdan dolayı dakikalarca beklesem bile dibi bulamadım. 3 atıştan sonra daha az akıntılı olan bir bölgeyi gözüme kestirdim. İlk atışımda 1 tane çinekopla birlikte geldi ve heyecan arttı. Bu lüfer familyasından tuttuğum ilk balıktı. Bu arada yanımızda kova götürmemiştik(tutamamaya alıştığımızdan olsa gerek). Etrafta bir tane atıl durumda bidon bulduk. Balık tutmanın verdiği heyecanla kayaların üzerinde ceylan gibi sekiyordum. Bidona su doldurmak için alçak bir kayaya bastığımla kayp suyun içine düşmem bir oldu. Sağ bacağım diz üstüne kadar suya batarken sol bacak askıda kaldı ve kayalara tutunabildim. Pantolonu ve içliği çıkardım, pantolonu sıktım, allahtan araçta halısaha tozluklarım ve bir tane dizaltı çizme vardı. Üstümü değiştirip geri dönmem en az 20 dakikama mal oldu. Döndüm ve çapariyi bir kez daha salladım. Bu sefer daha zor geliyordu. 2 tane balık su yüzüne çıktı son iğnelerden birinde bir balık daha vardı ama suyun üzerin kaldıramadım resmen, o kadar asılıyordu. Derken iğneden kurtuldu(kaçan balık büyük olurmuş) ve iki çinekop daha almış oldum. Heyecan doruklardaydı. Bir kez daha yolladım çapariyi. Bu kez daha da zor geliyordu sanki. kıyıya 20 metre kala balıklar resmen çapari üzerinde su üstü yapmıştı. Deliler gibi özgüre bağırdım ama sesimi duyuramadım. Kıyıya kadar çektiğimde büyük zorlukla oltayı kaldırdığımda şok yaşıyordum. 10 iğneli çaparinin 7 tanesinde balık vardı. Özgür çapariyi gördüğünde şok yaşamıştı . Kaya aralarından düşmesin diye fotoğraf bile çekemedik. 7 balıktan biri kaya aralarına düştü bu arada. 2 kez aha attım boş geldi. Spin ile bir balık yakalama hevesimden çapariyi özgüre bıraktım başladım atçeke. Adrenalin tavan yapmıştı ama spinde sonuç yoktu. Özgür bu arada çapari ile bir çinekop daha aldı. Saat 7 civarı artık balık kesmişti. Toplandık ve 2 saat sonra daha güneyde bir merada yemli attık, üç kez güzel vuruş almamıza rağmen balığı alamadık. Akıntı, rüzgar çok fazlaydı ve gece 23 gibi avı sonlandırdık. Toplam 11 tane balık, bir tanesi limitlerin altında.
    Balık adet ve boy olarak çok önemli olmasa da bizim şevkimizi kırmadığı için önemli bir av günüydü. Herkese rastgele.
    Avlak çok müsait olmadığı için fotoğraf fazla çekemedik.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. herobabyfb

herobabyfb Aktif Üye

Tebrik ederim emeklerinizin karsiligini almissiniz. Rapor icin tesekkurler :)

4. eylmz

eylmz Daimi Üye

Tebrikler guzel balıklar

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Halit.
    Güzel bir av olmuş.
    Normalde geceleri çapari çalışmaz diye bilinir ama bu rapor bu bilgiyi bozar.
    Çinekopun çapariye gelmesi iyi de kötü olan tarafı babacanların ortadan kaybolacağının işareti. :)
    Çapari ve yemli takımlar rapalalara göre çok daha ileri atılıp çekilebiliyor. Rapala ile başarısız olmanızın nedeni balığın suyuna ulaşamıyor olmanız olabilir. Aynı yerlerde rapalanın 1 metre kadar gerisine bir kurşun bağlayarak da deneme yapabilirsiniz..
    Rast gelsin
    Her zaman rast gelsin

herobabyfb, slamduncan ve sabriyazici bunu beğendi.
  6. slamduncan

slamduncan Aktif Üye

Teşekkür ederim. En azından şevkimiz kırılmadı. Size de rastgelsin

Teşekkürler, daha güzelleri size rastgelsin.

Teşekkürler Şeref abi. Çapariyi attığımızda akşamüstü idi. henüz hava kararmamıştı. Aslında rüzgarı arkamıza aldığımızdan rapalayı da balığı aldığımız bölgelere atabiliyorduk. Ama derinlik ne kadar etkili olur acaba. Sahtelerimiz genelde 30-60cm dalarlı. Ağırlık ile rapalayı da düşündüm ama vakit kısıtlı olduğundan hemen çapari bağlamak daha kolay geldi.
    Sana daha güzelleri rastgelsin abi.

7. Berke Öztürkmen

Berke Öztürkmen Aktif Üye

Azmin sonu zafer. Tebrikler. Rastgelsin.

8. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

elinize sağlık devamı rast gelsinnn

9. slamduncan

slamduncan Aktif Üye

teşekkürler size de rastgelsin abi.

saol sabri abi sizlere de rastgelsin.

10. hayalet avcısı

hayalet avcısı Aktif Üye

tebrikler halit,spinle avlarında yakındır bu azminden vazgeçmezsen

11. divulge2o

divulge2o Üye

Tebrikler Halit Devamını beklerim
    Bacağına dikkat et kayalıklarda Allah muhafaza karanlıkta
    Görüştüğümüzde sana kendi yaptığım çinekop çaparilerimden vericem.
    Afiyet olsun bu arada :)

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi