Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spin kamış ama başka amaçla kullanılacak, ne önerirsiniz?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

arkadaşlar...

iyi bildiğimi düşündüğüm konularda daha isabetli sorular soruyorum, ancak bu seferki sorum hiç bilmediğim bir yerden geliyor.

yazlıkta 450 cm boyunda 15 hp yamaha motorlu bir teknem var. bu teknede çapari yapmak için spin kamış kullanıyorum, yani kamışı amacı dışında kullanıyorum. aynı kamışla ağır yol ilerlerken ipek ile zargana da avlıyorum. hatta mercan izmarit ispari hani yemli işlerini (çift köstekli takım hafif kurşunlu)
    de sağolsun bu kamış ile yapıyorum.

kamış 210 cm boyunda mitchell marka sapı mantar kendi kırmızı, teleskopik 8-20 atarlı bir kamış. tecrübemle sabit ki 210 benim tekne için ideal boy. 180 cm ve 240 cm kamışlarım da var, kesinlikle 210 çapari için en uygunu.

bu kamıştan 3 adet var bende, böyle her gün amacı dışında ağır işlere koşulduğundan kiminin uç halkası kırıldı, kimi iyi bakım da görmediğinden teleskopik parçalardan biri tuzdan sıkıştı ve bunu gibi sorunlarım oldu. satıcı firma -ayrıca da iyi müşterisi olduğumdan tahammül ederek belki - hep tamir etti bunları ama her tamirde biraz da kısalıyor, uç halkası orijinal boyutundan büyük takılıyor vb.

spin olmayan normal kamışlar, ya da başka denediğim kamışlar bu söylediğim kamış kadar istavriti duymuyor, bu kamışla tek tek sayabilecek netlikte hissediyorum, ucu çok hassas. özellikle ağır yolda 50-55 cm bir zargana gelince kırılacak gibi yay çiziyor (kırılmıyor) -nefis bir görüntü oluyor bu arada.

ancak bu hassasiyet hevesi ile bu işler için yanlış bir kamış seçmiş olabilirim. ağır işler için alba-star'ın boat tipi 150 cm'lik çok sert bir kamışım da var. (bununla normalde elle yapılan uzun olta ve rapala işi için kendimce tehlikesiz yöntemler buldum, ne derece doğru yöntemler bilmiyorum ama bu başka bir forumun konusu)

şimdi ise yine aynı işleri yapmak için nasıl bir kamış seçmeliyim sorusunu size yöneltmek istiyorum.

ayrıca yine spin kamış olursa önerileriniz, belki bir gün spin işine de sararım diye o iş için de "iyi olduğu genel geçer tescilli olan" bir kamış önermeniz iyi olur. parası önemli elbet ama 3 yarı sağlam kamış yerine bir kamış alırım, kafam da rahat eder. balıkçılık için bu kadar para harcamışım bir pahalı kamış alırsam da battı balık yan gider. :)

önerilerinizi bekliyorum. arzumu tam anlatamadıysam soru sorarak yardımcı olabilirsiniz. şimdiden teşekkürler...

rastgele...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kamışı parçalı olanlardan seçmenizi öneririm.

Ben de tekne avlarımda 2,40-2,70 lik spin kamış kullanıyorum.
    Bu kamışa da 2500-4000 arası spin makinalarımdan birini takıyorum. Misina olarakta 0,15 ile 0,20 arası ip misinalar kullanıyorum.

Kamış: Shimano Bassterra hem 2,40 hem 2,70 olarak kullanılabilen 3 parçalı 15-60gr atarlı.
    Gerektiğinde 100-125 gr kurşun takıp aşağı sallandırıyorum.
    Bu takımla ahtapot, kalamar, mercan gibi balıkların yanında boyu bir metreye yaklaşan köpek balığı bile tuttum ve tekneye aldım. (Ne sevinmiştim balığı görene kadar ama görünce ettiğim küfürler ağza alınmaz :D)

Benzer özelliklerdeki kamışları rahatça hem tekneden, hem de kıyıdan rahatça kullanabilirsiniz

4. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

tavsiye için teşekkürler...

bazen akşam balıktan döndüğümde yorgun olduğumda, ertesi gün de hava raporunu bildiğimden ertesi sabah erken de çıkmayı planlıyorsam teknenin kıç kısmındaki kilitli bölmede bırakıyorum kamışları.
    bende lineaeffe'nin bir parçalı kamışı var o parçalandığında çapraz olarak bile sığmıyor o bölmeye, ancak bu kamışı parçalı düşünmemek için çok da önemli olmayan bir sebep.

bahsettiğiniz kamışın fotoğraflarına baktım. shimano'nun sitesinin kamışlar bölümü internet sitesi bakımındaymış kendi sitesinden inceleyemedim.
    umarım 210 cm modeli de vardır. tekneden 150-180-210-240-270-360 cm kamışlar kullandım. 210cm sanki benim ve teknenin boyu için biçilmiş kaftan.

ben bendeki kamış ile 100 gr üzeri sallandıramıyorum. 50-75 ideal oluyor, 100 bile zorlama. 100'ün üzerinde bir ağırlık kamışı eğiyor ve 100'ün üzerinde ağırlığa ihtiyaç duyduğum havalar da olmuyor değil.

teşekkürler öneri için.

başka tavsiyesi olan var mı?

herkese rastgele...

5. darthvader61

darthvader61 Aktif Üye

Ben bu kamışla köpekbalığı bile çekerim diyordum. Demek ki doğruymuş :D

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu kamışın üretimi bitti. Devam etseydi bile 2.10m versiyonu yok.
    Bu kamışın 100gr+ kurşunlarla da kullanılabilmesini sağlayan etken sert olması. Yumuşak kamışlar çok daha hafif kurşunlarla bile parabolik oluyor.

Size uyacak kamış tipi "Game Type" serisinden biri olur bence. Ama bu seride 2.10luk kamış yanılmıyorsam yok.

7. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

8. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

linkini verdiğim ürünün kapalı uzunluğu 1 metre, eva yada mantar sap değil çıplak sap. ucu dolgu hassasiyeti güzel. ben sevdim şahsen 30 yada 40 kafa bir makinayla gayet uyumlu olur tekne için. yazın bende tekneden 1.80 kamışla yapıyordum çapariyi zevkini iyi biliyorum :) şahsen bu kamışı zevkle kullanırdım, hatta kenarda bulunsun diye alabilirimde hoşuma gitti.

9. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

yolum düşmüyor, dükkana uğrayacağım yoksa. hem üsküdar'da hem karaköy'deki dükkanlara yolum düştü geçen hafta. biraz cüzdanı parçaladım ama bu kamış yaza lazım bana. kısmet olursa sezonu erken açmayı düşünüyorum. sağlığım ve maddi durumum müsaade ederse...

10. furunotr

furunotr Aktif Üye

Tekne için üretilen kamışlardan alın; hem hassas; hem de yeterince sağlamdırlar...

Örneğim azıcık tuzlu olacak ama...

ITALCANNA

Bunladan Bolentino modeli Kısık Üsküdar'da mevcut... Ağırlık skalası da oldukça geniş...

Orda metreler çok farklı yazılmış; benim gördüğüm oldukça kısa idi; gene de bir inceleyin...

11. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

öneri için teşekkürler...

inceleyeceğim. yaz yaklaşırken almaya karar verdim, o zaman bu konuya geri dönüp, inceleyip öğrendiklerimle aynı soruyu daha da kısaltarak soracağım.

rastgele...