Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spin Kamış ve Makine Öneresi lütfen

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında murat11919 tarafından paylaşıldı.

1. murat11919

murat11919 Yeni Üye

Merhabalar ,
    Spin kamış ve makine alacağım ortalama bütçem 250 - 300 TL arasıdır.Yardımcı olabilicek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Nerede avlanacaksınız, avlanacağınız yerlerin kıyı özelliklerini de yazarsanız bu işten anlayan arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır :)

4. murat11919

murat11919 Yeni Üye

Kulelinin orada avlanacağım çoğunlukla ve yeniyim daha açıkcası :) dediğiniz gibi işten anlayan arkadaşlara epey bi ihtiyacım var.Hızlı cevap için teşekkürler.

5. mctymn

mctymn Aktif Üye

o fiyat aralığında
    kamış : okuma v system 2.70 10-40 gr
    makina : shımano exage 3000 sfd , yada 2500 fd

kamış 2 parçadır. kapalı boyu bazuka kılıfla 150 cm . aracsız taşıma problemi yaratabilir. araç yoksa tele spin kamışlara yönelmelisin.

Son düzenleme: 15 Aralık 2014
  6. murat11919

murat11919 Yeni Üye

Yardımınız için teşekkür ederim.Öğrenmek için soruyom kusura bakmayın Teleskobik ve parçalı olmasında bir fark varmıdır peki.

7. mctymn

mctymn Aktif Üye

parçalı kamışlar uzun, teleskopikler kısa. parçalılarda yük dağılımı daha eşit oranda diyorlar . teleskopiklerde yük dağılımı eşit değil diyorlar . parçalıda uzunluktan dolayı taşıma problemleri var.
    tele spinlerde taşıma sorunu yok. Aralarında atış erim farkı ve sahtelere aksiyon verme farkı olduğu söyleniyor
    yazdığım takımları bende ustaların yönlendirmesi ile satın aldım . kullanmak nasip olmadı. işyerinde rafta yatıyorlar.

8. strangolos

strangolos Misafir

Kulelinin orda avlanacak ve acemiyseniz daha ekonomik ekipmanlar seçmelisiniz 4 metre boyunda bir kamış ve orta halli bir makina işinizi görecektir.shimano, daiwa gibi kaliteli ürünleri acemilğinizi attıktan sonra satın almanızı tavsiye ederim.Okuma size uygun gibi duruyor örnek olarak ta avanger 65b kamışta okuma carbonite 4,20 uygun gözüküyor.

9. murat11919

murat11919 Yeni Üye

Mucahıt bılgı ıcın tesekkur ederım
    4.20 metrelık bır oltam var ve kullanıyorum aslında.balık kıyıya yakınken uzun oltayla sıkıntı oluyor oyuzden almak ıstıyorum.

10. Eray Aksoy

Eray Aksoy Aktif Üye

Teleskopik ve iki parçalı kamışlar arasında farklar vardı. @mctymn bey'in belirttiği gibi yük dağılımı,aksiyon verme ve başka avantaj ve dezavantajları mevcuttu.Ancak son zamanlarda yapılan teleskopik kamışlar o kadar iyi ve sağlam oldular ki arada bir fark kalmadı diyebilirim.Yani çok büyük usta olmadığınız sürece sizi rahatsız edebilecek bir fark yok artık iki grup arasında.Ha bende iki parçalı kamış tercih ediyorum.Çünkü bununla daha rahat hissediyor ve mutlu oluyorum.Ama siz ilk etap işi öğrenmek istediğiniz için fazla ayrıntılara girmeyin bence.Makina olarak da 50 veya 60 lık bir spin makine makine yeterli olur.

"Fazla ayrıntılara girmeyin" dememdeki maksat maddi dir.Zira ne ölçüde zevk alacak,ne süre devam ettireceksiniz belli değil.Bizler zamanında bu işe başlarken adı sanı duyulmamış makinalar ile başladık.Okuma,Shimano,Daiwa olmasa da olur.Yani ilk etap siz hafif bir kamış ve makina seçin.Fiyatı gayet uygun olsun.150 lirayı geçmeyecek bir ekipmana yönelin.Bana kalsa 100 lira sınırı koyardım ama neyse :) Zamanla bu hobiye gönül verir ve devamını getirmek isterseniz 2000 liraya da makine alın 5000 liraya da ekipman kurun yani.Şu anda size alba star'ın kamış ve makinası veya dam,remixon un ucuz modelleri gayet yeterli gelecektir.Tek önemli olan ise boy seçimidir.Avlanmak istediğiniz yerde 3 metrelik bir kamış az ufak kalır gibime geliyor.Ben de 3,50 - 4 metre bir surf kamış öneririm size.Atarı 50-150 gr. aralığında iyi olur. 4,20 m. lik bir kamışınız varsa onunla devam edin derim.Kıyıya galdiğinde balığı alması zor olmaz aslında.Zamanla,etrafınızı gözlemleyerek siz de tecrübelenirsiniz.Ama fikiriniz yine de değişmeyecekse 3 - 3,50 m. lik bir kamış almanız gerekecektir.

Bu hobide ne malzeme ne de parada limit yoktur.Önce bakıp sonra yükün altına girin derim.

neosi bunu beğendi.
  11. murat11919

murat11919 Yeni Üye

Merhaba Eray ,

Detaylı bilgi paylaşımın için sağol aslında benim düşüncem hani almıskan çook basit bişey almadan benim kullanabilmem.çok basit bişey alıp da daha sonra tekrardan para harcamıyım düşüncem yanlış mı düşünüyom tabi bilemedim :)