Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spin kamışa surf makina olur mu?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında zgrmdn tarafından paylaşıldı.

1. zgrmdn

zgrmdn Yeni Üye

Herkese iyi forumlar. Elimde ryobi ecusima surf 8500 makina ve dam surf kamış var. Palamut için Bandırma limandan palamut için kaşık at çek yapmayı düşünüyorum. Bunun içinde spin kamış almayı düşünüyorum. Spin kamış ile bu makinayı kullanabilir miyim? Artıları eksileri ne olur?

Son düzenleme: 28 Eylül 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. tAco

tAco Üye

Merhaba.Olmaz diye bişey yok ,ne kadar olur önemli.
    spin avılığında prensip kullanılan kamış ve makinenin münkün olduğunca hafif olması ki saatlerce atıp çekebilin.
    ve önemli bir diğer unsur kamış ve makinenin birbirine uyumudur.
    size buda önerebileceğim şey şudur;kamış alacağınz yere makinenizi de götürün ve almak istediğiiniz spin kamışa takın (veya aynı makine dükanda da vardır)
    başka bir spin makinesi de takın ve ikisinin arasındai farkı kendiniz gözlemleyin.
    sopa ve makine birbirine uyumlu olursa daha keyifli,zevkli ve randumanlı olur.

murattp ve Apathetic bunu beğendi.
  4. Apathetic

Apathetic Aktif Üye

Agir olur, erken yorulursunuz, kamis dengesiz olur tutmak zorlasir zamanla.. Shimano catana, okuma ceymar gibi uygun fiyatli bir spin makinada bakin derim.. Cok daha rahat edersiniz..

5. zgrmdn

zgrmdn Yeni Üye

Kayahan beyin dediği gibi makina biraz ağır evet ama surf kamışta beni hiç üzmedi ve çok rahat ettirdi açıkçası. V şeklindeki kafa yapısından dolayı misina salımı daha rahat olacağı için uzak mesafe atışında bir artı sağlayacağını düşünüyorum. Ama işte tek sorun bence ağırlığından dolayı yorucu olabileceği. Dengeyi ve aksiyonu bozabileceği hakkında ise en ufak bir fikrim yok amatörlükten dolayı :)

6. Apathetic

Apathetic Aktif Üye

Tacettin Bey'in dedigi gibi, once makinayi alip magazaya gidin ve spinde deneyin ardindan spin makinayi takip deneyin.. Zaten farki anliyacaksiniz.. Uygun spin set ile kasigi zaten uzaga atabilirsiniz.. Surf ilede yemli beklemeli avlarda zaten kullanirsiniz.. Spin atarken yandada yemli sekilde beklesinler :)

7. zgrmdn

zgrmdn Yeni Üye

Araştırmalarım sonucunda farklı bi sistem buldum. Bedene gezer kurşun bağlayarak yada sıyırtma kurşunu kullanıp klipsten sonra ise 1 1.5 kulaç misina ya sahteyi takıp at çek yapmayı düşünüyorum. Böylece uzağa atış yapabilirim kanaatindeyim. Bakalım sonuç nasıl olacak

8. _-AreS-_

_-AreS-_ Üye

bir arkadaşım bu sene at çek turna avına merak saldı... Galata köprüsünde kullandığı 390 lık bi kamışı ve kocaman bi makinası vardı... bende spin takımımı aldım ve turnaya gittik.. 1 saatte 40 atış yapmamıştır yoruldu dinleneyim dedi.. akşama kadar devam edemedi bile.. sonra ısrarlarımla bi spin takım almaya ikna ettim... Okuma v system 240 ve ceymar 40 makinayla bi set yaptık.. akşama kadar durmadan atçek yapıyor şimdi :) dün galata köprüsüne yemliye gittik ve aynı muhabbet orda oldu hatta kendisi dedi direk nasıl olmuşta bununla spin yapmaya çalışmışım diye :) elde olanla idare ederken en iyisinin o olduğunu düşünüyoruz ama en iyisini gördüğümüzde hak veriyoruz... Spin atçek yapmak istiyorsanız en azından bi arkadaşınızdan falan alıp bi denemesini yapın derim. rast gele.

zgrmdn bunu beğendi.
  9. bkirgic

bkirgic Aktif Üye

Yorulursun kardes

10. Ersin1903

Ersin1903 Aktif Üye

Ryobi ecusima surf 8500 makinayla spin olmaz Özgür kardeşim, boşuna makinayı alıp malzemeciye gidip spin kamış üstüne takıp bakmakla uğraşma... Spin avı için spin kamış alacaksan, bu kamışa uygun 30luk veya maksimum 40'lık kafa uygun fiyatlı bir spin makina edinmelisin mutlaka... Tavsiyelerde bulunulmuş okuma ceymar veya shimano catana fiyat performans açısından yeterli olur kullanıcısını da üzmez... Bende Okuma safina noir 40 var 3 senedir kullanıyorum gayet memnunum, yine okuma safina pro var.. Bu makinaların fiyatları uygun, bütçeni çok zorlayacağını düşünmüyorum ;) Hatta bütçeni zorlamazsa ryobi ecusima 3000vi veya 4000vi de alabilirsin, ryobi makinalarda oldukça iyi iş yapan makinelerdir...

Spin kamışa büyük surf ve jig makinası takarsan bütün atışlarını avını engeller, yorulursun, kamış makina kombinasyonu dengesiz saçma olur... düşün ki senin ayak numaran 42 numara olsun, gidip ayağına uygun 42 no ayakkabı değilde 45-46 numara ayakkabı alırsan ne kadar rahat edersin ne kadar yürüyüş ve gerektiğinde ne kadar koşu yapabilirsin ;)

Surf takımla ve makinayla avlanacağım diyorsan, bizim İstanbul boğazında kurşun arkası rapala sistemini veya senin de yazdığın gibi uygun ağırlıktaki sıyırtma kurşun arkasında rapala sistemini kullanabilirsin diye düşünüyorum.. Tabi kurşunla atacaksan rapalayı, bu sahteler 5-9 cm arası hafif sahteler olmalı ki kurşunla birlikte olabildiğince uzağa gitsin :harika:

Ama şahsi tavsiyem uygun fiyatlı güzel bir spin takım yapman kendine, ondan sonra zehri al gece gündüz başla sahteleri at-çek'e :) Rastgele...

zgrmdn bunu beğendi.
  11. ÖZGÜR34_

ÖZGÜR34_ Aktif Üye

bu yöntem bana göre tek bir şekilde olur... Yüksek bir yerdesinizdir ve güçlü bir derenin denize bakan kısmındasınızdır akıntı çok güçlüdür.yüzen tip sahtenizi sadece öylece akıntıya bırakırsınız ve akıntı sahteyi uzak mesafelere kadar sürükler ve sonra siz yavaş yavaş çekersiniz...bu yöntem manavgat çayının denize döküldüğü yerde yapılmakta...