Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spin Kamışı ve makine önerisi

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında Ethem tarafından paylaşıldı.

1. Ethem

Ethem Yeni Üye

Öncelikle herkese selamlar
    Ben spin kamışı takımı yapmak istiyorum. Terkosun belli bölgelerinde ve Göktürk Çiftalan mevkilerinde tatlı su için sazan çapak turna avlamaya çalışıyorum.Aynı oltayla marmarada küçük kayık veya botla istavrit mezgit levrek avlamayı istiyorum.Tatlı ve tuzlu suda aynı oltayı kullanmak sıkıntı olmaz herhalde temizliğini yapıyorum zaten mevcut oltalarımın o konuya dikkat ederim.Bütçem 300-400 civarı olur aşağısı yukarısı esneyebilir taksitle verseler dünyayı alan bir millet olduğumuz için göz karartabiliyoruz olmuşken iyisi olsun ama çokta iyisine zaten gücüm yetmez :D Misina konusunda da ip mi normal misina mı arada kaldım okuduğum kadarıyla ip misina nın tüylenme ve halkaları deforme etme gibi durumları oluyormuş kalitesine göredir tabi o konuyla alakalıda yardım ederseniz çok makbule geçer tam bir takım alıp uzun ömürlü kullanmak tuttuğum balığıda kaçırmamak hedefimdir şimdiden teşekkürler...

Bir adama balık verirseniz bir günlüğüne karnı doyar, ona balık tutmayı öğretirseniz hafta sonları ondan kurtulursunuz...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Nut

Nut Aktif Üye

Spin takim ile butun isteklerini yapamayabilirsin.. Sazan makineleri biraz daha dusuk devirli.. Atcek yapacagin takimin hafif olmasi lazim.. Spin avcilik digerlerine gore daha zevkli..

Shimano Catana 3000S FC Olta Makinesi Shimano olta makineleri Shimano en iyi fiyat 9 taksitle
    Shimano Vengeance AX Spinning 240MH (2 olta kamışı Shimano olta kamışları Shimano en iyi fiyat 9 taksitle

Makine alternatifi
    Shimano Exage 3000 SFD Olta Makinesi - Spin Olta Makineleri

Son düzenleme: 28 Temmuz 2016
    Levreko ve Ethem bunu beğendi.
  4. i_gulistan

i_gulistan Aktif Üye

Hocam tum bu avlari yapacagin bir takim yok ama tum bu avlarda kullanabilecegin bir takim istersen birtane min 4000 kafa bir makine alirsan ve 270 cm 15-50 atarli bi kamisla yakim edersen teknede 50 gram kursunla sazanda max 40 gram kursunla turnada ise 20 gram ve ustilu sahte ve kasiklarla is yaparsin.ama oltaya gelebilecek buyuk bir sazani makine ceker aslonda ama koyida karni yere deger cirpinirsa kamışı kirdirabilirsin ona cok dikkat etmek gerek

Ethem bunu beğendi.
  5. Ethem

Ethem Yeni Üye

Vay arkadaş 3-4 takım yapıcaz bu gidişle zaten mevcut bir surf takımım var tarabyadan atıyorum onu sadece şu an.Decathlondan aldığım 40 liralık takımı gölde kullanıyordum ama okuduklarımdan dolayı o olta bir sazanda kırılır büyük ihtimal diye yeni bir takıma geçeyim dedim 2 iş yapacak... Oda zor gözüküyor :) yaz tatilleri Bursada kayıkla çıkıyoruz dibe sal çek kısa bir kamış iş görür diye 2.40 falan iyi olur diyordum.Terkosa turnaya gittiğimde de kullanırım diyordum ama onun için ayrı bir set dizmek galiba seçenekleri değerlendirmeye devam teşekkürler

6. Nut

Nut Aktif Üye

Spin de karar kılın bence.. Tekne üzerinden spin avcilik yapılabilir.. Aksi halde 3 takım lazım size..

Sazan takımları surf takımlara benzer.. 4.5 ve altı devirli 60 lik surf kafa makineler sazan için uygundur.. Sazan kamisin boyu 3 metre üzerindedir.. Atar degeri ise 50-100 gr gibidir.. Sazan takımı ile at çek yapamazsınız.. Takim ağırlığı fazla olduğundan çabuk yorulur ve haz alamazsınız..

Ethem bunu beğendi.
  7. Ethem

Ethem Yeni Üye

Anladım Göksel bey o zaman ben öncelik spin takımına vereyim sizin önerilerinizi yazdım kenara zaten forumdaki eski mesajları ve önerileride yanyana getirip yeni seçenekler ve özelliklere bakıp en iyi takımı yapmaya çalışıcam oku oku bitmiyor tabi.. Elimde trio rex 3 parça var 2 hafta önce balabanda eldeki oltaları attık sazana turnaya orda bir bey amca geldi dedi olm bu surfü kırarsın yazık olur 240-270 boylarında bir kamış al dedi at çek yaparsın hesabı içime kurt düşürdü. Balık tutmayı seviyorum ama acemiyiz bilgi sıfır nereye ne atılır ne yapılır buralardan okudukça anlıyoruz bazen okuyorum ama okuduğumuda anlamak için bile tekrar arama yapmak zorunda kalıyorum :) malzeme isimleri türleri falan derken bir anda hafta sonu balığa gidicez amma dert ediniyoruz filan derken buluyorum kendimi ama değer...

Nut bunu beğendi.
  8. i_gulistan

i_gulistan Aktif Üye

Hocam kayikla cikarken 30 yl ye bi silikon kamis isinizi cok rahat görür ve o takimi caparide kullanacaksaniz spin makinenizi 4000 lik alirsaniz hem spinde hem teknede caparide iş yapar sadece kamis olarak sazanada uzun bir surf kamis ve uygun bir makine gerek ama ne yalan diyeyim ben 300 veya 330 luk atari dusuk bir kamisa 4000lik makineyi baglar sazanda da kamisa yuklenerek kullanirdim :) butce kisitliysa hersey denenebilir balik geldi mi takiminiza uygun sekilde cekersiniz sikinti olmaz millet 30 50 tl lik takimlarla yapiyor bu isi ki ben de oyle bir takimla 4 kiloluk sazan cektim sadece biraz sabir ile yavas yavas cekmelisiniz

Ethem bunu beğendi.
  9. i_gulistan

i_gulistan Aktif Üye

Ben spinde sıkılınca 15-50 atarlı kamışıma 25-30 gr bir kurşun taktım kıyıdan yemli çipuraya attım ve diğer herkezden daha çok balık yakaladım kurşun hafif ve kamış hassas oldugundan daha iyi hissettim vuruşları ve ona göre tasmaladımda özellikle 200-300 gr civarı çipuraların spin kamışla çekmek çok zevkli :) sanki normal kamışla 2-3 katı büyük balık çekermişcesine tad veriyordu :) hani çokta güzel kafa atar çipuralar.o yüzden eldeki malzemeyi ortam uygunsa her türlü kullanabilişrsin daha az zevkli ve daha yorucu olabilir ama bu hobiyi yapmış hiç zevk almamak ve içinizde kalmaktansa az da olsa zevk almak bu hobiyi yapmak herdaim daha iyidir ki benim sırf memlekette kullanmak için 5 adet el kasnağım var onlar bizim emektarlarımız takımlarımız ve onlarla her türlü balık tutulmaktadır.

Ethem ve Nut bunu beğendi.
  10. Ethem

Ethem Yeni Üye

Spin takımımı aldım önerileriniz doğrultusunda makineyi Catana 4000 FC aldım Kamışta Shimano Vengeance AX Sppinnig kamış almaya gittim ama ellerinde olmadığı için spot balığın önerisi ile Catana DX Spinning 14-40 atarlı 2 parça olta kamışını aldım misinada power pro 0,19 ip önerdi bir de rapala yem verdi wily marka dün karaburunda biraz denedim bişey çıkmadı zaten dalga olması biraz suyun karışması gerekirmiş ordaki balıkçılarla yaptığım muhabbetlerden anladığım kadarıyla olta ve kamış iyi kombine oldu ateş kırmızısı inşallah bol bol balık tutar o zaman keyfini test etmiş oluruz. Öneriler için teşekkürler RASTGELE...

kiniklar ve M.Taha D. bunu beğendi.
  11. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Yeni setiniz hayırlı bol trofeli olsun.. Rastgelsin..

Ethem bunu beğendi.