Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spin kamışın yemli avda kullanımı

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında yankizulu tarafından paylaşıldı.

1. yankizulu

yankizulu Yeni Üye

Merhabalar yemli avda kullanmak için (genelde izmir körfezinde) aslında surf kamış almayı düşünüyordum okuma salina veya okuma trio rex (3 parça) fakat 2.70 lik spin kamışlarlada 100 metre erimi 40 gr kurşunlarlada saglayanlar varmış duydugum kadarı ile bu mümkünmüdür öyle ise düşük gramazlı kurşunla av yapmak daha zevkli olmazmı pahalı olmayan 100-200 tl arası spin kamış tavsiyesi verebilirmisiniz.

Fatalbooz bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Sadece kurşun gider tabii ama arkasına bide beden ve yemlerin ağırlığı takılınca o mesafe düşer... spin le yemli av yapılmaz mı? Bal gibi yapılır hemde çok zevkli olur. Ama hani tek iğneye aşır bir yem takmadan yapılır ki mesafe düşmesin...

Fatalbooz, Red Snapper ve coner bunu beğendi.
  4. yankizulu

yankizulu Yeni Üye

Peki okuma salina ve trio rex arasında erim farkı çok farkeder mi.

5. Apathetic

Apathetic Aktif Üye

Shore jig tarzi spin kamislar var atar araligi daha yuksek, onunla yapani duydum.. Normal spin kamisla is dusuk agirlikli atacaginiz icin kursun en ufak dalgada bile cok hareket edeceginden verim dusuk olur kanisindayim.. 60 hatta 80gr'a kadar cikabilirseniz daha verimli olur, ayrica atis mesafeside yeterli olur.. 40gr ile 100mt sahsen atmadim daha dogrusu atamadim.. Kamisim daiwa tournament ags 14-42 270cm makina ise shimano vanquish.. Atacaginiz max 60mt civarinda olacaktir o da en iyi tahmin.. Gerci o da yeterli yemli icin ama dedigim gibi hafif kursun suyun altinda cok hareket eder..

Fatalbooz bunu beğendi.
  6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Okuma kullandığım bir marka değildir. Yardımcı olamayacağım kusura bakma.

7. Fatalbooz

Fatalbooz Aktif Üye

Elbette olur. Ancak spin de yemli takim kullanırken biraz kısıtlamalar fedakarlık lar yapmak gerekecektir. Ornegin 10-40 atarli 2.40 veya 2.70 boyunda bir spin kamisimiz olsun ve dip takımla kullanmak istiyoruz. Burada 10-15 Gr kurşun ve 10-15 Gr ağırlığında yem kullanacağımızı var sayalım. Takımıda 70 metre ileri atabilelim. Bu musefadeki derinliğe yemi ulustirana kadar yani yem yavaş batacagi için ufak tefek balıklar yemi bozacaktır. Daha ağır atarli spin kamış tercih edersek dip takimini aagarlastirarak daha hızlı batmasını sağlarız ancak burada da (ornegin çoğu levrek lüfer sahtesi ortalama 7 ve 28 Gr araligindadir) ufak boy sahte kullanimimiz kisitlanacaktir, hafif sahteleri kamisimiz uzağa atamayacaktir.. Hafif 30 Gr max atari olan spin kamisla da 40-50 Gr kursun atarsak buda kamisla zarar verecektir. Ben cupira av videolarında izmirde yemli avı spin kamislarla yaptıklarını gördüm. Umarım sorunuza cevap olabilmiştir.

Son düzenleme: 12 Ekim 2016
  8. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Marka vermiycem 20/50 esnek bir kamış ile kıyıdan yemlik yaptım bu sene izmariti mercan çupralar karagöz muazzam zevk aldım.1 pe iptal spin güçlğ bir makina 75 gr mantar kadar çıktım zevkin dibine vurdum ama yeni kamış alacaksanız 3 metre al 7li 10 luk izmariti takımında atışta 270 sıkıntı oluyor.lauet sadece 3 lü diplomatik takımı atıyorsan 2.70 ideal rastgelsin

coner, befalcon ve Fatalbooz bunu beğendi.
  9. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

okuma alumina spin kamiş 240cm 10-40gr ve ez braid ip misina 0,20 ile 30 gram kurşun kullanarak 100 m yi gördüm :) yaklaşık 3 yıldırsa spin kamışlarla dip atıyorum... Öyle çok uzun mesafeler içinde uğraşmıyorum artık.... 30-40 metreden kiloluk balıklar aldığım oldu... Normal kamışları ve makineleri elime alınca bununla balık mı avlanır ya deme durumuna geldim :) En uğurlu kamışım D A M marka 210 ve 40 TL lik kamış :) Hatta para vererek bile almadım... 3 yıl önce istanbuldaki bir firmadan spariş ile aldığım yağmurluk tulum ile beraber geldi... Meğar ürünün hediyesi varmış... Gelince çok şaşırmıştım.... Dandik diye bunu hediye göndermişler demiştim ama en güzel balıkları mı onunla aldım :) 10-30 atarlı ama inanılmaz esnek bir kamış... Balığın vuruş anını uzaktan izlemek bile inanılmaz keyif veriyor... Sözün kısası spin kamışla avı şiddetle tavsiye ediyorum...

Mustafa H., romeo, budun ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  10. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Bak abdullahta esnekliğe dikkat çekmiş

Abdullah SÜRÜCÜ bunu beğendi.
  11. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Aynen Yekta bence kamışın başarısı bence uğurundan değil esnekliğinden kaynaklanıyor... Balığı kendi kendine tasmalıyor gibi birşey... Ha bu arada 100 metreyi ortalama gördüm belki 80-90 da olabilir... Ama rüzgarın arkadan esmesi çok önemli... Ayrıca aynı atışı sürekli yapmak oldukça riskli... Kamışlara sürekli bu kadar abanmanın mantıklı ve doğru olmadığını düşünüyorum...