Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spin olta kamış ucu kırıldı

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında gsozata tarafından paylaşıldı.

1. gsozata

gsozata Aktif Üye

S.a arkadaşlar aslında olay yeni değil ama dün gece oltayı kullanırken bir türlü verim alamadığım için canıma tak dedi ve bu gecede konu açma gereği duydum.

Yaklaşık 1 ay önce daiwa exceller 210 cm 7-28 spin kamış aldım. Aldıktan sonra balığa çıkma fırsatı bulamadım, ha bugün ha yarın bagajda dursun derken günlerden bir gün oltayı elime aldım, almaz olaydım. En uç kısımdan olta yaklaşık 1,5 2 cm kadar kırılmış. Başımdan kaynar sular döküldü, kırıldığınamı yanayım henüz tek bir atış yapamadım onamı yanayım. Ürünü aldığım yere götürdüm ve gösterdim, mevcut parçanın kullanılamayacağını ancak bir tane halka takabileceklerini söylediler. İyi tamam deyip iki dakikada yaptırdım ve aldım. Gel zaman git zaman bir kaç deneme yaptım, zorladıkça zorladım bir türlü istediğim atış sonucunu alamadım. Özellikle dün akşam sarayburnu tarafında diğer spinci arkadaşları görünce kamışı kırasım geldi. Oltayı kastıkça kasıyorum ama maalesef ne atış ne atarken bir ses hiç bişi yok. Sağ tarafımda millet cıv cıv diye uçuruyor yavruları bende tık yok.

Sizce bu kamış iflah olur mu ? Eğer olmaz ise bana şöyle güzel bir kamış önerisi yapar mısınız ?

Kamış yanımda olmadığı için resim ekleyemedim, yarın konuyu güncelleyeceğim.

Kamışın görseli burada var arkadaşlar.

Daiwa Exceler Serisi Olta Kamışı 210, Fiyatı 241,98 TL - Daiwa Parçalı Spin Kamışları

Son düzenleme: 10 Ekim 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

' sana boğazda spin için 2.10 kamışı kim tavsiye etti?2cm ile hiç birşry fatketmez sen 2.70 bsk bir tane.civciiiiv yapanların kamışlatına dikkat ettinmi

4. trkc

trkc Aktif Üye

Benim de başıma gelmişti. Ben kırılan yerden bir sonraki halkaya kadar olan kısmını kesip ucunu zımparaladım. Boyu 10-15cm kısaldı, atarı biraz yükseldi ama bir sorunu kalmadı.

image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg

Böyle hassas kamışlar bagajda sıkıntılı oluyor. 120cm 2 parçalı kamışa(kapalı boy: 60cm) bile boyuna göre pvc boru kestirdim. Alta ve üste de kapak borunun kendi kapağından taktım. Hatta alt kapağı kuvvetli bir yapıştırıcıyla açılmamak üzere sabitledim. Bazuka gibi oldu. (Maliyeti: 2.5₺) Üzerine taş düşse bir şey olmaz.
    İçinize sinmiyor ve yeni kamış düşünüyorsanız yanına sert bazuka kılıf da bakın. Hiç olmazsa boyuna göre kapaklı boru kestirin.:)

5. murat250471

murat250471 Aktif Üye

Yekta beyin dedigi gibi bogazda 2.70 veya 3.00 mt kamışlar ideal. 2.10 luk spin kamış sahil kısmında denize yüksek olmayan meralarda güzel wtd yapılır kardeşim.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

1,5 2 cm kamışta önemli bir değişikliğe sebep olmaz.
    Her ne kadar Sarayburnu vb gibi taşlık avlaklarda 2,10m lik kamış kısa kalsa da kullanılamaz değildir.
    Siz bakmayın o şaklayan kamışlara. Kamışından her ses çıkaran balık yakalayabilse denizde balık kalmazdı bugüne kadar.. :)
    Kullandığınız sahteler hangileri, kaç gramlar? Makinanız nedir, misinanız nedir? Bunları da bir yazın isterseniz..

eray75 ve trkc bunu beğendi.
  7. gsozata

gsozata Aktif Üye

Üzerinde spider 0,14mm ip misina sarılı. Sahte olarakta genellikle Kendo Seabass Minnow 125f 12,5cm 21gr Maket Yem GittiGidiyor'da 188891420 kullanıyorum.

Tavsiye olayına gelince maalesef yediğim kazığın farkına kamış kırıldıktan sonra vardım ve bir daha bu firmadan alış veriş yapmayı düşünmüyorum. Eğer firma ismi vermek sıkıntı yaratmayacaksa ifşa edebilirim.

8. cihan drums

cihan drums Aktif Üye

Dediğiniz mevzu tamamen fiziksel bir mesele atış sırasındaki ses vs. 2.10 luk kamış erimi ve aksiyonu etkileyecektir bencede siz 2.70 veya 3.00 ten şaşmayın avlağınız itibariyle..

gsozata bunu beğendi.
  9. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Atışı etkileyen tek unsur kamış uzunluğu değil elbet ama siz biraz kasna alabalık kamışıyla denizde balık tutmaya çalışmışsınız. Bence 2.70 10 - 30, 40 atarlı bir kamış alın... örgü makine sahte her şey önemli bu konuda...

cihan drums ve gsozata bunu beğendi.