Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spin olta takımı için bilgi

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında senolkerim84 tarafından paylaşıldı.

1. senolkerim84

senolkerim84 Üye

merhaba yeni merak saldıgım spin avcılıgı için hem çinekop hemde lüfer levrek sahteleri atabilecegim spin kamış ve motor komple takım arıyorum fiyat 300 e kadar yardımcı olursanız sevinirim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. 1onderozen1

1onderozen1 Üye

Merhaba. Ben burdaki abilerim kadar iyi bilemem ama aynı arayışta olduğum için öğrendiklerimi yazayım;

1) Spin avı için hafif kamış ve makine şarttır. Sürekli atış yapınca yorulmamak adına... (Kamış 120 gr, Makine 220 gr ideal gibi)
    2) Kamışın hassasiyeti boyuyla ters orantılı. Kamış boyu uzadıkça hassasiyet azalıyor. Boyunuza göre 180 - 240 cm arası kamışlar.
    3) Kamış atarı, hedef balığınıza göre seçilmeli. Örneğin 1- 1,5 kg levreği 3 - 7 cm lik sahteyle yakalayacaksanız, sahtenin ağırlığı 10 gramı geçmeyecektir. Yani 3 - 12 gr atarlı kamış işinizi görür.
    4) Makine devri hızlı olmalıdır. 5 : 1 ve üzeri gibi.

Bu bilgiler doğrultusunda benimde almayı düşündüğüm, makine olarak Shimano Catana 2500 FC, Shinano Solstace 2500 FI, kamış olarak Shimano Catana DX Spinning 2.10m
    -ML- 7-21gr önerebilirim.

Yanlışım yada eksiğim varsa abilerim cevaplasın :)

Tevfiksenol ve senolkerim84 bunu beğendi.
  4. senolkerim84

senolkerim84 Üye

bilgilerin için sagolasın çinekop lüfer ve levrek sahteleri atabilecegim takım yeterli olacaktır gram olarak sahte agırlıklarını bilmedigim için atar aralıgı önemli galiba.

5. 1onderozen1

1onderozen1 Üye

Birde şimdi aklıma geldi, kullanacağın misina da önemli. olabildiğince ince ve güçlü olmalı. mutlaka floracarbon olmalı. ip misinada kullanan var ama onun avantajı dezavantajı nedir bilmiyorum

6. mctymn

mctymn Aktif Üye

Önder spin için kamış boyu , 2.40 ın altına inersen sıkıntı yaşayabilirsin. ( anadolu yakası kayalıklarda 2.70 kamış... 2.40 a oranla daha rahat.)

7. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

Hafif atarlı kamışla spin tavsiye etmem bende 7-28 atarlı var 12 gram sahte atarken bile fazla esnek olduğundan klipse-düğüme fazla yük biniyor ve bunu hissettiriyor o zamanda abanıp uzağa atamıyorsunuz tedirgin ediyor..

Nacizane burdan okuduklarımdan size Tavsiyem- Okuma V System Spin Kamış 240Cm 10-40Gr Kamış Okuma olta kamışları OKUMA AVmarketi.com (sitenin özelliği yok denk geldi)

Bütçeni ayarlarsan makine Shimano exage 2500 önerende çok 200tl- yada Okuma dead ringer 25 çok daha ucuz ve ben memnun kaldım - Okuma Avenger 30-40 çok sağlam makina başlangıç için..Kamış Shimano-shakespeare markalarındada yakın fiyatlı-kaliteli mevcut

8. senolkerim84

senolkerim84 Üye

Hafif atarlı kamışla spin sorun oluyorsa mesela çinekop için sahteyi nasıl atacagız hafif atarlı olmasını bu yüzden istemiştim bi yöntemi varsa ögrenmek isterim

9. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Çinekop ve lüfer avları zamanı geldiğinde farklı derinliklere dalabilen ve ağırlık vs etkenleriyle farklı mesafelere giden ve farklı boylarda sahtelerle yapılır. Yani 3 tane sahte alayım av yapayım dersen her zaman her yerde aynı performansla avlanamayabilirsin. Ama dersinki ben sadece bir merada avlanırım o zaman oraya uygun çeşitlik renkli renkler 3 - 5 sahte işini görür. Ama lüfer ve sülalesini sevdiklerim her zaman her yerde av vermeyebilir.

10. senolkerim84

senolkerim84 Üye

bilgileriniz için çok teşekkürler arkadaşlar.

11. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Bu güzel hobiye, bu bütçe doğrultusunda ideal ve iyi bir takımla başlamak, her zaman için avantajdır.

300 lira seviyelerinde ben olsam,

http://www.vurguncapari.com/asp/product/423/Shimano-Exage-2500FD-Spin-Makine

http://www.vurguncapari.com/asp/product/399/Shimano-Catana-CX-Tele-Spin-Kamis-240cm-10-30g

veya

http://www.vurguncapari.com/asp/product/398/Shimano-Catana-CX-Tele-Spin-Kamis-240cm-14-40g

Misinalar - Trabucco Misina - Super Soft ÖZKURT AV MARKET

gibi malzemeler tercihim olurdu.

Eh, zamanla 5-6 makinan ve deeeeeee 10-15 tane de kamışın zaten olacak.:) :D

Son düzenleme: 24 Haziran 2015