Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spin takım tavsiyesi üzerine söyleşiler..

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında MFatihBayramoglu tarafından paylaşıldı.

1. MFatihBayramoglu

MFatihBayramoglu Yeni Üye

Arkadaşlar hepinize merhabalar,

Yaklaşık iki aydır kız arkadaşımla birlikte hiçbir bilgimiz olmamasına karşın, iki adet amatör surf takım alarak; siz değerli amatör balıkçılığa gönül vermiş üstadlarımın yorumları, tavsiyeleri, anektodları ve bilumum sosyal paylaşım platformlarında ki videoları neticesinde kendi çapımızda bir takım gelişme kaydettik..
    Fakat surf oltamla yaptığım verimsiz avlar neticesinde epey yorulduğumu hissederek spin avcılığına merak saldım.. Çevremde danışacağım kimsenin olmamasına mütevellit siz değerli üstadlarımın bana spin takım tavsiyelerini beklemekteyim..
    Şimdilik sığ deniz avlaklarını tercih ettiğimden ötürü, oltamı uzağa savurmam gerektiğini ve bilumum tuzlu sularda işime yarayacak spin olta tavsiyelerinizi sizlerden dinlemek isterim.. Bu hususta gelişme kaydedersem boğazda avlanmaya başlamayı düşünüyorum..

Bütçem: 400 tl
    Avlak yerlerim; Avcılar Ambarlı, Mimaroba, Gürpınar, Güzelce ve İstanbul Boğazı..
    Hedef: Lüfer, levrek familyası..
    Not; Misina, sahte ve diğer ekipmanlar bahsettiğim fiyatın dışındadır. onları da ekstra olarak tavsiye ederseniz sevinirim..
    Şimdiden yardımlarını esirgemeyen dostlara teşekkür eder, herkese bereketli avlar dilerim..

Son düzenleme: 23 Mayıs 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. γavuz

γavuz Daimi Üye

senide bu belaya sardıgımız için özür dileriz senden :p :p
    toplam takımınmı bütçesi 400 tl kardeşim ? makina-kamış-misina-sahte vs..

NRT75 ve MFatihBayramoglu bunu beğendi.
  4. MFatihBayramoglu

:) yahu sormayın, dışarıdan görüldüğü kadar kolay olmadığını işin içerisine girdiğinizde anlıyorsunuz. keza çırpınan istavrit balığını bile büyük bir özveri iğneden çıkartma uğraşı veriyoruz..
    danışacağımız ve yardım alacağımız kimsecikler yok..şimdiden kusurumuza bakmayın..
    400 tl sadece makina ve kamışa ayrıldı..
    fiyatın dışarısında kalan kaliteli misina ve hedeflediğim avlarıma uygun sahteleri de belirtirseniz tedarik etmeye çalışacağım.
    inanın bu aktivite uğruna projelerimi, işlerimi yarım bırakıp inanılmaz kafa yoruyorum.. av fotoğraflarınızı ve hikayelerinizi imrenerek okuyorum:)
    genelde avlandığım saatler; 12.00-20.30..
    bana vakit ayıran ve sorularımı yanıtlayan arkadaşlara şükranlarımı sunuyorum..

norsmen bunu beğendi.
  5. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

Hocam daha yaşın genç Bırak bu sevdayı biz yakalandık bari yol yakınken kurtar kendini. Bu iş bi kamış bi makinayla bitmiyor. Sonra bir bakıyorsun aldıklarının haddi hesabı yok :).

cihan drums bunu beğendi.
  6. γavuz

γavuz Daimi Üye

geçen ay aklımdan geçen makinayı aldım.. yanındada bir abim tavsiyesiyle spin kamışda dahil ettim buna, vallahi çok güzel kamış acayip hoşuma gitti
    savager pro, boy 270 50 grm atarlı çok iyi kamış fiytına göre.. birde penn battle serisi 3 lük veya 4 lük hangisini istersen yinede bir bak araştır sen kardeş.. aslında makinada conflict al dicem ama az biraz pahalı.. 4 lük conflict vede savager pro kamış ikisine 530tl verdim kardeş.. conflict değilde battle alırsan peşin fiyat 400 sanırım

Son düzenleme: 26 Mayıs 2015
    MFatihBayramoglu bunu beğendi.
  7. GRAFTT

GRAFTT Üye

Spin avcılığında bol balık yakalamak istisnaidir, genelde spin avcılığı spora yöneliktir diyebilirim :) Mesala ben tuttuğum balığı yemem ( Lüfer ve Kiloluk Palamut hariç ). Yeri gelir tek balık tutar yeri gelir hiç tutamam, yeri gelir 2 kişiyi sırf balık yiyerek doyuracak balık tutarım. Bazende balığı verecek kimse bulamayacağımı düşünerek balığı suya iade ederim. Benim için amac spin metodumu geliştirmek temiz deniz havası alıp kafa dinlemektir, eğer sizde böyle bir duygu içeresindeseniz spin avcılığa başlayabilirsiniz.

Makina ve kamış için 400 lira maksimum limit demişsiniz, tek kişilik ise ;

Daiwa Megaforce 3000A yada Daiwa Procaster 3000A
    Daiwa Megaforce 3000 A Olta Makinesi
    Daiwa Procaster 3000 A Olta Makinesi

Alternatif makina olarak
    Daiwa Crossfire 3000 3 BI Olta Makinesi

Kamış olarak nasıl birşey düşünüyorsunuz bilemedim, profil resminize bakınca 1.85 yada üzeri gibisiniz, teleskopikmi yoksa parçalı kamışmı düşünüyorsunuz ? Atarı ise sanırım 10-30 gr ideal olacaktırda :)

Parçalı kamış olarak önerebileceğim ;

Daiwa Crossfire Spin MH Serisi Olta Kamışı

Cormoran Black Bull PCC Spin 40 Serisi Olta Kamışı

Cormoran Black Master Spin 40 Serisi Olta Kamışı

Son düzenleme: 24 Mayıs 2015
    varivas, NRT75 ve MFatihBayramoglu bunu beğendi.
  8. MFatihBayramoglu

yardımlarınızı esirgemediğiniz için teşekkür ederim.. parçalı ve teleskopik spin kamışları araştırdım, zira benim için taşınabilirliğinden öte; av esnasında büyük balık vurduğu zaman onu korkusuzca kıyıya çekebilme cesaretini gösterebilecek sağlam kamış arıyorum.
    meralarıma araçla intikal ettiğim icin kamışın taşınabilirliği hususunda esnek davranıyorum..
    boyum 1.87, düsündüğüm atar aralığı; 10-40.. (hafif olan sahteleri uzağa savuramam düşüncesiyle bu aralığı seçtim, belkide yanılıyorum).. internette araştırma yaptığımda ağır bir shimano hegomanyasının balıkçılık platformlarında öne geçtiğini gördüğüm için makine ve kamışta mecburen o markanın ürünlerini inceliyordum..daiwa procaster 3000 a esaslı bir mekanizmaya benziyor, bunu ciddi ciddi düsünmeye basladım..zira bilumum balık malzemeleri satan yerlerde yaptığım söyleşiler neticesinde bana makine olarak shimano exage 1000 rc yi öneriyorlardı.. daiwa bu hususta üstün gibi gözüküyor, ufak bir araştırma yapıp muhtemelen tercihimi daiwa'dan yana kullanacağım..
    270 boy, 10-40 atar, sağlam ve daiwa procaster 1000 RC ile uyumlu olacak 200 liraya kadar bir kamış içinde arayışlara giriyorum:)
    yanıtlar icin tesekkür ederim.

GRAFTT bunu beğendi.
  9. GRAFTT

GRAFTT Üye

Rica ederim, Taşıma probleminiz yok ise o halde parçalı kamış sizin için ideal olacaktır. Bilhassa parçalı kamışlar avlanma esnasında daha iyi feyz vermekte. Spin avcılığa yeni başlayacağınız için size ip misina önermem, ilk etapta 20-30 lira fiyatlarında kaliteli misina almanızı öneririm, iyice eliniz alıştıktan sonra ileride ip misinaya yönelebilirsiniz. İp misina kullanacaksanızda Daiwa makinaları emsallerinden bir çıt daha iyidir.

Daiwa markasının makinaları gerçekten kaliteli ve güzel şu anda bende 2 adet ( Crossfire & Megaforce ) spin makina var, arkadaşlarımda da toplam 4 adet ( Regal ) Daiwa marka spin makina mevcut. Nedendir anlamadım 100-150 lira arası teleskopik spin kamış olarak Okuma, Shimano ve Daiwa markalarına baktım beğenmedim kaliteleri hoşuma gitmedi, bende Spro manhatten marka spin kamış aldım.

Büyük balığı korkusuzca kıyıya çekmek elbette diğer ekipmanlarınız ( Misina, fırdöndü, düğümleriniz, kalama ayarı ) olması gerektiği gibi olduktan sonra sorun yaşamazsınız. Elbetteki 3-5-7 kg'lık balığı kamışla kaldıramazsınız. Cormoran markasının parçalı spin kamışlarınıda öneririm size, Made In Germany'dir.

10-40 yada 10-30 gr atarlı spin kamış uygun olacaktır, boy olarak 2.70-3.00 mt sizin boyunuzda birisi için uygun boyutlardır.

bulent45 bunu beğendi.
  10. cafahmet

cafahmet Yeni Üye

Merhabalar 2.70 shimano catana cx 10-30 atarlı, yanınada exage 3000 hem hafif hem kullanışlı hem sağlam saatlerce at çek yapın...

NRT75 bunu beğendi.
  11. norsmen

norsmen Üye

camiaya hoş geldiniz.. makinada okuma trio S ..40 lık şizi üzmez ve okuma türkiye arkanızda duruyor..kamış v sistem 2.70 10-30 gr.iyidir...ama bu iş tek kamışla asla bitmiyor..size 2.40 ta lazım..

eylmz bunu beğendi.