Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

spin takımı

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında haylasx tarafından paylaşıldı.

1. haylasx

haylasx Aktif Üye

kendim için yeni bir spin takımı yapmak istedim bunun içinde özellikle kayalık liman ve iskele gibi yerlerden avlanırken kırılmıyacak bir kamış olmasını tercih ettim videolardan izlediğim fladen extraa flex kamışa karar verdim okuma safina pro spa 40 makina okuma blue fish 0:31 misina aldım şukadarını söylim bu kamış kırılmam die ısrar ediyor 2:70 15-50 gram atarlı süper bir kamış uygun fiyata kamış arayan arkadaşlara tavsiye ederim

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Takım güzelde, misina çok kalın gibi geldi bana. 0.10 - 0.12 ip misina tavsiye ederim.

4. haylasx

haylasx Aktif Üye

abi acemi olduğum için ipe cesaret edemiyorum aslında okuma v sytem kamış ve shimano makinamda var yanlız inanırmısınız bu extra flex daha gibi geldi bana v sytemden korkuyorum bişe olacak diye :D parasıda cok ondan olabilir piskolojik

5. poyraz

poyraz Aktif Üye

o misina çok kalın gelir.en ideal mono misina olarak 0.25 işinizi görür, kalın misinada atış veriminiz bayaa bir düşer.

6. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

0.23 veya 0.25 misina işinizi görecektir. Biraz kaliteli olanlardan seçmekte fayda var atarken pahalı sahtenizin kopup gitmesini inan istemezsiniz. :)

7. haylasx

haylasx Aktif Üye

aslında 0 28 alacaktım ama biraz cekingenim o yüzden aldım ama deneme imkanım oldu biri 15 gr biride 36 gr olan sahtelerimi cok iyi mesafelere ulaştırdım belki dediğiniz gibi birazdaha ince bir misina ile daha iyi olur

8. poyraz

poyraz Aktif Üye

Bide örgü kullanırım dersen başlangıç olarak kendo 0.14 ip idealdir ben kullanıyorum bir problem yaşamadım sağlamlık açısındanda bütçe açısındanda çok iyi bir örgü.

9. haylasx

haylasx Aktif Üye

ip misinayı shimano makinadamı yoksa okumadamı daha iyi iş görür aslında birine sarıp deniyecem

10. poyraz

poyraz Aktif Üye

ip misina shimanoda daha verimli olacaktır.

11. TR Angler

TR Angler Aktif Üye

İp misina aslında en iyi baitcasting makinalarda iş görüyor. Uzun zamandır test ettikten sonra buna karar verdim. Tabiki diğer tip spin makinalarında iş görmediği anlamına gelmez bu sadece benim tespitim. Tabi ki ip kullanımında en önemli konularda biri de kuş gözü olmasını engellemek için her avdan sonra ipi başka bir makaraya sardıktan sonra asıl makinaya elinizde sıkıca tutarak geri sararsanız büyük ölçüde bu sorununda üstesinden gelirsiniz. Makinalarda 30-55'lik kafaları kullanmak lazım.

Diğer konuda kamış seçimi kamışta önemli olan ne tür sahteler kullanacaksınız ve ağırlıkları ne olacak. Eğer levrek, turna, kasna, torik, lüfer gibi balıkların avlarında kullanacaksanız drag yani kaldırma gücü yüksek ve fast kamışlar kullanmak lazım. Tabiki atarları en az 10-40 veya 20-60 olmalı ki 10 cm üzeri sahteleri rahatça atabilmelisiniz. Kamış boylarında ise 2.40, 2.70 veya 3.0 m olanları tercih edin. Alabalık v.b. avlar için ise boyları 1.20 - 1.80 m arası moderate kamışları tercih etmek lazım.

Markalara gelince bütçenize göre sırası ile ron thompson, savagear, okuma, shimano, daiwa, abu garcia v.b. kullanmak lazım.

Öneri olarak power pro, sufix, spiderwire, penn, berkley veya daiwa markaların kaliteli iplerini kullanın çünkü ucuz ipler her zaman kamışların seramiklerine ve makinaların ip ile çok temas eden kısımlarına zamanla zarar veriyor. Zamanında ucuz ipleri bende kullandım ve bir sürü sorun ile uğraştım.

İp kalınlıklarına gelince trofe avları için 0.19 - 0.25 mm arası olanları kullanmak lazım. İp kalınlığı biraz fazla gibi görünebilir. Ama kaliteli iplerin bu aralıkları ile düşük kaliteli iplerin kalınlıkları arasında ne kadar fark olduğunu göreceksiniz. Yani örnek olarak powerpro'nun 0.19 mm ipi ile çin malı markası duyulmamış bir ürünün aynı kalınlığındaki ip arasındaki farkı eliniz ile tuttuğunuzda anlıyorsunuz. Bir diğer konuda libresi yüksek kaliteli ipleri kullanmak av sırasında daha fazla güven duymanızı sağlıyor. Düşünsenize torik curumuna denk geldiniz ve ekipman zayıf. İnsanda ne moral kalıyor ne de konsantrasyon. Arkadaşlarınız at-çek-tut-sal yaparken siz sadece at-çek-tut-kopsun yapıyorsunuz. Başıma geldiği için bunu söylüyorum. Giden malzeme önemli değil o aksiyonu mücadeleyi tamamlayamamak insanın canını sıkıyor.

Unutmamak lazım hopimiz en büyük keyfimiz.