Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spinciler Makinada OKUMA MI? SHİMANO MU?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında goldboy52 tarafından paylaşıldı.

1. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Bu konuda görüşlerinizi almak isterim...
    Benim fikrim şu;
    Shimano bu işin pirlerinden deniliyor..Kaç kere bende şöyle bir exage catana veya nexweav Vs.. Almayı kafaya koyuyorum...ama benim için önemli olan bir nedenden dolayı hep son anda vazgeçiyorum...
    Shimano cular bana kızacak ama yanılıyomuyum???
    Yukarıda belirttiğim makinaların 30 luk veya 40 lıklarından bakınıyorum ama hiçbirinde makina sarma telinin emniyet kilidi yok (Exage yi bilmiyorum o hariç)

Ben uzun camandır okumanın oktana 40 --trio 30 lık makinalarını kullanıyorum hatta en basit modeli vardı adını hatırlmadığım 40 Tl lik olan 40 lık bir makınasını daha kullandım onda bile bu telin atışta kapanma engel emniyeti var... Kısaca shimanoya sırf bu nedenle ısınamadım....bilirsiniz at-çek avında bu çoğu zaman sorun olabiliyor... SORU: SHİMANO DA BU TEL EMNİYETİ OLAN FİYATI 200 tL CİVARI HER HANGİ BİR MODEL VAR MI?

Hıaa adaletli olmak lazım okumanın da bence en büyük eksisi SHİMANO NUN KULLANDIĞI KAFA OLAYI YOK!!! ( Keşke iki özelliğin birleştiği bir marka olsaydı !)
    Birde yanyana koyduğumda iki markanın aynı sikletteki makinalarını ...Açıkçası SİHİMANO OYUNCAK ,,UCUZ BİR MAL GİBİ DURUYOR..

sizler bu konuda ne dersiniz ???

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. frenist

frenist Aktif Üye

Hocam ustalar şimdi iki marka için birbirinin ayarı değil, biri at diğeri eşek diyecekler :D

4. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Kullandığım en alt model shimano hyperloopta bile rotor belirli bir yerde iken tel kapanmıyor. Kapatmak için rotoru biraz cevirmek gerekiyor. Murat tel emniyetinden kastın buysa kullandığım tüm shimano makinalarda var. Hiçbir makinamda atış anında telin kapanması gibi bir sorun yaşamadım.

5. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

Tamamen katılıyorum Emir, kullandığım tüm modellerde böyle bir sorunla karşılaşmadım.

2500 catana
    4000 exage
    2500 ve 3000 stradic
    4000 biomaster

Bu makinaların hiç birinde sorun yasamadım.

6. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

İki arkadaşıma siparişle getirttiğim shimano zerus tu sanırım 4 bilyalı olan bu sorunu yaşadılar... her zaman olmaada arada yaşadılar...
    İkincisi; okumalarda elinizle teli açıp kapadığınızda çıt diye bariz bir kapanma sesi duyarsınız... shimanoda tel sıradan bir makinadaki gibi öylece duruyor..sanki atışta '' ha düştüm ha düşecem der gibi''...

Dedimya başta shimanocular kızacak... ama maalesef bende rüya görmüyorum yaşananlar bu ...

7. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Sayın ustam hangisi at ? hangisi eşek ?

Bi tartışalım bakalım amma cidden ve gerçeklerle

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu yorum bana ilginç geldi.
    Genelde ben de tam tersini düşünüyorum.. :)

Yıllardır Shimano kullanırım. Kullandığım ürünlerin en pahalısı adres teslim haliyle 100 USD yi geçmez. Altgruptaki ürünlerin bile çoğunda su, toz geçirmez kalomaya sahiptir. Suyun altına sokup yıkayabilirsin. Yağı gitmez, kaloma cızırdamaz. :)

Kullandığım makinalar 2-3 bilyalı makinalar olmasına rağmen çoğu markanın 10 bilyalısına değişmem.

Sanılmasın ki Okuma kötüdür. O'da dünya markasıdır. Kendi içinde iyi ve kötü makinaları vardır.
    Bu arada ilk Shimano'larımı bir yarışmadan kazanmış ve öylelikle kullanmaya başlamıştım. O zamandan beridir de alt gruptakilerden bile olsa Shimano'cuyum.

9. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Sevgili Emir ..Senin bu rotor dediğin atış esnasında dönüyor , bu sıradada tel düşüyor olmasın !!?

10. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Kıymetli ustam ...burda sadece fikir görüş tartışıyoruz ..kavga yok...İnsana tuttuğu takımı değiştirmek zor gelir..amacım buda değil...dediğim gibi shimano almayı hep düşündüm ama söylediğim nedenlerden vazgeçtim..çünki dokundum atış yaptım... banada sizin şu yorumunuz ilginç geldi...Bence SİHİMANONUN YANINDA OKUMA oyuncak gibi duruyor'' vurgusu yapmışsınız
    Şimdi eğri oturup doğru konuşalım Trio 40 vs exage 40 yanyana dursa alman panzeri gibi duran hissettiren hangisi ?? El vijdan :))

11. frenist

frenist Aktif Üye

Ustalar Shimano için At, diğer markalara eşek gözüyle bakıyorlar. Böyle tartışmaları çok okudum.

Kendi fikrimi de söyleyeyim size, en az parayla en iyi verimi alabildiğin malzeme bana göre en iyisidir.

Yarın bir aksilik olmaz ise Okuma Trio 65 alacağım. Ben hiç Shimano almadım da, kullanmadım da ama benim gibi haftada bir balığa giden, istavrit, çinekop vs. boğaz balıkları yakalayan bir amatör balıkçıya fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum. Makineye 1000-2000 lira verecek kıvama gelmedim daha. Bu paralara alan arkadaşlara da saygım var. Dediğim gibi bu benim kendi kanaatim.

Saygılar.