Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spinde farklı yem Konseptleri

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Horozbina tarafından paylaşıldı.

1. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Spinde kullandığımız sahtelerin kullanımı oldukça pratik. Beğendiğimiz, işe yaradığı denenip önerilen çeşitli boy, ağırlık, şekil ve renklerde sert ve silikon sahteleri bulup satın almak, av sırasında kolayca klipsten çıkarıp diğerleri ile değiştirmek gerek spinde gerek sırtıda fazla zaman harcamadan ava devam etmemizi sağlıyor. Ancak bunlarla her zaman her yerde balık yakalamak mümkün olmuyor. Bu nedenle sahte yerine gerçek balık kullanmaya başladım.
    Son zamanlarda denediğim canlı veya ölü balıkla daha iyi verim aldığım için bu konuyu açtım. Böyle yazdığım için sonucun çok iyi olduğunu sanmayın. Edremit körfezinde bu sene suyun soğumaması nedeniyle levrek oltaya nadir geliyor. Bu tür yemleri kullanmaya başlamamın nedeni bu sene eylül-aralık aylarında sahtelerle balık tutamam oldu. Başkaları da nadiren avlayabiliyordu. Yaz aylarında sert sahtelerden sonuç alamayınca silikonlarla avlanmış ve çok iyi sonuçlar almıştım. Ağustos sonlarından itibaren silikonlarla da levrek tutamaz oldum. Sahtelerle sadece iki istisna avım gerçekleşti, ekim ayında İstanbul’da iki kez sert sahte ile palamut avladım.
    İstanbul’dan levrek zamanı geldi umuduyla körfeze dönünce sahtelerin başarılı olmadığını görüp önce Savagear silikon yüzdürme kafalarına balık takarak sırtı denemem oldu. Kasım ayında Edremit Körfezinde birlikte avlandığımız arkadaş teknenin arkasında, yanımda çeşitli marka yemler kullanarak tek vuruş alamamışken, ben 4 palamut tuttum ve 15 ten fazlasını da, bazılarını teknenin yanına kadar çekmeme rağmen kaçırdım.
    Ertesi gün üçlü kancanın çok ince kesitli olup balığın ağzının yırtıldığını düşünerek üçlü iğneleri Eagle Claw marka ile değiştirip mendirek üzerinden spinle 2 torik 5 palamut yakaladım.
    Aralık ayında yine körfeze gidip levrek için uğraştım. Küçükkuyu, Altınoluk ve Ören’de sahtelerle 4 gün boşuna uğraştıktan sonra yine gerçek balığa döndüm. 18 gün çok başarılı olmasa da bunlarla bir levrek iki ispendek yakalayabildim, bir tane de mendirekte kayaların üzerinde elimden kaçırdım. Kaçan balık büyük olduğundan bu 60 cm kadar vardı. Yanımdakilerin biri 3kg biri 4.5 kg vardı dediler. Ayrıca bir burundan da ayrı günlerde lüfer yakalayıp köpek sürüsünce kovalanınca oraya bir daha gitmedim. Bu 18 gün boyunca sahte atmaya da devam ettim ve sahtelerle çok daha fazla zaman geçirdim. Nedeni de yemlik balık sıkıntısı. Her gün sabah 5-5:30 da kalkıp saat 9 a, 15:00 ten 20 ye kadar 18 gün boyunca sadece elde 3 levrek İstanbul’a döndüm.
    Denizde levrek yok muydu? Hayır vardı. Hem de her boydan, bunu nasıl bildiğimi sorarsanız ilarya yakalarken ayaklarımın dibinde benden 1 metre uzakta ilarya sürülerine saldıranları gördüm. Örümcek ağı gibi sandal halatları nedeniyle buralara olta atamadım. Liman içinde ve dere ağzında oynaş dedikleri olaya, su üstünde uçan balık gibi kaçışan küçük balıklara, kıyıya bağlı teknelerin arkasında 1,5 metre derinlikten geçen 5-6 adetlik levrek sürülerini neredeyse her gün gördüm. Oynaşların ortasından Duel, Shimano, Rapala, Daiwa sahtelerimi yanımda avlananlarla birlikte yüzdürdük. Levrek plajı dedikleri yer bazı sabah ve akşamlar İstanbul Boğazı kadar kalabalıktı ama kimse bir şey yakalayamadı. Bu süre içerisinde sahtelere tek vuruş alamadım. Ben gitmeden önce lodosta yakalanan birkaç av hikayesi dinleyerek geri döndüğümde binlerce atış sonrası benim sahtelerin rengi soldu, boyaları döküldü.
    Bu seferin verimsiz geçmesini su sıcaklığının hala 16 derece olmasına, etrafta aşırı miktarda ilarya, kaya balığı bulunduğu için levreklerin tok olmasına bağladık.

Resimdekilerle tekneden sırtı ile istavrit takarak palamut yakalamıştım. Palamut her yakalanışında yemi kafadan kestiğinden yanınızda bol miktarda yem olması gerekiyor. Ayrıca hıza ve balığın şekline göre normal yüzme sağlanamadığında tam ağıza fırdöndü gerekebiliyor. Yoksa balık kaşık gibi dönerek geliyor.
    Savegear 4 play silikon yüzdürme kafası

Ölü balığın (veya canlı da olabilir) silikon yüzdürme kafasına takılması, bu şekildeki yassı balıklar kesinlikle fırdöndü gerektiriyor. Bununla ahtapot yakaladım. [​IMG]

Hazır Olta’da tel ve klipslerle Eagle Claw 3lü kanca bağlattığım kafalar. Birini kaçırdığım birini yediğim levrekleri bunlarla yakaladım. Ayrıca kafanın halkasına bağladığım ipe 3 gramlık 3 adet ortası delikli misket kurşun geçirip tekli iğne bağladığım henüz denemediğim model de var. Kurşunları takma nedenim spinde kullandığım için ağırlığı arttırmak.

Fırlatılmaktan perişan olmuş ilarya. En uzun dayanan kaya balığı. Sardalya hemen kopuyor. Kıyıda kayalarda kaçırdığım büyük levrek buna veya bu boyuttaki ilaryaya gelmişti.

Sardalya ilk fırlatmalarda kopup çıktığından her öğle ilaryaları kıyıdan tuttum. Bunları üzerine delikler deldiğim plastik kaplarda canlı sakladım. Öğleden sonra birkaç küçük balık avlayıp levrek için kullandım. Kaya balıkları da vardı resmini çekmemişim. Sabah avı için denize iple bağlı canlı balık sakladığım plastik kabım içindeki balıklarla çalındığından sabahları genelde sahte kullandım. Bunlarda plastik kafa yok.

İspendeğin ağzından çıkan ilarya. Balık büyüklüğüne göre farklı iğneler bağladım. Bu da Eagle Claw Lo92-G Laser Sharp 4/0 no rig ve altında yine Eagle Claw L777 1/0 üçlü iğne.

Bunların avantajı sahteye göre daha fazla iş yapması oldu. Benim denemelerim sahteye göre daha verimli olduğunu kanıtlamaz. Birçok kişinin denemesi gerek. Hem de birkaç kişi aynı yerde aynı anda. Bazıları sahte bazıları balık kullanarak.
    Sahtelerden sonuç alamayınca bir daha sahte almayacağım demiştim Fakat gelince birkaç tane daha aldım.
    Dezavantajı ise, istediğiniz balığı balıkçılarda bulamamak ve kendinizin zaman ayırıp küçük balık yakalamanız. Bu da her zaman olmuyor. Ayrıca oltanın hazırlanması, deforme olunca yem değiştirilmesi sahteye göre daha uzun zaman gerektirmesi sahteye alışanların uğraşacağı iş olmayabilir.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. compressa

compressa Üye

herseyden önce düzenekler süper. bence saatinde ve kullanılması gerektiği anda müthiş bir sahte orijinal sahte buna denir. ellerinize sağlık derim başka ne denilebilir ki süper..

4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

İlk resimdeki kafaya takılan teller ve üçlü kanca Savagear 4 play silikon içinde kullanılan düzenek. Şimdi bunlar ayrıca satılıyor. İğne güzel görünmesine rağmen palamutun ağzını yırtarak kopabiliyor. Bu nedenle değiştirdim. Şu anda tel yerine ip veya misina ve ucuna tekli iğne bağladığım ve arada 3 adet misket kurşun taktığım yeni bir yemim daha var. İlk fırsatta deneyeceğim.

5. Kaan15

Kaan15 Üye

Çok Güzel Paylaşım Teşekkürler Ben İlk defa böyle Canlı Yem Gördüm Balık Olduğu Zaman Çokta Verimli olabilcek gibi Gözüküyor :)

6. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Paylaşım için teşekkürler Bülent sesini duymak güzel :)saygılar.

7. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Çok güzel bir çalışma..
    Emekler için teşekkür ederim..

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güzel bir konuolmuş bu Bülent..

Eline sağlık

Yemlerin deformasyonunu geciktirmek için elastik yem ipi kullanmayı denedin mi?

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

O kadar çok şey denedim ki ikinci iğneyi balığa tutturmak için lastik halka bile kullandım. Yem çok taze ve canlı olduğundan uzun süre genelde deforme olmuyor. Bu işe önce sardalya ile başladım hemen koptuğundan misina ile sardıklarım oldu fakat sonra sardalya kullanmayı bıraktım.
    Yem iki iğne takıldığı için bunların arasındaki misina uzunluğunu ayarlayamadan iğneyi yanlış konumda batırdığınızda biraz yamuluyor. Balık ta canlı olduğundan bu bazen başıma geldi. Fakat birçoğunda sorun olmadı.

İki ay öncesine kadar ilarya yakalamak sorundu. Şimdi küçük bir iğneye sardalya parçası takınca yakalanabiliyor. Ekmeğe nadir geliyorlardı ben de sardalya kullanmaya başladım. Bazen büyük kefaller de yakaladım, önce salıyordum sonra ahtapotla birlikte fix akşam yemeği oldular. Köstek 0.12 misina olduğundan çoğu koparıp kaçıyordu. İlginç olay her gün ayrı boyda olanları tutabildim. Mesela bir gün sadece 7-8 cm likler tutuluyor ertesi gün 15 cm likler. Bu nedenle farklı iğneler ve yüzdürme kafası kullandım. Elimde Savagear'in sadece 1 ve 2 numaralı kafası vardı. Bunun 3 ve 4 ü de var. Büyüklere takılabilecek boyutta kefal de tuttuğum günler oldu. Palamut ve lüferleri 1 numara yani en küçüğü ile balıkçıdan aldığım istavritlerle yakaladım. Avlanacak balık varsa en az 1 kg istavrit gerekiyor çünkü lüfer ve palamut atlayınca her seferinde yemi kafadan kesiyor.

Neyse bu arada belgesel gibi levreğin avlanmasını da izledim. Bir gün ilarya yakalarken iki dev levrek benim olta salladığım ilarya kolonisine daldı, su berrak ve derinlik 1 metreden az olduğundan ikisini de görüyordum. Saldırı sonrası birkaç tane yutup bulundukları yerde birkaç saniye hareketsiz duruyorlardı sonra uzaklaşıp bekliyorlardı. Dağılan ilarya sürüsü toplanınca biri tekrar saldırıp aynı hareketi yaptı ve uzaklaştı. Bu arada Cahit Acun'la konuşuyordum. Bırak ilaryayı yahu rapala at dedi. Bendekileri bildiği için fıstık yeşili olanı at dedi. Bulunduğum yere atmam halatlar nedeniyle mümkün değil. Profesyonel balıkçı arkadaşımın kıyıya bağlı teknesi var onun arkasından canlı bırakma atıp spin yapacak uygun bir yere gittim. Sardalya ekmek satan bir yer var sahibi de iğneye sardalya takıp attı. Bir levrek geldi, yanından geçerken kuyruğuyla vurdu sonra dönüp ağzına alır gibi yaptı ve bırakıp gitti.
    Levrekler ilaryaya saldırırken ses çıkarıyorlar, ya yutarken ağızlarını hızlı açmalarından suyun girişinden ya da su üzerindeki hareketten bu ses çıkıyor.
    Sonra o gün akşam 9 a kadar fıstık yeşilinden kefal imitasyonuna kadar rapala salladım. Oynaşların ortasında yüzdürdüm, tek vuruş alamadım.

Önemli:

Gerçek balığı yem olarak kullanmada en önemli faktör balığın düzgün yani doğal durumda yüzmesini sağlamak. Yemin dalmasını sağlayan silikon kafası dahi bunu her seferinde gerçekleştiremiyor. Bu balığın yani yemin, biçimine ve çekme hızınıza bağlı. Kafanın halkasına fırdöndü takarak düzgün yüzme sağlanabiliyor fakat bunun da yeterli olmadığı zaman oluyor ve yem söğüt kaşık gibi dönerek geliyor. Palamutta böyle gelmesi sorun olmadı. Ha bir de sinarit palazı yakaladım, onda da yem dönüyordu. Levrekte dönme belki sorun olabilir düşüncesi ile balığın düzgün yüzdüğü hıza dikkat ettim. Bunu sarma hızıyla sağladım. Yani hangi hızla düzgün yüzüyorsa o hıza uymaya çalıştım. Şimdi ikinci iğneyi ilkine misina ile bağladığım ve bu misinaya 3 adet toplam 9 gramlık misket kurşun bağladığım model var bunun balığın altıda ağırlık yaparak dönmeyi engelleyebileceğini ve atarken daha uzağa atmamı sağlayacağını düşünüyorum. Henüz denemediğimden sonuç ne olacak bilmiyorum.

Bu yönteme canlı kum balığı ile paraketa ve bırakma atanların da nadir levrek yakalaması nedeniyle başladım. Rapala işe yaramıyordu, Küçükkuyu'da liman içinde 24 saat 30 dan fazla canlı yemli bırakma var 3-4 günde bir levrek aldıklarını söylediler. Bırakmada canlı yem bir süre kaçmak için uğraşacak sonra yatıp dinlenecek. Spinde bunu kullanacak olursam hareket eden, kaçan balık durumu levreklerin ilgisini çekebilir ve normal beslendikleri tanıdıkları yem olduğundan şansı daha yüksek olabileceği düşüncesiyle denedim.

Deneyen olursa lütfen ne kullandıklarını yemi nasıl bağladıklarını ve sonuçları bildirsin. Rapala rahatlığından kurtulalım fakat amatör sınırlarını aşan :) verimli avlar yapalım.

Benim 18 günde biri kaçan, biri bırakılan ikisi benim ve arkadaşların sindirim sisteminde seyahat yapmış 2 levreğim var.
    Galiba çok uzun yazdım yine özür.

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Güzel bir anlatım olmuş Bülent abi, yüz yüze karşılaştığımızda da avantajlarını ve dezavantajlarını anlatmıştın. Bence denenmesi gereken bir av şekli.

11. Murat Çoşkun

Murat Çoşkun Aktif Üye

çok güzel konu olmuş teşekkürler.