Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Spin'de maximum atış mesafesi?

korayb3406

Daimi Üye
Adı
KORAY B.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Video çekeceğiz diye hırs yapıp spin avcılığı hayatınızı bitirecek hareketlerden uzak durun:harika: Sonra yok omzum sakatlandı, yok artık balığa gidemiyorum diye şikayet etmeyin.

Hasan genc

Daimi Üye
Adı
Hasan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Metreyle ölçmeden ziyade tur sayısı net bilgiyi vermez mi? Helios 270 20-50 kamış ile hansen kaşığı 90 tur saracak mesafeye atabildim. Makinemde Okuma rtx40. 76 cm sardığını okudum bir turda. 70 metreye yakın yapıyor. Bu arada misina olarak da Kendo 0.16 ip sarmıştım diye hatırlıyorum.
Sarım mesafesini üretiçiler makara tam doluyken son 10 mt mesafe için veriyorlar .Bu konuyu bende çok kurçalamıştım .Ve ölçme metodu da şöyle :
devir oranı x makara çapı x pi sayısı size en doğru rakamı verecektir.

Örneğin makaramızın çapı boşken 5 cm. doluyken 7 cm. olsun. Tabii en doğru rakamları ancak bir dış çap kumpası ile ölçebilirsiniz.

Devir oranımız ise 4.8 olsun.

4.8 x 5 x 3,14 = 75 cm makara boşken ilk sarımdaki uzunluktur.

4.8 x 7 x 3,14 = 105 cm ise makara dolduğunda yapacağınız en son sarımın uzunluğudur.

Görüldüğü gibi ilk sarımla son sarım arasında çok büyük fark var. Hesabınızı baştaki uzunluğa göre yaparsanız doğru bir sonuç elde etmek mümkün değil.
yazı alıntıdır linkin tamamı bilgi için burda Makinanın bir devirde kaç cm sardığını nasıl bulabilirim ?
Başka bi yolda atışı yapacaksınız kamışı arkadaşına verip kulaçla ölçeseksin arkadaş saracak netleşeceksiniz :)

Hasan genc

Daimi Üye
Adı
Hasan
Kan Grubu
A Rh Pozitif

korayb3406

Daimi Üye
Adı
KORAY B.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sarım mesafesini üretiçiler makara tam doluyken son 10 mt mesafe için veriyorlar .Bu konuyu bende çok kurçalamıştım .Ve ölçme metodu da şöyle :
devir oranı x makara çapı x pi sayısı size en doğru rakamı verecektir.

Örneğin makaramızın çapı boşken 5 cm. doluyken 7 cm. olsun. Tabii en doğru rakamları ancak bir dış çap kumpası ile ölçebilirsiniz.

Devir oranımız ise 4.8 olsun.

4.8 x 5 x 3,14 = 75 cm makara boşken ilk sarımdaki uzunluktur.

4.8 x 7 x 3,14 = 105 cm ise makara dolduğunda yapacağınız en son sarımın uzunluğudur.

Görüldüğü gibi ilk sarımla son sarım arasında çok büyük fark var. Hesabınızı baştaki uzunluğa göre yaparsanız doğru bir sonuç elde etmek mümkün değil.
yazı alıntıdır linkin tamamı bilgi için burda Makinanın bir devirde kaç cm sardığını nasıl bulabilirim ?
Başka bi yolda atışı yapacaksınız kamışı arkadaşına verip kulaçla ölçeseksin arkadaş saracak netleşeceksiniz :)
depth finder.jpg
Kendinize işkence etmenize gerek yok. Atışınızı yapın, depth finder ile ölçün.

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Olagan disi sartlari konusmak gerekirse arkadan esen benim dengemi bozacak sertlikte lodos bir havada standart bir ekipmanla 100 metreleri fazlasiyla gecmistim. Oyleki 130 metre misina dibine kadar bosaliyor hatta misina istiyordu. Ama sahteyi havaya dogru savurmak yetiyordu. Gerisini lodos hallediyordu.

Tam tersi sert poyrazda rekorum eksi 20 metre falan oldugu da olmustur:) Yani rapalayi poyraza dogru savurdugumda rapala ruzgarla ileri denize degilde arkaya dogru karaya bir 20 metre de dusmustur...

Olagan sartlardaysa 25 metreyle 60 metre arasidir. Zira burada kisinin ekipmanini cok iyi tanimasi gerekir. Hangi havada hangi sahte kullanilir kangi misina kangi kamis tercih edilmelidir bu da zamanla olusacak bir tecrube.

Dikkat edilecek diger bir husus ruzgara karsi atarken misinayi mumkun oldugunca yanal atisla denize paralel atmak. Yani rapalayi ve misinayi ucurmamaya ozen gostermek. Rapala suya duserken hatta daha dusmeden makineyi kapatip sarmaya baslamak gerekebilir. Zira ruzgar misinayi bir yakalarsa o atis bosa gitmis demektir.

ATB

Yeni Üye
Adı
Ahmet Turan BABACAN
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Eğer tek mesele erim mesafesi olsaydı, hiç bir sahte üretilmezdi, jigler ve kaşıklar bu konuda 1 numara olurdu. 50 metre atarsın, sararken balık 10 metre kala biner sahteye. Bu arada makine kapasitelerine de pek aldanmamak lazım Shimano Catana 3000sfc makinem var. Makine verisi 0,20 mm de 220 metre sarması lazım, 1,5 numara 0,20 mm power pro ip aldım. 135 metrelik makara. Hepsini rahat rahat sarması gerekir di mi? Ama sarmadı, ipin yaklaşık 50 metresi bobinde kaldı. Makineyi boşallttım tekrar sardım, boşalttım bir de yedek makaraya sardım, kumpasla ip çapını ölçtüm falan. Yok sonuç aynı. Daha sonra araştırdım ki bu olay FC ve SFC farkıymış. Yani SFC makineler daha sığ kafa oluyormuş. Sebebi ise LRF ve spinde atış esnasında sürtünme kuvvetlerini en aza indirip atış mesafesini artırmak. Ama makinenin teknik verileri sanırım FCye göre verilmeye devam ediyor.
Sonuç olarak makine kataloğundaki bu bilgilere direkt güvenmek yanlış kanımca.

Adı
Timur Kurtuluş
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bu spinde uzaklık olayı çok geniş kapsamlı bi konu... Kamış makina misina sahte kaşık erim misina çapı ve türü hava şartları atış teknikleri........... Bu uzar gider.... Önemli olan bu saydıklarımı net olarak bilip soruyu sormak... Örnek olarak; v system 270 10-40 stella 4000 0.14 yumuşak misina ile ruzgarsiz havada yan atış tekniği ile ima sasuke 120 rapalanin max atış mesafesi ne olur gibi...

umitcan

Yeni Üye
Adı
Ümit DEMİRCAN
Kumsal veya boş bir çayıra gidiniz kullandığınız ekipmanla atış yapınız. sonra sahtenize doğru adımları sayınız :) benimde kafama takılmıştı bu konu...ilk tuttuğum levreği kıyıdan 7-8 metre uzaklıkta spro nun en alkt model kamışı ve alba kaşıkla almıştım....

fatih014

Aktif Üye
Adı
fatih
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Rüzgarın durumu
Kullanılan makine, kamış,ip,sahte-kaşık değişkenleri
En önemlisi de hepsi tamamsa geriye kalıyor kabiliyet :)