Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spining rapala atma sorunu

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında Spin on the beach tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Spin on the beach

Spin on the beach Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar. Merak ettiğim bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Sizlerinde başına böyle bir durum geldiyse çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Spin yaparken kullandığım takım
    Okuma V system 2.40, Shimano Aernos 4000 fb. Makina'da Kendo 0.16mm örgü misina sarılı.
    Kullandığım rapalalar
    Kendo 145f, 175f, Ima Sasuke, Rap Max , yozuri crystal minnow ve bir kaç emitasyon. Gramajlar 17-23gr arası.
    [​IMG]Not: Rapala klipsi kullanırım. Ekteki resim.

Sorun
    Atış yaparkan rapalanın yalpalaması. Aşağıdaki video'nun 0:42 / 4:28 saniyeleri arasında rapalanın atış yapıldıktan sonraki gidişi gösteriliyor. Bu sorunun bir çözümü varmıdır.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. umooth

umooth Aktif Üye

ben bir sorun göremedim :)

4. kartallı

kartallı Aktif Üye

Bu sorun değil ki olması gereken. Kuyruk önde kafa sana doğru. Esas yalpalama rapala havada yarasa gibi uçuyorsa oluyor.Bu tip piyasada çok rapala var fakat bu sorun iş yapmıyor anlamına gelmiyor.Ayrıca 4.28 dakika da suyun içinde ki gelen çakar hareketi de olması gereken türde. Eğer balık yüzmüyorsa çekerken dairesel hareketler yaparak geliyorsa o zaman sorunlu oluyor ve iş yapmıyor....Rastgele.

5. Spin on the beach

Spin on the beach Aktif Üye

Benim istediğim videodaki gibi gitmesi. Atış yaptıktan sonra çok fazla yalpalama yapıyor ve buda atış mesafesini kısaltıyor. Dediğiniz gibi yarasa gibi hareket ediyor.

6. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Aktif Üye

Her rapalanın atış açısı oluyor bunu kendi sitilinizde bulmanız gerek.Atış derecesine ve misina gerginliğine göre sahteye bindirdiğiniz gücü ayarlamanız , anlamanız lazım yoksa her türlü yalpalar..0.50 misinayı atmak için kamışa vurduğunuz yükle 0.20 aynı değil yani sorun sizin rapalayı atarken uyguladığınız eksik güç/yanlış açı bunuda siz çözersiniz.

7. emrah3305

emrah3305 Aktif Üye

Atis sırasında kamışı tuttu gun pozisyonla alakali bende bazen yaşıyorum ah yanlış attim deyip bir dahaki sefere düz atıyorum.kamışı dik tutarak atınca ok gibi gidiyor ..

8. kartallı

kartallı Aktif Üye

Bazı rapalalar var atış yapmadan önce sahteyi dik konumda tutup hafif bir sallamayla bilyaları kuyrukta topluyorsun atış yapıyorsun böyle bir sorun olmuyor.Fakat river 2 sea 'nin seabass 115 modelleri var mesela atışları 5 para etmez , tam bir yarasa ama, süper çakarı var , gel gelelim levrek lüfer eğer merada varsa affetmiyor...Mesela hc13r var orada 5 tane yedeği vardır çantamda... Dediğim gibi aslında çok bir sorun teşkil etmiyor kullandığın yere göre.Mesela ben spin avlarımda kıyıya dikine değil enine çalışırım sol yada sağ çapraza doğru atarım kayaların önünden çekerim rapalayı...Zaten orada gezen avcı direk biner rapalaya...Kullanım alanı önemli.Rastgele...

Spin on the beach bunu beğendi.
  9. trkc

trkc Aktif Üye

Rapala max rap'larda bilye sıkışması olabiliyor. Ondan yalpalıyor olabilir. Bir kontrol edin.

BlazenHK, umooth, hayali_53 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  10. SUNAY GÜNGÖR

SUNAY GÜNGÖR Aktif Üye

İmitasyon rapalaların uzak atış performasları vasattır, Rapala Max Rap bazen bilye sıkışması oluyor her atışta değilde 5 atıştan birinde yalpalama olabiliyor, İma Sasukenin birçok çakması vardır, mesela şu model: Sılstar 6808 003 Suni Yem 120mm 16gr - 6.36 TL + KDV ucuz olduğu için ben de alıp denedim fakat uzak atışı vasat, gelişi aksiyonu güzel ama sonuçta orjinali İma Sasuke gibi başarılı değil. Yozuri Crystal Minnow serisi boya ve kaplaması son derece kaliteli ve iğneleri de sağlamdır, aksiyonu da çok güzel olmasına rağmen uzak atışı vasattır. Kalite arttıkça fiyat da yükseliyor malesef; Daiwa Shore Line Shiner 14,5 cm ve 17 cm ve Duo Slim Flyer 14 cm ve 17 cm serilerini tavsiye ederim.

Spin on the beach ve emrah3305 bunu beğendi.
  11. enginson

enginson Daimi Üye

atış stilinizi değiştirin bence. diklemesine tam önünüze doğru hizalı değil de hafif yanlamasına atmayı deneyin mesela.

despiro bunu beğendi.