Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spinn için kamış ve makine tavsiyesi...

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Levreka tarafından paylaşıldı.

1. Levreka

Levreka Aktif Üye

Shimano CATANA CX SPINNING -MH- 2,40mt 14-40gr

Shimano EXAGE 3000 SFC 4xSSS+1 BB

Merhaba arkadaşlar. Foruma yeni üye olmama rağmen 1-2 aydır takip ediyordum. Yapabilme imkanım en çok spinn olduğu için bu konular beni oldukça heyecanlandırdı. Özellikle de Levrek raporlarına bayıldım. Herkese rastgele diyorum...

Sonuç itibariyle bu işe bende soyunayım istedim ve yukarıdaki marka ve model kamış ve makinaları seçtim. Bu işte daha tecrübeli olan arkadaşlarımın da fikrini almak isterim. Yorumlarınızı bekliyorum...

Alternatif önerilere her daim açığım. Şimdiden teşekkür ederim...

Not: Makinanın Rulman sayısı : 4XSSS+1 BB şeklinde yazıyor. Aynı markanın bir başka modelinde (CATANA 2500 FB 2XSSS+1 BB) 2XSSS+1BB şeklinde yazıyor. Diğer parametreler aynı. Fakat fiyat farkı 2 katından fazla. Ne dersiniz bu modeli mi düşünsem?? (CATANA 2500 FB 2XSSS+1 BB)

Bir de misina olarak örgü misina mı yoksa monoflament misina mı alayım?
    :confused:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güzel kombinasyon.
    Makinanın yedek kafası varsa birine mono diğerine de ip sarabilirsin.
    Exage catanaya göre daha üst seviyede.

4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bizim buraların aşırı rüzgarından bendeki kamış eğildiği ve daha ağır yem kullanabilmek için, ben catana 20-50gr 2.7m aldım. Henüz kullanmadım iade edeceğim. Kötü olduğundan değil, iade nedenim başka.

Kaliteliden kalitesize, sahte yemlerde hafif olanların çeşiti daha fazla olduğundan başlangıçta, 14 gram alt sınırını biraz daha düşürürseniz ve bana göre boyu da 2.70 yaparsanız daha uygun kamış seçmiş olursunuz. 10 gr altı atarlılarda 2.40 da olabilir. Kamış boyu uzayınca örneğin 10-40gram atarlı 2.7m aldınız 30 luk yerine 40 lık denge açısından daha uygun olabilir ama 30 boyutu da uygun.

Exage fena değil ve çift makaralı, ikincisi karbon. Karbon makara veya karbon malzeme, ipin de olsun, misinanın da, açılışını olumsuz etkiliyor. Bu hepsi için geçerli mi bilmem, çünkü denemedim. Okuma ve shimanonun karbonları böyle. İmalatlarındaki yüzey pürüzlülüğü ve kullanım sırasında malzemenin sertliğinin düşük olması nedeniyle makara yanağında oluşan gözle görülemeyecek kadar küçük çentikler dahi ipin açılmasına olumsuz etkileri var. Bunları; spine etkilerinin ne olacağını saptamak için, spin koşullarında olamayıp farklı şekillerde ölçtüm. ve karbon makarayı artık asla yedek ya da farklı kalınlıklarda ip kullanmak için olarak düşünmüyorum. Farklı kalınlıklarda ip dedim, çünkü spinde misinayı da kafamdan sileli çok oluyor, arabanı kapısını, camını vs düğmeye basarak açmaya alışmış bir insan olarak. Başka nedenle değil.

Bu işi ilertecek ve balık tutmaya azimliyseniz ayrıca bütçeniz yeterliyse twinpower mükemmel. Araştırıp benzer kalitede daha ucuzunu bulmak da mümkün, ancak hangileridir diye sorarsanız bilmiyorum, ne de olsa kendimi bu işin acemi çaylağı olarak görmekteyim. Yazdıklarımı buna göre değerlendirin. Yanlışlarımı düzeltene de şimdiden teşekkürler.

5. Levreka

Levreka Aktif Üye

Teşekkürler cevaplarınız için.

Şeref Bey, Exage 75-80TL daha pahalı. Üst seviyede olması daha iyi anlamına geliyor elbet ama bu kadar fark vermeye değer mi? Bunu daha çok merak etmiştim aslında...
    Evet yedek kafası var, öneriniz çok mantıklı. Aynen öyle yapıcam :)

Bülent Bey, aynen söylediğiniz gibi bu bölgede hava çok rüzgarlı oluyor.Bu yüzden ağır sahte atmam gerekecek. 14-40gr atarlı kamış seçmemdeki esas sebep bu. Daha hafif sahteleri atmakta zorlanabilirim.

Kamış boyu seçerken ise; benim boyum 165cm. 270'lik kamış bana uzun gelmez mi? Atmakta zorlanmayayım istiyorum. Göl balıkçılığında 350cm'lik kamışlar kullandım ama orada bir kere atınca birkaç saat bekliyorsun. Spinnde 270'lik kamış yormaz mı beni? Eğer daha avantajlıysa sizin dediğiniz gibi 270'lik kamış alıcam.

6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

O farkı vermeye evet değer....
    Gelmez gelmez zamanla alışırsınız merak etmeyin.

7. Levreka

Levreka Aktif Üye

Çok teşekkürler Uluç Bey,

Siparişimi tavsiyeleriniz üzerine 270'lik kamış olarak ve Exage makina olarak güncelledim.

Sahte balık seçmek için forumdan biraz daha araştırma yapmam gerekiyor. Başlangıç için yeterli olacak şekilde bir takım yapıyorum sayenizde.

Tekrar teşekkürler.

8. karacicek

karacicek Aktif Üye

Kamış için bir yorum yapmayacağım fakat Shimano EXAGE Fiyat / Performans Kıyaslamasında Benim çok beğendiğim bir makina.... Güzel bakarsanız , Uzun zaman size hizmet eder.;)
    Ben olsam 4000'lik tercih ederdim. Ama bu 3000'liğin yanşış seçim olduğu anlamaına gelmez.
    Yeni spin takımınızı iyi günlerde kullanın , HER DAİM RASTGELSİN

9. Levreka

Levreka Aktif Üye

Öneriniz üzere 4000lik makineyi de inceledim Fatih Bey. Fakat ben yine daha hafif olmasından ötürü 3000 de kalmayı tercih ettim. Umarım yanlış bir seçim değildir.

Kamış olarak 270'e ısındım ama bu seferde;
    Henüz kamışın gramaj olayında kafam karışık,.

CATANA CX SPINNING -MH- 2,70mt 14-40gr
    CATANA CX SPINNING -M- 2,70mt 10-30gr
    CATANA CX TELE SPIN -M- 2,70mt 10-30gr
    CATANA CX TELE SPIN -MH- 2,70mt 14-40gr

Teleskobik veya 2 parçalı, 10-30 veya 14-40 parametreleri birleşince 4 seçenek çıkıyor. Seçenekleri elemiş olmama rağmen burada takıldım. Hangisi sizce?? (Boyum 165cm)

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

2 parça 14-40 olanı almalısın

11. drasty41

drasty41 Aktif Üye

Şeref beye aynen katılıyorum.