Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Spinning için yer seçimi

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında smyrna tarafından paylaşıldı.

 1. smyrna

  smyrna Yeni Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İzmir
  Forumda yer seçmeyle ilgili aslında yeterli bilgi var. Ama işte acemiliğin özünde olan birşey varki bazen okuduğun tüm ayrıntılar kafandan gidiyor. Onun yerine bazen net bilgilere ihtiyacımız oluyor.
  İzmirde yaşıyor, Karaburun-Urla arasında geziyoruz.
  Örneğin dün gülbahçe tarafında yol üstü bir koyda (giriş 10-11 metre sığ, sonra yavaş yavaş derinleşiyor) at-çek yapmaya başladık (tabi bu dün geceki 3. yerimizdi :D) bu arada gördümki bir balıkçı teknesi kıyıya 100 metre var yok ağ atmaya başladı. Aklımıza ozaman 3 şey geldi (nekadar doğru merak ediyorum). İlki Balıkçı ağ atıyorsa burada kesin balık vardır (balık vardırda levrek varmıdır onu bilemiyoruz tabi). İkincisi bukadar yakına ağ atmak yasalmı (değilse bizler bu konuda ne yapabiliriz)? 3.ise bu ağ bizim balık yakalamımızı muhtemelen engeller o yüzden başka bir bölgeye gidelim.
  Daha sonra gittiğimiz (yaklaşık 3-4 kilometre ileride bölge okadar yosunduki kıyıda yer yer 10-15 metrelik yosun alanları oluşmuştu ve yosunluk alanlar yer yer bataklık omuştu. Buradada çok fazla avlanamadık ve 2-3 km daha ilerledik. Bir taş iskele (t şeklinde) üzerinde denedik. Muhtelene oradada ağ vardı ama tabi onu görme şansımız olmadı. iskele derinliği 1 metre var yok arasıydı. buradada yaklaşık 3 saat denemeler yaptık (farklı farklı sahte yemlerle). sonunda pes edip evin yolunu tuttuk.

  Kısacası bu işin duayenlerinden, Karaburun çevresinde yada bu tarafta en azından özeldende olsa direk merayı vermeseler bile nerelere gidebileceğimiz, EN ÖNEMLİSİ yeri nasıl seçeceğimiz konusunda yardımcı olurlarsa yr seçimi için acemilere iyi bir çalışma olur kanısındayım. Yani belki biz balık vardır deyip saatlerce at-çek yapıyoruz ama bölge olarak çok kötü bir yerdeyiz. 3 kişilik bir ekibiz ve pes etmek gibi bir niyetimizde yok. Sadece bu işi doğru öğrenmek istiyoruz.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Horozbina

  Horozbina Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2012
  Mesajlar:
  2.218
  Beğeniler:
  3.459
  Şehir:
  Tekirdağ / İstanbul / Ören
  Zamanın varsa günlerce arayıp bulacaksın. Bulduğun doğru yerde bulunduğun an olmayabilir.
  Buna Nasip mi, İsmail mi ne öyle bir şey diyorlar.
  Bu avlanma yeri için geçerli durum.

  Bir de havanın, rüzgarın durumu önemli. Zamanın varsa hangi havada o yerde balık olabiliyor bunu gözlemleyeceksin.

  Ayrıca sezon da önemli, levrek yılın tam 12 ayı boyunca çeşitli yerlerde var.
  İnsan öğrendiklerini diğerlerine ve kendinden sonrakilere öğreten varlık. Bilgi böylece yayılır, ve sürer.

  Ancak şimdi insan sayısı çok, balık bulunan yerler az. Bu nedenle öğretme özelliğimiz balık avında bastırılan bir davranış oldu.
   
 4. smyrna

  smyrna Yeni Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İzmir
  Bülent bey anlatımınız için teşekkür ederim. Fakat anlatımınız destekten çok biraz köstek mahiyetinde olmuş :eek:
  Yani yazımdada belirttiğim gibi ustalardan yer seçimi ile ilgili bilgilendirici bir talep istedim. Nokta atış yer talebi sizinde belirttiğiniz gibi zaten kimse vermiyor.
  Bu forumda oldukça yeniyimi fakat bildiğim kadarıyla forumların bir amacıda bizim gibi acemilerinde profosyonellerden birseyler öğrenebilmesi.
  O yüzden en azından bu çerçevede yanıtlarsanız benim gibi araştırmacı ama bilgileri toplamada nasıl yapacağını bilemeyen acemilerede yardımcı olmuş olursunuz.
  Sonuçta ben bu sporu hobi olarak yapmaya çalıyorum ve doğal olarak işten güçten zaman ayırıp ancak haftada 1 gün ilgilenebiliyorum. Sorumun temeli burda yatıyor. Tabiki bu hafta balık olmayan yerde yarın yada haftaya olabilir ama en azından gireceğimiz yerlerin seçiminde örneğimdeki yerleden hangisi ustalarca uygundur onları anlamaya çalışıyorum.
  Teşekkür ederim.
   
 5. alganiresidence

  alganiresidence Aktif Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  2 Ekim 2013
  Mesajlar:
  162
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  İzmir
  Kardeşim bende senin gibi bu işin acemisiyim ve cok uğraşıyorum özdere de aynı yerde 15 e yakın av yaptım ıkısınde sonuc olumlu oldu benım gozlemledıgım kadarı ıle av yaptığın yer koy olmayacak denıze açık geniş cepheli bır yer olacak kayalık yada kumsal ıkıncısıde hava bozuk denız dalgalı kopuklu bulanık olacak
  Tabı bunlar benım edındıgım ızlenımler burada cok tecrubelı abı ve kardeslerımız var onları ve yazılarını takıp etmeyen dikkat et .umarım en kısa zamanda sanada nasıl olur muthıs bısey.
  Rastgele
   
 6. smyrna

  smyrna Yeni Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İzmir
  Barış bey gözlemleriniz için teşekkür ederim. Bizde google maps den bakıp koy bulmaya çalışıyorduk :D
  Yarın bir başka yer denemesi yapacağım. Alanın derin yada ne düzeyde olmasını tavsiye edersiniz?
  Birde yosun avımızı nasıl etkiler?
  Teşekkürler.
   
 7. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  İlk tercih edilecek yerler derelerin denize döküldüğü yerler ve o yerlerin çevresidir.
  İkinci olarak profesyonel balıkçılık yapılan liman ve barınaklar ile bunların yakın çevresidir.
  Test etmek istediğiniz yerler gündüzden gidin, atın çekin çalışın..
  Bakalım yemlerinizi takip eden var mı? Etrafta yemlik balıklar var mı?
   
 8. alganiresidence

  alganiresidence Aktif Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  2 Ekim 2013
  Mesajlar:
  162
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  İzmir
  Eğer cok sığ yere gıdersenız suya gırmenız ıcab eder derin yere giderseniz böyle bır sıkıntı yok Şeref abının tavsıyelerını deneyın oncelıkle bence dere ağzı ve liman girişleri cok daha verimli en azından levrek olduğunu kesin bilerek gıdın
  İşte size adres
  Güzelbahçe balıkçı barınaklarını gecınce yen marina dolgu projesı yapılan yerler var verimli bir diğer yer urlaya doğru devam edın sagda meba ve kule restoran var hemen arkası balıkçı barınağı oradan atın ama sabah gün dogmadan gıdın erken den.
   
 9. smyrna

  smyrna Yeni Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İzmir
  Çok teşekkür ederim. En kısa sürede sonuçları bildireceğim.
  Teşekkürler..
   
 10. Yakamoz

  Yakamoz Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2010
  Mesajlar:
  529
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  İstanbul
  Sayın smyrna, bölgeyi tam olarak bilmiyorum ama olması gereken mevsim itibariyle bulunduğunuz bütün koylarda limanlarda levrek bolca vardır. Levrekler toplu halde geziyorlar.

  Levrek avlayamıyorsanız ilk sorun bölgedeki levreklerin sert sahteye atlamamasıdır. Bununda akla ilk gelen sebebi bölgede bolca sardalya ve gümüş olmasıdır. Bazı seneler bu nedenle levrek fazla av vermez.


  Başka bir neden de kıyıya yakın atılan ağlardır. Levrek kolay olay bu ağlara yakalanmaz ama bu ağların olduğu yerlere girme istemez. Bu nedenle ağların atılamadığı askeriye sahil güvenlik liman içleri kayalık kıyılarda toplanmayı tercih eder. Bu noktalara yakın avlaklarda atçek yapmayı denemek gerekir.

  Bazı senelerde de yunus ve fokların ısrarla kıyılarda gezinmeleri bölgede levreklerin ürkek ve isteksiz olmasına neden olacaktır.

  Son olarak ta bazı seneler ısrarla ters esen rüzgarlar sert sahteyle av verimini çok düşürür.

  Bu kısır senelerde en doğru hareket mevsim itibariyle sabah erken saatlerde bir iki metreyi geçmeyen kırmalık sığ kıyılarda güneş doğarken en uygun av şekli olan su üstü sahteleriyle avlanmaktır. Bu şekilde balık alamasan bile takip alıyorsan en azından levreklerin olduğu ve karınlarının tok olduğu sonucuna ulaşabilrsin. Sabah suyu genelde sakin olduğundan hava durumundan etkilenmez ve bu sakin havalar wtd aksiyonu için mükemmel sonuçlar verecektir.
  İkinci olarak yine sert sahteye karşı isteksiz levreklerin silikona karşı zaafı olduğundan bu yönde avlara yönelmelisin.

  Dalan sahtelerle av yapacağın zamanlarda suyun bulanık rüzgarın karşıdan estiği ama üfürmeden köpüklü dalga yaptığı havaları kollamalısın. Bu havayı bulduğunda gece gündüz saat hiç farketmeden bereketli avlar yapman muhtemeldir.

  Son olarak liman içlerinde mendirek diplerinde akşamları çok taze sardalya ve boru kurtlarıyla atçekte kısır senelerde av yapmak mümkündür. Sahte yemlere tenezzül etmeyen levrekler kolay yamlere başta sardalyaya direnmeyecektir.

  Bereketli avlar dilerim.
   
 11. smyrna

  smyrna Yeni Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İzmir
  Kenan bey merhaba;
  Dediklerinizi dikkatle okudum,
  H.sonu gene bir deneme yaptık. Sabah 4 de çıktık ilk koya varışımız 5.30 civarıydı. Su baya çekilmişti. Saat 11 e kadar dere ağzı yosunlu toprak-taş karışımı bir bölgede avlanmaya çalıştık. 1 arkadaş canlı yem ile 2 kişi sahte ile levrek at-çek yaptık. Tek bir tık alamadık. Oradan birşey çıkmayınca Balıklıova çıkışındaki levrek çiftliklerine kadar dura gide hareket ettik. Fakat tek bir levrek yakalamayı bırak vurmadı bile (bu arada gördümki tekne ile karaya 40-50 metre yakına ağ atılmayan tek bir metrekare kalmamış. Nekadar yazık).
  Levrek çiftliklerinin tam karşı koyunda akşam 6 ya kadar devam ettik fakat canlı yem atan arkadaşın yakaladığı 3-5 karagöz dışında hiçbirşey olmadı.
  Sizin yazdıklarınızı bu duruma göre yorumladığımda
  1. Teknelerin olmadığı bir yer bulmak lazım (bunun urla balıklıova arasında imkansız olduğuna inanmaya başladım).
  2.Silikon yem için bazı işlemler yapılıyor sanırım. İğne değişikliği filan. Bu konuda önerebileceğiniz silikon sahte-iğne ve düzeneğin nasıl kurulacağına dair yardımcı olursanız sevinirim.
  3.Sardalya ile atçek nasıl yapacağım acaba? Sahtenin iğnelerine yarım sardalyayı takıp atıp çekecekmiyim?
  Teşekkür ederim..
  Teşekkürler..