Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sportif Balıkçılık Nedir?

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Türk Dil Kurumuna göre SPOR :
    Kişisel veya toplu yarışlar biçiminde yapılan, bazı kurallara göre uygulanan beden hareketlerinin tümü.

Türk Dil Kurumuna göre SPORTİF:
    Sporla ilgili.

Türk Dil Kurumuna Göre BALIKÇILIK:
    Balık avlama, üretme, besleme, pazarlama vb. faaliyetlerinin bütünü.

Pekçok konuda olduğu gibi amatör balıkçılıkta da yabancı dillerin yoğun baskısını görüyoruz. En çok bildiklerimiz JIGGING, SPIN, CAST, TROLL gibi kelimeler. Yöntem ve malzeme isimleri yetmezmiş gibi birde bunların sıfatlarını da doğrudan kullanabiliyoruz. Örneğin "SPORTFISHING" yani sportif balıkçılık. Bir balıkçılık faaliyetinin veya yönteminin sportif olabilmesi için nasıl olması gerekli? Benim aklıma dört alt başlık geldi ve bunları sizlerle paylaşmak istedim.

1. Türk Dil Kurumunun tanımından yola çıkarak bir balıkçılık faaliyetinin sportif olabilmesi için kuralları belirlenmiş bir yarışma ortamında, mümkün olan en büyük veya en farklı balığı yakalamak çabası sportiftir.Ama bizim gönlümüzde bu tanım yeterli değil. Çünkü biz spora sözlük anlamından farklı değerler de yükledik.

2. Doğaya saygılı olmalı. Balıklara mümkün olan en az zarar ve ızdırabı vermeli. Mümkün ise hiç zarar vermemeli. Örnek: Çember iğne kullanımı, çentiksiz iğne kullanımı, yakala-resmini çek ve burak yöntemi, sadece sahte yem kullanımı vb.

3. Avcının av süresince doğrudan ve güç harcamayı(efor) gerektiren bir katılımı olmalı. Av büyük oranda avcının bizzat kendisinin hareketleri ile yapılmalı. Örnek: Dikey seğirtme(JIGGING), SPIN (at-çek), çapari avcılığı vb.

4. Sportif balıkçılık amatör balıkçılığın bir alt dalı olduğuna göre bunu düzenleyen kanunlara uygun olmalı (sirküler). Örnek: Maddi gelir elde edilmemeli, paragat kullanılmamalı...

Hadi, bu işin adını koyalım. Konu olgunlaşınca tanımı toparlayıp metni hazırlarız. Daha sonra oylama yaparız. Oylanan metni Türk Dil Kurumuna göndeririz. Bu kurumun kurulları çalışmamızı değerlendirir. Olursa olur, olmazsa olmaz. Aslında bu işi halen kullanmakta olduğumuz tüm tanım, terim ve malzemeler için toplu halde de yapabiliriz. Biz aynı hobi ile uğraşan bir cemiyet olduğumuza göre aynı dili konuşmamız gerekir. Katılımlarınız bekliyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ağustos 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. cemreis

cemreis Aktif Üye

çok karışık akın abii :)
    kısacası biz spor yapıyoruz :D

4. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Sportif balıkçılık iyi kalori yaktıran balıkçılıktır herhalde :) . Yani bir efor, çaba sarfedilmeli o işi yaparken. Dediğin gibi atçek jigging ya da büyük balıkla mücadele bu sınıfa girebilir.

5. ahmet10

ahmet10 Aktif Üye

Bence sportif balıkçılık her defasında doğal ortamına iade edebildiğin balığın büyüklüğünü arttırabilmek ve bundan haz alabilmektir:)

6. BİROL

BİROL Daimi Üye

Kendine ayırdığın özel zamanda balık yakalama ve geldiği sulara geri bırakmaktan oluşan , kovasız balığa gitme işlemidir.

7. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

kepçeyle teke süzerken dilime doladığım gibi "sipor sipor" ne ter döktürüyor mübarek :p yakınlarda tartılıcam yaz başıyla şimdi arasında fark büyükse "siportif balıkçı" oldum diyebilicem :)

8. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Sportif Balıkçılık;
    Nasıl ki, insanların farklı meslekleri vardır. Bilgi birikimine güvenir, bilgi yarışmalarına katılır.
    Bir başkasıda, fiziğine, gücüne güvenir, ona göre bir yarışmaya katılır.
    Sportif balıkçılıkta bu ölçüde değerlendirilebilir.
    Farklı meslek guruplarından olabilirsiniz.
    Balık tutma yeteneğinizi becerinize güvenirsiniz.
    Ve bu sebepten düzenlenen yarışmaya katılırsınız.
    Sportif Balıkçılık; ''Bir yarışmadır.''
    Tecrübenin yanında, şansında çok büyük önemi olduğu, bir yarışma.
    --''Yakala Bırak''
    --''En İyi Benim''
    --''Balık Tutma Yarışması'' (En azından Türkçe)
    Gibi isimlendirilebilir...

9. whitefoxss

whitefoxss Aktif Üye

Evimden çıkıp avlağa gitmeden yem arayışına giriyorum.Bu bazen gübre solucanı,tekeveya sülünez oluyor.Bunları ararkaen zaman harcıyorum ve yoruluyorum.Yemimi temin ettikten sonra avlağıma gidiyorum ve yakaladığım balıkların çoğunu küçük olduğu gerekçesi ile geri iade ediyorum.Av esnasında çelik iğne ve mümkün olduğunca kalın takım kullanıyorum ki taktırıp dibe kurşun bırakmayayım,trofe gelirse alabileyim diye.Çelik iğneler daha çabuk paslandıklarından doğaya daha az zarar veriyor.Av yerimden ayrılırken çevremde hiç çöp vs bırakmıyorum.....
    Şimdi sportif avcılığı nasıl derleriz,toparlarız düşüncesi ile yazdım bunları.Sirkülere uygun ve limitler dahilinde,doğaya zarar vermeden ve tam uyum içinde olta balıkçılığı yapan biriyim.Sportifmi amatörmü şimdi bu:D:D

10. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Kanımca seninki,
    Ne sportif, nede Amatör..
    Seninki; duyarlı ve ihtiyaca binaen yapılan balıkçılık avcılığı olsa gerek.

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

"Doğaya,çevreye ve kendine saygılı insanların belli prensipler dahilinde, amacı hoşça vakit geçirmek olan ve yakalanan balıkların geri salındığı avlanma biçimi."

Ekşi sözlüğe daha uygun oldu sankim:D