Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Stoperli farklı bir kıbrıs ve klasik, gezer kurşunlu, stoperli, 2 iğneli dip takımı

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında KalamA tarafından paylaşıldı.

1. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar abilerim ve kardeşlerim. Forumda arkadaşlarımıza yararı olabileceğini düşündüğüm ve güzel verim aldığım 2 takımı sizlere göstermek istedim.
    1) Kıbrıs takımı bir arkadaşımın imalatı olup bildiğimiz mantarlı hazır kıbrıs takımlarından çok daha iyi verim aldığım, eğer istenirse fırdöndü sonrası bir de 30 cm. kadar uzunlukta bir misina ile bir adet mantara da bağlanabilir. su yüzeyinde olursa göz ile hem mantarın hem ekmeğin yer teması sağlanabilir. Fırdöndünün altındaki yer değiştiren stoper ile iğnelerin üzerindeki halkaya sıkıştıracağımız ekmek içini sıkıştırarak iğneleri ekmeğe saplayabiliriz veya ekmeği sıkıştırdıktan sonra iğnelere de biraz ekmek takabilir ve sanki o iğnelerdeki ekmekler bütün ekmek parçasından henüz kopmuş izlenimi verdirtebiliriz kefale. Bağlamasını henüz kendim denemedim ama çok zor olacağını zannetmiyorum. Arkadaşım örgü misinadan yapıyor bu takımı ve iğnelere birşey olmaz ise bu takım ne kopuyor, ne karışıyor ne de eskiyor.
    2) Klasik, gezerli, 2 iğneli stoper ve boncuk kullanılarak yapılmış, çipura ve mırmır için oldukça etkili ve verimli dip takımı. Gezer kurşun ağırlığı elbetteki kamışın atar aralığına göre değişkenlik gösterecektir. Boncuk ve stoper temininin zor olacağını sanmıyorum. Kullandığım tüp başlı fırdöndünün ise linkini veriyorum : Remixon YM-1025 Tüp Başlı Fırdöndü (1 - 2/0no arası), Tüplü ve Boncuklu Fırdöndüler | SpotBalik.com.tr . Tüp sonrası her iki tüpten sonra birer boncuk ve bu ikisi sonrasında birer stoper. Stoperler sayesinde 2 kösteğin uzunluğu size kalıyor ve isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz. Nacizane tavsiyem uzun olan kösteğin 25 cm. civarında, kısa olanınsa 10-15 cm. civarında olması yönünde. Elbetteki kallavi bir balığı tasmalarken ve çekerken kösteğin biri sonuna kadar kısalabilir ve uzunluğunu stoperler vasıtasıyla diğer kösteğe nakledebilir, sonrasında yemleyip tekrar eski haline dönüştürülebilir. Yem olarak bu takımda boru kurdu, sülünez, yengeç ve isteğe ve balık durumuna göre diğer yemler de tercih edilebilir. Yem dibe yatacağından iri balık alma şansımız kesinlikle artıyor. İğne olarak ben VMC 9335 1/0 kullanıyorum genelde ve memnunum fakat sizin beğendiğiniz başka bir avcı iğne de olabilir tabiki hedef balık için.
    Umarım bu takımları kullanır iseniz ben de raporlarınızı okuma şerefine nail olabilirim. İnşallah işine yarayanlar olur. Her zaman rastgelsin...

Kıbrıs Takım :

Dip Takım :

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

işte bunlar hep can sıkıntısı :D

4. KalamA

KalamA Daimi Üye

O kadar bağla et, fotoğraf çek, rapor aç, sonuç can sıkıntısı, sağol :) Şakana şaka ile karşılık veriyorum kardeşim yanlış anlama. Hakikaten belki de biraz can sıkıntısı ama balıkta sonuç alınabilen sıkıntıya can kurban ;) Her zaman rastgelsin...

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Bildiğimiz kıbrıs takımının mantarını cıkartıp gezer kurşun takıp, kursunu da bir iki tur içinden misina gecirerek sabitleyip yemlik kefal tutuyoruz bazı meralarda, gayette verimlidir tavsiye ederim .. yani kurşunun etrafına sarıyoruz ekmeği.. onun üzerine de iğneleri sarıyoruz ve saklıyoruz..

6. KalamA

KalamA Daimi Üye

Ben de yapıyorum Selahattin kardeşim güzel yöntemdir kesinlikle. Bu raporda açtığım kıbrısın farkı diğer saçaklı kıbrıslar gibi asla karışmıyor olması. Balık karman çorman da etse takım gerdanlık gibi tekrar geri geliyor ;) Yemlik kefal de alınabilir, kilo üstü kefaller de elbette. Her zaman rastgelsin...

7. ziyakoray

ziyakoray Yeni Üye

Can paylasim ve emeğin için tesekkurler. Özellikle 2 igleli gezerli takimini deneyecegim becerebilirsem tabi. Keza 2 igneli gezer ki takımlarda kollarin dolasmasi sıkıntı yaratiyor genellikle. Sorunu bi nebze kollari kisa tutarak ve nispeten kalin misinayla cozmustum ama malum avciligi düşüyor. Ellerine saglik

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

KalamA bunu beğendi.
  8. Dündar

Dündar Daimi Üye

Paylaşım için teşekkürler kardeşim. Emek vermişsin , uğraşmışsın.
    Mutlaka işine yarayan birileri çıkar :p
    Kıbrıs takımı değişikmiş gerçekten ilk defa gördüm.

KalamA bunu beğendi.
  9. hayalet avcısı

hayalet avcısı Aktif Üye

ikincisini kalkan avındaki av partnerim kullanıyor ve çok verim alıyor,ilk takımda buradaki sazan avcılarının kullandığına benziyor ip misina üç iğneli kullanıyorlar anı sistemde.ikinci takımdan kendime yapıcam bakalım kısmet belki güzel bir av yaparım sayende:)

KalamA bunu beğendi.
  10. KalamA

KalamA Daimi Üye

Teşekkür ederim kardeşim :) Benim işime yaradı vallahi, inanır mısın, o resimdeki kıbrıs, konu tarihinden bugüne hala çantamda, hala kullanıma hazır :) Görüntü olarak eciş bücüş birşey ama avcılığına kefilim Senin paylaşımlarının yanında lafı olmasa da inşallah birilerinin işine yarar :eek: Her zaman her yerde en güzelleri rastgelsin Dündar'ım...

Dündar bunu beğendi.
  11. KalamA

KalamA Daimi Üye

İnşallah Burak ağabeyim :) Senden fazla mutlu olacağıma emin olabilirsin o zaman Her zaman rastgelsin abi...

hayalet avcısı bunu beğendi.