Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Su üstü sahte

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında baysal tarafından paylaşıldı.

1. baysal

baysal Aktif Üye

Su üstü sahte kullanırken sahte için beden çıkarıyomuyuz yoksa direk fırdöndü ile klipsemi takıyoruz.eger beden cıkarıyorsak ne kullanmalıyım. Oltaya sardırdığım kaliteli ince ip misina uygun olurmu

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. bkozen

bkozen Üye

Gökhan merhaba; genelde ip misina önüne ava ve havaya göre şok kullanmak tavsiye ediliyor. berrak su ve dalgasız havalarda ip avı ürkütebilir diyerekten. kamış boyuna göre 1 mt civarı yapabilirsin. Ustalar daha detaylı bilgi verebilirler.

4. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

İpten sonra güçlü bir misina bağla. 40-100cm olabilir.
    Bunun ucuna da bir klips ve su üstü veya dalarlı sahte.

Su üstülere türlü hareketler verirken bazen iğneler ipe takılabiliyor. Bu takılmalarda iğne ipin örgüsünün içine girip ip dayanımını olumsuz etkiliyor.

İpin balıklar tarafından görünmesinden daha önemli sorun budur.
    İp mukavemetinin düştüğünden habersiz avlanırken büyük bir balık yakalandığında kopma riski artmakta.

İpin ucunda mono misina veya fluoro bulunması durumunda iğne bunlara saplanamaz.
    Aynı zamanda kıyıda kayalara sürtünmede ip yine zayıflamakta hatta o an kopmakta.
    Bazıları sahteyi direkt klipse bağlıyor. Ben böyle yapmıyorum. Mutlaka arada misina kullanıyorum. Mono bağlayacak olursam 0.35 15kg çekerli hibrit misina kullanıyorum. Hafif ve küçük sahtelerle avlandığımda 10kg çekerli 0.28 mono. Çoğunlukla bu ikisi. Dün 25 gramlık bir sahteyi attığımda 0.28 vardı patladı.

Aslında bu ağırlık ve üzerinde yemler kullandığımda daha sert olan fluoro bağlarım. Her zaman leader değiştirmek mümkün değil. O gün hangi sahteleri çoğunlukla atacaksam makine üzerine buna göre misina bağlayıp evden çıkarım. Tembellik etmediğim zamanlarda iki kamış, iki makine ile sahile giderdim.

Pek önermiyorum ama mutlaka fluoro kullanacaksanız attığınız düğümler sonrası mutlaka takımı çok iyi kontrol edin. Klipsteki düğümü özellikle. Düğümü çok yavaş ve dikkatli, misinayı ısıtmadan atın. Bu pahalı fluoroların çok önemli sorunu düğüm mukavemetinin düşmesi.
    Ben bazen Duel Hardcore powerleader 0.43 kullanıyorum. Bu hibrit değil %100 fluorocarbon.
    Aşırı sert olduğundan 40-60 gram shorejig kullanacağım zamanlar ve çekişte direnç gösteren gagası büyük ve 25 gram üzeri diğer sahteleri yoğun atacağım zaman.
    Neden bunu bağlıyorsun zaten 11kg çekerli dersen; neden görünmezlik. Ve hala denemelere devam nedeniyle.

sunny1403 bunu beğendi.
  5. baysal

baysal Aktif Üye

Horozbina vakit ayırıp bu değerli bilgileri kardeşinle paylaştıgın için çok teşekkür ederim tam takıldığım noktalara değindin en önemlisi de bence bir şeyi nasıl yapmamın yaninda neden yapılması gerektiğinde anlatman nefis olmuş...teşekkürler

6. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ayrıca misina da önereyim. Mesela ASSO Ultra Low Stretch.
    Bu %100 FC olmayıp 0.30 çapı 13kg çeker. Esnektir.
    Benzer özelliklerde başka misinalar da ipten sonra bağlarsan pek sorun yaşamazsın.

7. baysal

baysal Aktif Üye

Bu misinayı ipin ucuna takılı olan fırdöndüyemi bağlıyacam dimi yanlış anlamadım.yani sahteye beden olarak takribi 1.5 kulaç bu arada oltaya sardırdığım ip 0.16mm Tournament braid hyper

8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

9. baysal

baysal Aktif Üye

Bu iyiymiş bişey sorucam çok oldum biliyorum klips é neden karşısınız aksiyonunu düşürüyor

10. baysal

baysal Aktif Üye

Sanırım oltayı toplarken kolaylık oluyo diye

11. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

Bulent abi bir soruda ben sorayim sana bu shore jig de kullwndigin 40 60 grm sahtelere birkac ornek verirmisin