Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şubat neden 28-29 gün çeker??

Konu, 'Sohbet' kısmında lost_zombie tarafından paylaşıldı.

1. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Bunu çokkez düşündüm ve bugüne kısmetmiş diyip internette aradım sonuç ilginç geldi paylaşmak istedim.Tarihte ne enteresan olaylar olmuş ne entrikalar dönmüş.Hep merak ettiğimiz şeyler vardır buda onlardan biri.

Mesela hep düşünmüşümdür masaya neden masa denmiştir de bardak denmemiştir? Bunun sebebi çok basit aşağıda vereceğim takvim örneğindeki gibi, galiba biri çıkmış gücünü iktidarını kullanarak bu böyle olacak demiş.Sizce nasıl olmuştur bu gelişmeler.

Şubat neden 28 - 29 çeker işte hikayesi

11 ay niçin 30-31 gün çekerken şubat ayı 28 gün dört yılda bir de 29 gün çeker?

İşte hikayesi :

Hikayemiz İmparatorluk Roma’sında geçiyor.Julius Sezar, takvimde düzenleme yapması için Mısırlı astronomi bilgini Sosigenes’e emir veriyor. O zamanlarda 1 yılın 365 gün 6 saat sürdüğü biliniyor. Sosigenes de düzenliyor :

HER YIL 365 GÜN ÇEKECEK.

HER YILDAN 6 SAAT ARTACAK.
    ARTAN SAATLER 4 YILDA BİR TAKVİME EKLENECEK
    VE O YIL :365 + 24 SAAT = 366 GÜN OLACAK.
    366 gün 12 eşit parçaya bölünmediği için 6 ay 30 gün, 6 ay 31 gün çekecek.

Peki 365 gün çeken yıllarda aylara göre dağılım nasıl olacak?Yüce Sezar emir veriyor:365 GÜN ÇEKEN YILLARDA EN SON AYDAN 1 GÜN DÜŞÜLSÜN.O zamanlar yılın son ayı Şubat, yılbaşı ise Mart ayıdır.(September=7, October=8, November=9, December=10. Kelimelerin gerçek anlamları böyledir. Şimdiki ay isimleri de buradan geliyor.)

Böylece Şubat ayı, 4 yılda bir 30 gün, diğer yıllarda 29 gün olmuş.Yüce Sezar, bununla da yetinmeyip doğduğu aya kendi ismini vermis: JULIUS, yani JULY. Sonradan imparator olan Augustus, Sezar’dan aşağı kalmamış ve sonraki aya kendi ismini vermis: AUGUSTUS, yani AUGUST. Ancak Julius Sezar’in ayı 31 günken Augustus’un ayı 30 gün olur mu ? O da emir vermiş:YILIN SON AYINDAN 1 GÜN DAHA ALIN, BENIM AYIMI DA 31 GÜN YAPIN.

Zavalli Şubat’tan 1 gün daha alınmış ve Ağustos’a eklenmiş.O gün bu gündür Şubat ayı, 4 yılda bir 29 gün, diğer yıllarda 28 gün,Sezar’ın ayı Temmuz ve Augustus’un ayı Ağustos’da peşpeşe 31 gün çeker olmuş.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İlginçmiş :)

4. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Çilekeş, mazlum, derbeder şubat...
    Başbakan'a diyelim de iade-i itibarını versin şubata:D

5. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Şubata sıra gelene kadar daha çoooook kişiye verilecek o iadeler itibarlar.:mad: