Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sudak Avında Tercih Edilebilecek Sahteler

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bu haftasonu bende gece avı deneyeceğim. Tam konu açacaktım bir arama yapayım dedim. Şimdi kuponum var alirxpresste değerlendireyim diyorum. Glow yemim yok hiç 75 mm glow iş yapar mı aceba? Yada gece avı kıyı ve genelde mera suyu bulanık olduğunu düşünetek öneriniz ne olur. Jig avını denemek istiyorum aslında. Daiwa duckfin uv temin etmeye çalışacağım.

Bu arada bahsettiğim ürün link:
TRY 9.15 21%OFF | Meredith Kolay Shiner Balıkçılık Lures 50mm 75mm 100mm 130mm Wobblers Sazan Balıkçılık Yumuşak Lures Silikon Yapay çift Renk Yemler
Linkteki silikon guzel. Yalniz aliexpresse dikkat edin vergi duzenlemesi geldi. Gece bulanık su ise parlak fona ters cafcaflı :) renkler almaniz sansinizi artirabilir fakat sudak mukemmel gorus yetenegine sahiptir yuzerken sizin goremediginiz sahteye de atlayabilir. Buradaki onemli nokta sudakin ılık ilkbahar-yaz aksamlarinda kiyiya gelip gunduz açığa çekilmesidir. Gunduz su bulanikligi hava fark etmeksizin savage gear psycho sprat veya savage gear slim minnow jigler calisiyor. Ben bu ikisini denedim baska jig de alabilirsiniz fakat pahaliya hic gerek yok. Ozellikle psycho sprat tam katil :) (en azindan benim meralarimda) ve fiyati da gayet uygun. Ayni zamanda sudak derinde yasayan bir baliktir. Gece kiyiya sokuldugu icin silikon ve rapala öne çıkar fakat silikon minimum 10 gr jig headli, rapala da derin dalarli olmali. (2-5 mt derinlik idealdir.) Ornek Yozuri crystal minnow deep diver. Fakat pahali bir sahte. Gerek yok. Benimki sadece ornek siz baska sahte de alabilirsiniz. Gece de glow jig ve vibrasyon denemeyi unutmayin. Psycho spratlar glow zaten. Her ne kadar sudak kiyiya gece gelse de iri sudak gece de açıkta olabilir :) Bu arada lrf takiminiz varsa baby jiglerle de kucuk sudaklari keyifli sekilde avlayip yakala birak yapabilirsiniz.

murat006

Üye
Adı
Murat
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Savage gear psycho sprat kaç gram önerirsiniz. Kamışım 10-30 atarlı. Bu arada ilginize teşekkürler. Bir soruya koca bir cevap yazmışsınız. Mesela aşağıdaki ürün uygunsa alayım haftasonu burası evime çok yakın. Birde hangi rengi favoriniz. Gecede artık tüm sahtelerle deneyeceğim. Mümkün olduğunca derin yer bulmaya çalışacağım.

Savage Gear Psycho Sprat LRF Jig 18 gr 3 Adet (Turkish Zebra Mix) I 47,00 TL I avgross.com

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Savage gear psycho sprat kaç gram önerirsiniz. Kamışım 10-30 atarlı. Bu arada ilginize teşekkürler. Bir soruya koca bir cevap yazmışsınız. Mesela aşağıdaki ürün uygunsa alayım haftasonu burası evime çok yakın. Birde hangi rengi favoriniz. Gecede artık tüm sahtelerle deneyeceğim. Mümkün olduğunca derin yer bulmaya çalışacağım.

Savage Gear Psycho Sprat LRF Jig 18 gr 3 Adet (Turkish Zebra Mix) I 47,00 TL I avgross.com
Rica ederim ne demek.Benim kamis da 10-30 atarli 18 gr psycho sprat kullaniyorum. Lrf ile de 10 gr kullaniyorum. Renk olarak hepsi calisiyor :) Zebra, pink zebra, blue zebra. Gece jige fenerle ışık tutup atarsaniz sansiniz artar. Rastgele :)

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
"The most basic and most productive colors for targeting walleye are purple and green." (www.fishusa.com dan alıntıdır)
Türkçeye çevrilmiş hali: Sudak için en basit ve verimli renkler mor ve yeşildir.

Başka bir sitede ise şöyle yaziyor:

"Scientists tell us walleyes should see red, orange, and yellow the best, followed by green. Theory also suggests walleyes see blue and violet less well, and these colors may even appear black." (www.in-fisherman.com dan alıntıdır.)
Türkçeye çevrilmiş hali: Bilim adamlarına göre sudak en iyi kırmızı, turuncu ve sarı renklerini ; ardından da yeşil rengini goruyor. Teori aynı zamanda sudakların
mavi ve menekşe-mor rengini daha az iyi gördüklerini ve bu renklerin siyah göründüğünü ifade ediyor.

Sonuçta üstteki site morun verimli olduğunu, alt taraf ise morun sudak icin siyah gorundugunu ve daha kotu gordugunu soyluyor. Burada bir celiski mi var yoksa şu şekilde de düşünülebilir mi ?

Sudak mor-mavi rengi siyahimsi goruyorsa bu renklerden gece kaçınmalıyız. Fakat sarı, kırmızı, turuncu ve yesil renkler gece verimi artırır ?

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
"Yo-Zuri Crystal Deep" derin dalarlı, 130 mm, 24 gr yani kıyıdan atıma gayet müsait, ince uzun (Sudağın tombul yemler yerine ince uzun yemleri daha çok sevdiği kanıtlanmıştır. Hatta zargana tipindeki yemlere rağbet ettiği görülmüştür.) ve renkleri :) "bilim adamlarına göre" :) sudağın en iyi gördüğü renkler olan turuncu, yeşil ve sarı ile donatılmış. Sudak için çok uygun bir rapala olduğunu düşünüyorum en kısa sürede bu sahteden temin edip denemelerini yapmayı planlıyorum. Sonucu buraya yazarım :)
yo-zuri-crystal-deep-r540-f130-btcl__0260587999551970.jpg

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
"Yo-Zuri Crystal Deep" derin dalarlı, 130 mm, 24 gr yani kıyıdan atıma gayet müsait, ince uzun (Sudağın tombul yemler yerine ince uzun yemleri daha çok sevdiği kanıtlanmıştır. Hatta zargana tipindeki yemlere rağbet ettiği görülmüştür.) ve renkleri :) "bilim adamlarına göre" :) sudağın en iyi gördüğü renkler olan turuncu, yeşil ve sarı ile donatılmış. Sudak için çok uygun bir rapala olduğunu düşünüyorum en kısa sürede bu sahteden temin edip denemelerini yapmayı planlıyorum. Sonucu buraya yazarım :)
Ekli dosyayı görüntüle 92619
Aynısının 110 mm 16 gr modeli de mevcut.

akrc

Yeni Üye
Adı
ali
tavsiyeler için çok teşekkürler muhakkak değerlendireceğim.
ben de sudak avına yeni merak salmış biriyim ve bir süredir araştırmalar içindeyim. aile büyüklerimin yanında bir kaç kez avlanma imkanım oldu canlı gümüş balığı ile ama benim hobiyi böyle sevemeyeceğime spin avı yapmam gerektiğine karar verdim ve bir spin takımı yaptım. okuma altera 2.40 15-40 atarlı kamış ve okuma ve ceymar cxt40. makineyi biraz büyük tutmamın nedeni deniz avlarında da kullanabileyim istemem umarım isabetli kararlar vermişimdir. ama yem konusunda hala karmaşığım nedeni,mera biraz derin 20-25 mt kızılırmak açıkları ve yer yer su altında ağaç dalları taşlar yoğunlaşabiliyor her hobidaş gibi ben de elbette yemlerimi suda bırakmak istemiyorum. bu beni biraz kısıtlıyor sudağın derin suları sevdiğini bilmekten ötürü. şimdilik kafamda hiç maket (rapala) sahtelerden çok verimli sonuçlar alacağımı düşünmemiştim genelde sudak ile ilgilenenler silikonun daha verimli olduğunu belirtiyor lakin yeniliklere ve denemelere açık olmak gerekir bahsettiğiniz maketlerden özellikle kırmızı kafa beyaz gövde olandan edineceğim.

ben geceleri sudağın biraz daha su yüzeyine yakın gündüzleri derine çekildiğini gözlemlediğim için gece avlarında yeni takımımla yeni sezonda 14.5 gr savage gear vib metal purple ve pink zebra renklerini ve strike pro 17 gr vibleri denemeyi düşünüyorum. lakin viblerin daları hızlı olacağını tahmin ettiğim için takılmaların önüne geçmek için dip yapmadan biraz orta sularda sarım yapmayı düşünüyorum. gece avı için vib metallerin çok yeterli olacağına inanıyorum. ama gündüz avları için çok netleşemedim şimdilik 7-10g jigheadlerle kullanacağım simli,fosforlu silikonları denemem gerektiğini düşünüyorum ama renkleri hep su rengine yakın seçmişim şuan sizin ters fon tercihinizi okuyunca farkettim.
remixon ct90(072)
daiwa tournament fin (chart)
mister twister G-grub (yeşil renk)
kırmızı kafa beyaz gövde orak kuyruk ve shad silikonlar
sizlerin de ekstra eklemek istediğiniz hatırladığınız ya da hatalı gördüğünüz yerler/tavsiyeleriniz olursa muhakkak değerlendiririm.
ayrıca aynı şehirde ikamet etmekteyiz sanırım, tanışmak isterim. sevgiler

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
tavsiyeler için çok teşekkürler muhakkak değerlendireceğim.
ben de sudak avına yeni merak salmış biriyim ve bir süredir araştırmalar içindeyim. aile büyüklerimin yanında bir kaç kez avlanma imkanım oldu canlı gümüş balığı ile ama benim hobiyi böyle sevemeyeceğime spin avı yapmam gerektiğine karar verdim ve bir spin takımı yaptım. okuma altera 2.40 15-40 atarlı kamış ve okuma ve ceymar cxt40. makineyi biraz büyük tutmamın nedeni deniz avlarında da kullanabileyim istemem umarım isabetli kararlar vermişimdir. ama yem konusunda hala karmaşığım nedeni,mera biraz derin 20-25 mt kızılırmak açıkları ve yer yer su altında ağaç dalları taşlar yoğunlaşabiliyor her hobidaş gibi ben de elbette yemlerimi suda bırakmak istemiyorum. bu beni biraz kısıtlıyor sudağın derin suları sevdiğini bilmekten ötürü. şimdilik kafamda hiç maket (rapala) sahtelerden çok verimli sonuçlar alacağımı düşünmemiştim genelde sudak ile ilgilenenler silikonun daha verimli olduğunu belirtiyor lakin yeniliklere ve denemelere açık olmak gerekir bahsettiğiniz maketlerden özellikle kırmızı kafa beyaz gövde olandan edineceğim.

ben geceleri sudağın biraz daha su yüzeyine yakın gündüzleri derine çekildiğini gözlemlediğim için gece avlarında yeni takımımla yeni sezonda 14.5 gr savage gear vib metal purple ve pink zebra renklerini ve strike pro 17 gr vibleri denemeyi düşünüyorum. lakin viblerin daları hızlı olacağını tahmin ettiğim için takılmaların önüne geçmek için dip yapmadan biraz orta sularda sarım yapmayı düşünüyorum. gece avı için vib metallerin çok yeterli olacağına inanıyorum. ama gündüz avları için çok netleşemedim şimdilik 7-10g jigheadlerle kullanacağım simli,fosforlu silikonları denemem gerektiğini düşünüyorum ama renkleri hep su rengine yakın seçmişim şuan sizin ters fon tercihinizi okuyunca farkettim.
remixon ct90(072)
daiwa tournament fin (chart)
mister twister G-grub (yeşil renk)
kırmızı kafa beyaz gövde orak kuyruk ve shad silikonlar
sizlerin de ekstra eklemek istediğiniz hatırladığınız ya da hatalı gördüğünüz yerler/tavsiyeleriniz olursa muhakkak değerlendiririm.
ayrıca aynı şehirde ikamet etmekteyiz sanırım, tanışmak isterim. sevgiler
Rica ederim abi, tanışalım tabi. Bir aralar takmıştım bu sudağa, baya bir araştırdım. Malum Konya`nın bohçaçılarından çok fazla deneyimim yok ama internet, özellikle yurt dışı balıkçılık sayfaları güzel bilgiler sunuyor. Ben de rapala ile avcılığının pek verimli bir yol olduğunu düşünmüyorum fakat isteyenler için yazmıştım. Olay aslında bu balığın gece daha çok avlanması; yazın gündüz sıcağında derinde, gece serinliğinde kıyıda bulunması, kışın ise tam tersi derin su kıyıdan daha sıcak olduğundan olayın tam tersine dönmesinden ibaret. Zaten mükemmel bir görüş yeteneğine sahip bu balık ama renkleri nasıl gördüğünü biraz daha araştırdım, bir sürü alıntı yapmak istemiyorum şimdi ama benim okuduğum ve anladığım kadarıyla kısaca en iyi görebildiği renkler sırasıyla şu şekilde gidiyor:

Beyaz-Kırmızı-Turuncu-Sarı-Yeşil-Mavi-Mor-Siyah

Prizmadaki ışığın kırılma sırasına göre gidiyor yani. Kırmızı kafa beyaz gövdenin sudak avında efsane olmasının sebebi de bu belki. Hem aşırı dikkat çeken fazla parlak renkler olmadıkları için gündüz, hem de hayvanın en iyi görebildiği renkler olduğundan gece iş yapıyor diye düşündüm.
Sonuç olarak yukarıdaki bilgiler dahilinde havanın durumuna ve suyun rengine göre renk ve atılacak yemin türüyle ağırlığı belirlenebilir. En kötü ihtimal kırmızı kafa atalım gitsin :)

1584745601537.png

akrc

Yeni Üye
Adı
ali
evet maalesef konyada balıkçılık bilinci ne yazık ki çok kalitesiz ve gelişmemiş. bu nedenle avlaklar çok verimsiz. ben de şehir dışında avlanıyorum zaten yaklaşık 300 km yol yapıyorum ne yazık ki. gitmişken de kamp atıyoruz mecbur o kadar yol günübirlik için çok yorucu oluyor. ama altınapa'da bi turna denemesi yapmak istiyorum onun hakkında da çok bi deneyimim yok hobide çok yeniyim çünkü ama turna sudağa nazaran daha az yem seçiyor diye biliyorum. nasip olursa iletişime geçeriz sezonda istişare ederiz inş.

Herr-Zander

Daimi Üye
Adı
Kuzey
Kan Grubu
O Rh Pozitif
evet maalesef konyada balıkçılık bilinci ne yazık ki çok kalitesiz ve gelişmemiş. bu nedenle avlaklar çok verimsiz. ben de şehir dışında avlanıyorum zaten yaklaşık 300 km yol yapıyorum ne yazık ki. gitmişken de kamp atıyoruz mecbur o kadar yol günübirlik için çok yorucu oluyor. ama altınapa'da bi turna denemesi yapmak istiyorum onun hakkında da çok bi deneyimim yok hobide çok yeniyim çünkü ama turna sudağa nazaran daha az yem seçiyor diye biliyorum. nasip olursa iletişime geçeriz sezonda istişare ederiz inş.
Altınapa'ya uzun zamandır gitmiyorum ama çok turna tutmuşluğum var orada. Barajın dört bir yanında çıkıyor ve istilacı bir tür olduğundan bitmiyor. En çok mini LRF jigleriyle avladım turnayı. Suyun üzerinde oynak veriyor, önüne atın yeter :)