Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Süper Minekop Ve Çetin Mücadele (bonusu Levrek)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hakan KAVAKLIOĞLU tarafından paylaşıldı.

1. Hakan KAVAKLIOĞLU

Hakan KAVAKLIOĞLU Üye

Cuma akşamı için candostum Cüneyt ile balığa gitmeye karar verdiğimizde av bölgemizdelki fok balığından henüz haberimiz yoktu(3 gün sonraki Levrek avında tanıştık kendileriyle).Tek sorunumuz bu da değildi.Birkaçgündür havalar sert gittiğinden yemciler mamun çıkartamıyordu.Aramadığımız yemci kalmadı.Ben limanda Cüneyt yemcilerde ama yem yok.Saat 21:00 gibi Coşkun abinin teknesinin limana döndüğünü gördüm.Hemen karşıladım ve av hakkında bilgi aldım.1,5 saat kadar avlandığını ,ne kendisinin balık tutabildiğini nede kimsenin balık çektiğini görmediğini söyleyince neşem iyiden iyiye kaçtı.Üşüyen Coşkun abiye termosumdan bir bardak çay ikram ettim ve onun iskelesinde sohbet etmeye başladık.Bir saat sonra yemcilerden biri aradı ve kısıtlı miktarda mamun gelidiği söledi.Hemen hepsini ayırtarak Coşkun abiyle yemleri almaya gittik.Bu arada Coşkun abiye telefon geldi ve tek tük birkaç balık çıktığını öğrenmiş olduk.Hemen Cünet i aradım ve limana gitmesini yem işini hallettiğimi söyledim ve saat 22,30 gibi avlağımıza vardık.

Av kısır olmasına rağmen hatırısayılır miktarda tekne vardı.Çok yanlarına yanaşmadan ,mesafe bırakarak bir bölgede tekneyi durdurdum.Birgün önce hazırladığım ve ilk defa deneyeceğim hırsızlı takımımdaki iki iğneye toplamda altı tane iri mamun taktım.İğneler neredeyse üstüste olduğundan alttaki iğne diğerinin devamı gibi duruyor ve neredeyse birkarış büyüklüğünde mamun gibi görünüyordu bu birleşim..

Henüz iğne dibi bulup birkulaç yukarıya çekmiştimki anında bir vuruş aldım ve attım meşhur üçlü tasmamı.Gerçekten ilk başta iğnenin dibe takıldığını sandım.Parmaklarımda bant olmasına rağmen minina sert tasmamla elimi kesti.Sonrasında bunun iri bir balık olduğınu anlamam fazla sürmedi.Flasterli parmaklarımdan misinanın kaymasına izin verdim.Bir iki kulaç çekiyorum sonra dirençle karşılaşıyorum ve misinayı sıkarak balığın gitmesine izin veriyordum.Ara ara balık direnmeyi bıraktığında mümkün mertebe hızla yukarıya çekiyordum.Bu balığın Levrek olmadığı kesindi .İrice bir Granyoz olduğunu tahmin ediyordum.Böyle birkaç dakika geçtikten sonra başka bir tehlike belirdi.Çapasız avlandığımız için balığı çekerken kürek çekmediğimden kayık diğer teknelerin üzerine doğru akmaya başladım.Bu deli balık diğer balıkçıların misinesine dolanırsa kaçabilirdi.Böyle durumlarda fesat olmayan balıkçı ya oltasını toplar yada balık dolandığında serbest bırakarak oltacının balığı çekmesini bekler.Ama herkezden aynı zeka ve inceliği beklemek yerine sol elimle birkaç kürek çekerek az da olsa uzaklaştım.Kempçemi sağ tarafıma aldım ve iri balığın teknenin altında daire çizişiniizledim.Tam zmanında gezer kurun elime geldi ve kepçeledim fakat balık çok güçlü bir şekilde çırpındı..:(Anında misinaya yol verdim ama elimde sıkarak.Bu balığı yormama yardımcı olacaktı.Balığın teknenin altına gittiğini farkedince tek elimle küreklerden birine asılarak tekneyi çevirdim.Bu esnada balık Cüneyt in misinasını aldı.Cüneyt anında misinasını serbest bıraktı ve benim balığı çekmemi bekledi.Balığı tekrar gördüğümde yüzeyin 2 metre kadar altındaydı ve artık eskisi gibi güçlü değildi..Daireyi tamamlarken bende mesafeyi ayarladım ve tek hamlede balığı kepçeledim.Gözleri ateş gibi yanan iri bir minekoptu bu hırçın güzel.Çuvala koydum ama kuyruğu dışarıda kaldı.:eek:

Bu esnada hem yerimizden kaydık hemde misinalar dolaştı.10-15 dakika uğraştıktan sonra yeniden balığı aldığım noktaya döndüm.Yaklaşık yarım saat birkaç yem kaptırdık.Aslında böyle balığın az olduğu akşamlarda gelen fırsatı kaçırmamak lazım.Üstelik avlandığımız yerin zemini bir çanak diyebilirim.İçide kumluk.Rahat av yapılabilecek,oltanın takılabileceği döküntülerin olmadığı bir mevki..

Teknelerin birçoğu döndü ve biz bir iki balığı kaçırdık.Bu duruma alışmış bir biçimde Cüneyt ile sohbet ederken beim yemi bir balık daha yokladı.Bu defa hırsızı yakalamıştım.Kaçmasına izin vermedim.Zaten diğeri kadar iri bir balık da değildi.Kolaylıkla tekneye aldım.

Bu bizim kendimize gelmemize neden oldu.Uykumuz açıldı ve oltalarımızı tekrardan indirdik suya.Kısa bir süre sonra Cüneytle aynı anada tasma attık.Ben yemi kaptırmıştım bir kere daha hırsız balığa.Bu akşam dikkatim dağınıktı anlaşılan yada balıklar fazla kurnazdı.Ama Cüneyt in balık o kadar şanslı değildi.Fazla zotrlamadan tekneye paşa paşa gelen ışıl ışıl bir Levrekti.
    Gecenin son avı da zaten bu güzel Levrek oldu.Daha fazla avlanmadan birer fincan çay eşliğinde limanın yolunu tuttuk.;)

Av detayları:

Yem :Mamun
    Takım:Klasik gezerkurşunlu tekli olta
    Misine 0,40 Asso disc. FL
    İğne:Owner No:0/3-0/4
    Derinlik:25-35 metre

Bize bu güzel dostluğu ve avları yaşatan Yaradan a şükürler olsun.:)
    Tüm dostlara daha bereketli avlar dilerim.:)
    Rastgelsin.;)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunter

hunter Daimi Üye

Sevgili Hakan tebrik ederim.
    Gerçekden çok iri bir Minekop,Süper zevk ve heyecan yaşamışsın,Levrek içinde ayrıca tebrikler.

Bu balıksız zamanda iyi geldi doğrusu. :) Devamı rast gelir inşallah.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Hakan
    Çok güzel bir av olmuş
    Her zaman rastgelsin

5. ondersoydinc

ondersoydinc Aktif Üye

Abi mükemfmel bir balık, onu su altında izlemek kimbilir ne keyif verir orası da ayrı konu :)

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Gerçekten harika bir balık :) Tebrikler.

7. yükseltaktak

yükseltaktak Aktif Üye

Tebrikler çok güzel bir av güncesi olmuş. Her daim rast gelsin....

8. löngöz

löngöz Daimi Üye

tebrikler Hakan balıklarda raporda çok güzel.....başarılar...:)

9. Hakan KAVAKLIOĞLU

Hakan KAVAKLIOĞLU Üye

Teşekür ederim.

Aslına bakarsanız bir ay kadar önce çok iyi minekoplar almamıza rağmen bu avımızda artık meramızı terkettiklerini düşünüyorduk.Gerçekten Minekop un mücadelesi çok farklı.Aşırı dirençli bir hayvan .Kolay boyun eğmiyor.avını keyifli kılan da bu zaten.Herkezin bu keyfi yaşamasını dilerim.
    Tüm dostlara rastgelsin.

10. hakanyavuz

hakanyavuz Üye

Tebrikler. çok güzel balıklar almışsınız

11. horasanlı

horasanlı Aktif Üye

Tebrikler çok güzel bir av olmuş.