Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf atış tekniği

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında ulas07 tarafından paylaşıldı.

1. ulas07

ulas07 Üye

Herkese merhaba;
    Geçen haftalarda kafama koyduğum ve oluşturmaya niyetlendiğim yeni surf takımımı dün tamamladım. Shimano ultegra xsb 5500 ve Shimano vengeance ax tele surf 4.20 170 gr. Üzerine Berkley whiplash 15 mm misina sardım. Dün akşamüstü hem deneme hem de atışımı geliştirmek için sahile gittim. Ben daha önce atış olarak savurma tekniğiyle atıyordum. Makina shimano titanos xsa 5500, kamış lineaeffe s-curve 4.20, misina aynı, kurşun 100 gr. Hiç net olarak ölçmedim ama makinenin bir turda sardığı misinaya göre hesapladığımda 90 metrelerde olduğunu hesapladım. Tabii bu daha yukarılara çıkabilir daha aşağılara da inebilir, her atış aynı olmaz. İnternetten surf atış tekniklerini izlerken hiçkimsenin benim attığım şekilde atmadığını, pendulum tekniği denen bir teknikle attıklarını gördüm. Ben de bu tekniğe kendimi alıştırmaya karar verdim. Yanımda bulunan 100 gr kurşunla deneme atışları yapmaya başladım. Çok da fazla yabancılık çekmedim. İzlediklerimle bire bir aynı olmasa da zaman zaman iyi atışlar da yaptım. Ama misinayı tutan sağ işaret parmağım zamanla yanmaya ve acımaya başladı. Buna zamanla alışır mıyım yoksa eldiven gibi bir koruyucu kullanmalı mıyım. Kurşun ağırlığını önce 125 grama daha sonra ise 150 grama çıkarmayı düşünüyorum. Çünkü kamışın üzerinde en iyi performans 150 gram yazıyor. O zaman haliyle parmağa daha çok yük binecek ve sürtünme çoğalacak, bunun için önerebileceğiniz birşey varmı? Atış konusunda deneyimli arkadaşlar daha uzağa erişmek için hangi tekniği tavsiye eder.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Kaan15

Kaan15 Üye

Abi Öncelikle Takımın Hayırlı olsun Sana Akıl Vermek Haddim Değil Ama Söylemek İstedim Ben Yara Bandı Takıyorum Ama shımanonun Disbritörlerinde Onun İçin Eldiven Var Sadece işaret parmağı ve Elin Üstünü Kapatıyor Bilekten Cırt cırtlı :) Benim Gördüğüm Bu İşte usta Abilerimiz Onlardan Kullanıyor.

4. İsak

İsak Aktif Üye

5. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Hayırlı olsun...bahsettiğiniz atış tekniğini veya benzerlerini, bildiğinizi varsayarak sadece hatırlatmak adına, asla kalabalık ortamlarda denememenizi önemle hatırlatmak isterim.

3-5 balıkçı varsa bile ben yine kafa üzeri atış yapıyorum. Kimse yok ise bu tekniği kullanıyorum.

Parmak eldiveni kullanmanız şart. Parmak eldiveni ile ustalığın pek alakası yok (hoş İstanbul sahilinde sanırım ben hariç herkes usta diye düşünüyorum, çünkü öyle düşünmeye itiyorlar) Herkes kullanmalı...özellikle ben ip kullandığım için daha bir şart oluyor.

6. ulas07

ulas07 Üye

Cevaplar için teşekkürler, olayı anladım, eldiven şart oldu.

7. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

En uzaga erişim yerden koparma usulüdür yani kurşun arkada yerde yatıyor durumda ve direk ileriye dogru hamlede başının üzerinden geçerek gider gitme esnasında göge dogru yükselir ve daha sonra alçalarak düşer bu atış tekniginde kamışa daha dogrusu kamışın ucuna aşırı yük biner, sarkaç usulü atışta biraz daha yakına düşer fakat daha saglıklıdır,
    Tavsiyem sarkaç usulünü kullanmanız bu usullede kendinizi geliştirerek hayli uzaga yani balıgın olabilecegi yeterli uzaga atış yapabilirsiniz önemli olan misinayı tutan parmagınıza yükün bindigi anda misinayı bırakma zamanlamasını iyi ayarlamak olacaktır bunu da zamanla çözersiniz,
    Uzak erim için artı makinanızda surf misina kullanmanız olacaktır.

8. ulas07

ulas07 Üye

Teşekkürler cevap için, sarkaç usulü dediğinizi savurma olarak anlıyorum, galiba onu demek istediniz. Ben baştan beri bu atışı kullanıyorum, dediğiniz gibi zamanlamayı iyi ayarlamak lazım. Uzak atış için kullandığım ekipmanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Surf kamış ve surf makinaya ilave 15 mm örgü misina. İnce misinanın makinadan boşalması daha rahat oluyor ve de hissiyatı mükemmel. Tek mesele atışımı geliştirip 100 metreleri aşmak.

9. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Ulaş kardeşim kıyı avında adı üstünde balık kıyıda yani taşlık kırmalık yerlerde bu yerlerin ötesinde balık yemle ilgilenmez yani öyle takımı çokta uzaga atmanın bir anlamı yok Takımın gayet güzel,
    Nette surf Casting konusunu incele yıllarca 10-15 cm arası köstekle avlandım daha sonra köstek boylarını uzattım farkı gördüm sanada tavsiyem köstek boylarını 25-30 cm den kısa yapma.

10. ulas07

ulas07 Üye

Sayın Sökeli teşekkürler. Dediğin bir nebze doğru, denediğim için biliyorum. Mırmır kıyıya yakın yerlere geliyor, 10-15 metrelere ama iri çupra ve minekop kıyıya çok yaklaşmıyor. Benim birinci hedefimde de bu balıklar var. Ben de köstek boylarını uzun yaparım, 30-50 cm arası olurlar, boncuklu fırdöndülü takım kullanırım. Avlarında ratgele...

11. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Mırmır kumsal diplerde kurtçuk arar, çipura taşlık kırmalık yerlerde yengeç,midye türevleri ile beslenir ayrıca mırmır mercan soyundan oldugundan dolayı kırmızı yem solucan, kırmızı kurt gibi, çipura mamun, madya, yengeç türevi yeme ragbet eder, kalamar beyaz yemdir her iki balıgı çeker ve saglam yemdir yanlız bu yemi kullanmadan önce hafifçe sert bir cisimle vurarak biraz yumuşatmanız gerekir. Taşlık kırmalık yerlerde takılmayı asgariye indirmeniz için hafif kurşun kullanmanıkz lazım, gezer kurşunlu tek igneli takımda genelde buraları içindir, Rastgele.