Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf Casting Atış Egzersizlerim-İstanbul

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında ambrosia tarafından paylaşıldı.

1. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Ağustos 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. scofield

scofield Aktif Üye

Eline sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.OTG cast uzak atımlar için çok uygun ve iyi performans alınabilecek bir teknik.Ancak İstanbul da özellikle boğaz bölgesinde uygulamak çok zor kalabalık yüzünden ve ciddi yaralanmalara da yol açma olasılığı da az değil.Ben de sizin gibi vakit buldukça bu stilleri sahilde deniyorum ve mesafelerim gitgide yükseliyor.Tekniği güzel uyguluyorsunuz ve ekipmanınız oldukça güzel.Size bol balıklı ve uzak atımlı günler dilerim.Aramıza hoşgeldiniz.Rastgelsin. Sevgiyle kalın.

4. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Selam Emre, diğer forumdan da zaten tanışıyoruz...Boğaz daki surf yapmıyoruz sadece surf ekipmanlarını kullanıyoruz. Surf ise hepimizin bildiği gibi çok daha farklı bir stil...Buradan ad bir kez daha bu surf stili uygulamamda bana yardımcı olan Ersan Abi me de teşekkür etmek isterim.Yakında sahip olacağın Shimano Aero Technium larınında incelemelerini merakla beklemekteyim.

5. scofield

scofield Aktif Üye

Yaptığım araştırmalarda Aero Technium un yedek kafası 6000 sadece ip misine içinmiş.Bu beni çok sevindirdi.Gelince zaten burdadan ya da diğer forumdan haberleşiriz.Bu arada ip misineler arasında 3 seçenek var düşündüğüm sence hangisi uygun olur?
    1Daiwa Saltiga Surf
    2Sufix 832 32 örgü
    3Berkleyin Nanofil misinesi mi
    Ne dersin?

6. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Shimano Aero Technium XT10000 kullandım bende. Oda senin siparişini verdiğin 2012 model ile aynı özelliğe sahip ve Super Slow Accelearationa sahip. İp veya misina kullanımı kafadan ziyade kullanıcının avlağına, av yapısına, hava koşullarına,v.s. ve tercihine bağlı bana göre.

Video dan da anlaşıldığı gibi benim tercihim belli :) İp kullanmaya da Ersan Ataşer abimizin tavsiyesi ile başladım. Daha sonrada nanofile geçtim. Şu anda hala nanofili atış ve balık tutmada test ettiğim için de emin olana kadar da iplerim duruyor.

Daiwa Saltiga Surf 15 LB si örneğin Power Pro nun 10 LB sine denk deniliyor.

Gerçi sen direk marka sormuşsun ama ben bir de markaya, hangi kalınlık olarakda ekleme yapayım müsadenle.

Bana göre ; eğer avlak yerin boğaz ve takılma riski fazla olan yer ise ince ip kullanma. (tabi bu bahsettiğim super slow acc. için geçerli) Zira ip kullandığında yakın sıralı sarmal (super slow acc) dan dolayı, ipler yanyana sarmalanacak, çaprazlama olmayacak ve altı daha az destekli olacağından, takılma anında çıkartmak için makinaya ve kamışa asıldığında, ince ip iç içe geçme ihtimali yüksek oluyor. Atış anındada sıkışma yaşayabiliyorsun.

Nanofil ise şöyle, normal ip misina 10 LB ve kalınlığıda 0,15 mm ise bu nano da 8 lb ye ve yine 0.15 mm ye tekabul ediyor. Düğümleride biraz daha özel.

Boğaz için ise benim terciğim 10 lb nano veya ip olurdu. Çünkü takım takıldığında çıkartmadığın takdirde bedenden kopmasını istiyorsan bu inceliği kullanki, daha ince olduğu zaman bu seferde komple makaraya sardığın ip ortasından bile gidebilir.

Surf için ise 6 lb kullanıyorum. Hele Ersan Abi 4 LB ye indi, ki bu ciddi manada tecrübe isteyen bir rakam. Özellikle patlak ve rüzgarlı havalar için daha ince.

Ayırca Berkley Wiplash veya fireline da önerebilirim. Power Pro 6-8-10 lb de kullandım ve ondan da memnun kaldım. Çin malı dynemee ve spectralarda kullandım memnun kaldıklarımda olmadı değil. Ancak bir çok kişininde dikkatini çeken Berkley Wiplash üzerinde yazandan daha kalın olduğudur. Buda doğrudur, çünkü Berkley USA malı olup inch olarak piyasaya çıkar ve Avrupa ülkelerine gönderilmek içinde mm ye çevrilir. Lakin burda sanki bir yanlışlık yapmışlar. Örneğin 0.06 mm 20 LB Berkley Wiplash aslında 0.06 inchdir. Bu da 0.15 mm ye tekabul eder ve buda doğrudur. Bir çok ip aslında inch dir. 1 inch de 2.54 cm.dir. Ayrıca ip kullanmak içinde ciddi manada misina klavuzlarının kaliteli olması gerekmektedir.

Daha önce de hatırlattığım gibi makinana küçük sihirli bir dokunuş yapmalıyız. İp in shafta geçmemesi için.

Belki biliyorsundur ama yine de yazayım. Senin siparişini verdiğin gibi üst düzey surf makinalarda kolu çevirdiğin zaman makina kapanmaz.Manueldir, yani el ile kapatırsın. Shimano Bulle Eye, Shimano Aero Kisu, Daiwa Z45 gibi, sanırım senikide öyledir.
    Bunun sebeni de surf atışlardaki aşırı yüklenme sırasında makinanın kendi kendine kapanmasını engel olmaktır. Yani geldiğinde bu kapanmıyor deme diye yazdım. Çünkü ben ilk aldığım makinada tuhaflık var diye Japonya ya mail atmıştım. Hemde Shimano ya :)

Son olarak aldığın makineye, teflon makara da alabiliyorsun. Shimano Aero Kisu nun da sanırım makaraları oluyor. Bunu birlikte test edebiliriz sanırım. Yumeya makara almak istersende...fiyatı el yakıyor. Ben fazla derin makara sevmiyorum. İnce İp kullandığım için altını fazalaca besmek gerekiyor ve bu da makinanın o güzelim hafifiliğine ağırlık katıyor.

7. lüferoski

lüferoski Aktif Üye

sen olayı aşmışsın dostum tebrikler güzel çalışma .

8. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Aklıma gelmişken...(ki bir çok kişi bunu biliyordur ben yine de nacizane hatırlatma yapmak istedim)

Özellikle İstanbul Boğazı gibi işlek yerlerde avlanan kişilerin AŞIRI dikkatli olması gereklidir. Atıştaki bir kurşununun enerjisi oldukça yüksek olup, herhangi birinin kafasına geldiği takdirde Allah korusun ağır yaralanmalara hatta ölümlere bile yol açabilir. AMAN DİKKAT !!!

9. İsak

İsak Aktif Üye

Videon extreme sports kanallarindakiler seviyesinde olmus, oncelikle bunun için tebrik ederim. Bogazda hem Shimano Albrid hemde Aceration kullanmis ve halende kullanan biri olarak, surf makineyle balik cekmek konusunda rahat olup olmadigini merak ediyorum. Ben 180-200 gr arti balik cekerken Albridle cok zorlandim ama Acerationla cok rahatim. Bahsettigin surf makinenin atimi (erimi) buyuk ihtimalle cok iyidir ama bahsettigim sartlarda birde bogaz akintisinida dusunecek olursan , cekimi rahatmi?

10. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

@teşekkürler Sedat Bey.

@İsak Bey, teşekkürler. Dilimin döndüğü bilgimin erdiği kadarı ile ; Öncelikle kullandığınız çubuk / kamış da önemli tabikide. Sadece makine ile değil ne yazik ki. Surf makinaların amacı aslında Boğaz için değildir. Boğaz balıkçılığı çok ayrı bir katogori gerçektende. Sanırım dünyanın hiç bir yerinde, 180-200 gram ağırlık ile sahte yem atıp surf çubuğunu, bir spin çubuk gibi kullanan yoktur. Hoş bende boğazda bu stili kullanıyorum mecburen. Surf Casting stilinde ise balığı çekmez daha çok yorarsınız. Zira çekeri kaç gibi terimler aslında bana göre yanlış kullanılıyor. Makina değil kamış ve siz çekersiniz balığı. Örneğin 20 kilo drag olan bir makina aslında 20 kilo çeker değildir. Şöyle ki yüksek bir yerden 20 kg. ağırlık bağlayalım. Bu ağırlığıda en fazla 1.80 metrelik bir kamış ile kaldırabildiğinizi farz edelim. Sanırım bu ağırlığı sadece makine ile çevirmek sureti ile 2 metre kadar sarabilecek bir babayiğit çok azdır herhalde. Oysaki 20 kg. drag 20 kiloya kadar kalama sabit olup 20 kilodan sonra açılabilir demek sanırım daha doğru olur. Bu sadece benim varsayımım elbetteki.

Shimano Albrid bir surf makinasıdır. Aceration ise daha çok spin hatta 4000 ve üzeri light ve heavy jig de kullanılabilir. İkisininde sınıfı ayrı aslında.

Bence iki makinayı da çok daha ince misina veya ip ile ve aerodinamik yapıya sahip bir kurşun ile deneyin. 120-150 gram ile çok daha iyi sonuç alabilirsiniz. Akıntı aslını ararsanız kurşundan ziyade ip veya misinayı daha çok tutuyor. Uçurtma ile de alakadar olan biri olarak rüzgarın bile incecik ipi C şekline getirdiğini düşünürsek Boğaz akıntısı ip veya misinayı ne hale getirdiğini tahmin edersiniz.

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık,
    Çok güzel bir çalışma olmuş.
    Video profesyonelce hazırlaanmış.
    Bu bence de böyle :)