Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf Casting için Shimano Ultegra 14000 XTC'ye kamış kombinasyonu önerisi ?

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında Allegro tarafından paylaşıldı.

1. Allegro

Allegro Yeni Üye

Arkadaşlar Ultegra 14000 XTC makinamın performansını artıracak en doğru kamış ne olabilir ?
    Bütçe 200 TL'yi geçmese fena olmaz.
    Okuma Carbonite 50-100 gr.atarlı kamışımla denemelerimde erim beni ikna etmedi.Daha hafif bir makinayla (Shimano 4000 FB ) daha uzağa atıyor idim.
    Ege'de kullanacağım.Öncelikle hedef balık çupra.
    10.000'lik kafayı tercih ediyorum.0,23 power pro ip sarılı,önünde 0,65 sulfix superior leader var.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

0.23 power pro oldukça kalın bir tercih olmuş Shimano alivio 4.20 kamışlar iş görür kamışlardır üzmezler. Bence 0.18 civarı örgü misina, önünde shock leader ve gerekli kurşunla oldukça erimli atışlar yapabilirsiniz.

coner, EBU ŞEHRAZAT ve Allegro bunu beğendi.
  4. Allegro

Allegro Yeni Üye

Nete baktım,120gr,170 ve 200 gr atarlı 3 modelini gördüm.Bu da bendeki okuma carbonite gibi teleskopik.Atarı fazla olduğu için mi önerdiniz bu kamışı ?

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

14000 makineler surf makinelerdir, o yüzden surf kamış tavsiye ettim. Bütçenizi de göz önünde bulundurursak ve boğazda da kullanmayacağınız için aklıma gelen ve genel performansını bildiğim bu kamışı tavsiye ettim. Hangi atar değerinde olanı alacağınız ise sizin genel olarak hangi ağırlıkta kurşunları kullandığınız ile alakalı... ama bir surf kamış 200 gr atabiliyorsa bu en iyi 200 gr atar demek değildir. En iyi performans için maksimum atar değerinden bir 30 - 40 gr çıkarıp öyle değerlendirme yapmanız daha faydalı olur.

anıt35, Allegro ve EBU ŞEHRAZAT bunu beğendi.
  6. Allegro

Allegro Yeni Üye

Teşekkürler Uluç bey.Tabiiki surf casting için öneriye ihtiyacım var.Atar değerin %20-25 alt ağırlığının önerildiğini de biliyorum.Shimano Alivio'yu kesinlikle değerlendireceğim.Biraz da şu bilgiye ihtiyacım var idi ; ideali 2 parçalı kamıştır ancak arabaya sığmaz,S.Alivio teleskopiktir ama ne bileyim sizin kullandığınız Okuma Carbonite'den daha uygun bir sertlik ve esnekliktedir surf için gibi.S.Ultegra ağırdır ve bu kamışla daha iyi dengelenir vs.
    Tabii bunlar için bu makinayı kullanan ve kombin yaptığı kamıştan memnun olan,hatta Okuma carbonite de kullanmış olan bir arkadaşımızda çıkarsa karşıma iyi bir değerlendirme olur.
    Tekrar teşekkürler değerli yorumlarınız için.