Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf Casting Saroz Avı :)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında senihcan tarafından paylaşıldı.

1. senihcan

senihcan Daimi Üye

İtalyada katılacağımız surf casting turnuvası öncesi av partnerim Engin ve Deniz abimle beraber cuma akşam Saroz yollarına düştük . Amacımız turnuvada kullanacağımız takımları denemek ve şöyle güzel bir av keyfi yapmaktı .
    İstanbul trafiğinden dolayı meraya ancak gece 3 , 3 buçuk gibi varabildik . Daha önceleri tutmak için 2 defa İzmire gitmeme rağmen denk gelmeyen çipura sülalesi hep içime oturmuştur hatta sanırım bana hiç denk gelmeyecekler diyede düşünmeye bile başlamışımdır ta ki bu ava kadar :D
    İş turnuva hazırlığı olunca 3 kişi koca arabaya zor sığdık . Kum dikenleri , tripodlar , surf boxlar kamışlar makineler incikler boncuklar yem tepsisi derken oltaları hazırlayıp yemleyip atmak saat 4ü buldu . İlk oltayı yemleyip atan ben oldum ve direk ufak bir karagöz yapıştı oltama . Biran sevinçle av süper olacak çabuk atın oltaları diye bir nara attım :D İlk 3 atışımda karagöz sonrada 2 tane kaba lidaki oltama yapışınca ne uykusuzluk ne haftanın yorgunluğu hiçbirşey kalmadı . Sonunda çupra sülalesi oltama geliyordu . Ardı ardına 2 tane çekincede sordum arkadaşlara dönüp buralarda çiftlikmi var diye ama sonra çupraları yakından inceleyince baktım hepsi alyanak burun üstüde sapsarı parlıyor . 3 balıktan sonra balık biraz seyrekleşti . Ama işin güzel yanı sabaha karşı balık seyrek gelsede sürekli çupragiller geliyor . Sürekli duyardım çupranın kafa vuruşu bir başka diye gerçekten mükemmeldi her seferinde o ilk basışta trofe geliyor sandım :D Sabah olduktan sonra iyice seyrekleşti balık o ara sıkıldım arabaya gittim bişeyler atıştırim diye . Arada oltaya diktim gözlerimi derken bir anda benim olta aşşağı eğildi ve bir baktım kalama zırrr diye boşalıyor . Arabadan nasıl koştum bilmiyorum tasmayı vurdum . Balık inanılmaz kafa vuruyor ama şöyle bir sorun var merada , oltayı biraz sardıktan sonra deniz çayırları olan bir bölge var eğer balığın kfasını yukarı kaldırıp orayı atlatmazsan balık çayırlara girip kaçıyor . Kalamayı full kapayıp ne kadar uğraşsamda o koca balık çayırlara girip kurtardı kendini :( O dakika moralim bozuldu ve yaklaşık 2 saat hiç balık gelmedi . Mera daha önce çok fazla mırmır çıkan bir meraydı ve bütün gece boyunca mırmır çıkmayınca heleki dolunay varken şaşırmıştık . Trofeyi kaçırdıktan 2 saat sonra 28 cm güzel bir mırmır denk geldi . Sonrası aralıklarla mırmır ve çupra şeklinde oldu :)
    Hayatımda ilk 3 te sayılacak bir av yaşadım gerçekten . Yarışma partnerim Engin ve Deniz abime bu av için çok teşekkür ediyorum . Herkese ras gelmesi dileklerimle resimlerle sizi başbaşa bırakıyorum :)

20160423_174850.jpg 20160423_174904.jpg 20160423_175325.jpg 20160423_175451.jpg

ino, tekseker, Göktuğ ve 18 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lufermania

lufermania Daimi Üye

Çok güzel av olmuş, tebrik ediyorum ekibi.
    Balıklar çok güzel görünüyor.
    Yem olarak ne kullandınız merak ettim.

senihcan bunu beğendi.
  4. senihcan

senihcan Daimi Üye

Yem olarak sülünez ve boru kurdu kullandık . Ben sadece boru kurdu kullanarak aldım sülüneze gelmedi benim avlandığım yerde . 20 metre solumda Enginde sadece sülünez ile avlandı ondada boru kurduna gelmemiş :)

5. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Kıyıdan az rastlanacak bir av yapmışsınız. Tebrikler... Kaçan trofeye de üzülmeyin sık balığa gidiyorsanız elbet bir tanesi sizi olacaktır...

senihcan bunu beğendi.
  6. senihcan

senihcan Daimi Üye

Teşekkürler :) Sık balığa gidiyoruz ama hep o trofeler kaçıyor bir kıyıya alamadık :)

7. Abdullah SÜRÜCÜ

Trofelerin kaçmasının en büyük sebebi kalama ayarı ve iğnenin kalitesi diye düşünüyorum. Bir de balığı çekme anında çok sakin olmak gerekiyor. Gereksiz heyecanlar trofeleri kaçırmamıza sebep oluyor...

senihcan bunu beğendi.
  8. lufermania

lufermania Daimi Üye

Doğrudur, hep öyle olur ya zaten :)
    Takımlar dip mi yoksa kursundan sonra serbest takım mı kullandınız.

9. senihcan

senihcan Daimi Üye

Her avda farklı bir neden oluyor malesef :) Bu seferki avda malsef mera yapısından dolayı kaçırdık . Enginde 1 tane sağlam kalama alan bir balık kaçırdı . Merada zaten balığın iri olduğunu görünce 3 numara gamagatsu iğnelere döndük . Kullandığımız misinaların çeker değerleride 8 kilodan aşağı değil . O büyükten önce baya bir balığı kalama açık kaçırdık deniz çayırlarından dolayı , balık çayıra girince ya takımı takıyor ya kaçıyordu . Ondan kalamasız çekmek gerekiyordu . Bende makine zaten çok güçlü daiwa tournement var . Üzerindeki ipte 14 kilo çekeri olan sağlam bir ip misinaydı . Kalamayı full sıkıp kamışı kaldırıp çekmeme rağmen balık girdi çayırlara . Tabi kaçtıktan sonra acaba full kalamayı açıp hiç çekmesem balık yorulsa çekebilirmiydim diyede düşünmedim değil .

10. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam takımlar 2 iğneli kullandık . Beden boyu 1 buçuk metre hırsızlı . Kösteklerin biri hemen kurşun üstünde diğeride yukarıdaki fırdöndünün hemen altında. Köstek boyları 70 , 80 cm.

lufermania bunu beğendi.
  11. Abdullah SÜRÜCÜ

350 gram üstü balıklar için 1 numaradan aşağı iğne kullanmak uygun değil diye düşünüyorum Senih. Sanırım balık kopararak kurtulmamış senden... Bu durumda iğnenin önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum. Gerçi bu konuda herkes farklı düşünülüyor.

senihcan bunu beğendi.