Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf Casting Takım ile Rapala

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında hokans tarafından paylaşıldı.

1. hokans

hokans Yeni Üye

Merhaba. Amatör balıkçılıkta çok çok yeni biri olarak, genelde İstanbul Boğazı'ında, rapala için Spin olta kullanılmadığını farkettim. Bunun nedeni olarak da rüzgar, boğaz akıntısı, yer darlığı gibi sebeplerden dolayı Surf takımı ile rapala arkasına kurşun konularak bir avlama tekniği yapıldığı söylendi. Sahte yem kullanarak, surf takım kullanmak yeni başlayan biri olarak beni cezbetti açıkçası. Bu konu hakkında birkaç sorum olacak; (Takımım Lineaeffe Spider Surf 4.20 kamış+ Okuma Ceymar CXT-65 makina)

1) Rapala arkası ağırlık kullanıldığında, surf takımının etkisiyle, spin takıma göre daha fazla uzağa atma olasılığı yüksek. Ama anlamadığım nokta at çek yapılacak ise kurşun deniz tabanını yararak geliyor. Dolayısıyla hem takılma riski yüksek, hem de rapalanın orjinal aksiyon ve hareketlerini kısıtlayıcı bir etmen oluyor. Bu problemleri bertaraf etmek için nasıl bir yol izleniyor? Aklıma takılan en önemli soru bu.

2) Surf tekniği ile uzağa oltayı atarken sahte ile misinanın birbirine dolanmasını nasıl engelleyebilirim?

3) Çanakkale, Geyikli civarı meralarda Melanur, Kefal, İstavrit, Mırmır hedef balıklarım. Bu balıklara uygun hangi rapalaları kullanmamı önerirsiniz. Genellikle sabah suyunda ve bazen de akşam üstü ile başlayıp 22-23'e kadar süren bir periyotta balık tutma denemelerim olacak.

Şimdiden desteğiniz için çok teşekkür ederim.

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hayali_53

hayali_53 Aktif Üye

mrb şimdi olay biraz karışmış istanbul boğazında yaptığımız rapalacılık dünyada bildiğim kadarıyla başka bir yerde yapılmıyor. zaten bu tarz avcılık sadece dişli ailesi ve palamut balığını avlarken yapılıyor. bahsi geçen balıkların avcılığında rapala kullanılamaz, yemli takımlarla avcılık yapmanız gerekir. zaten dünyada surf casting yemli takımlarla yapılıyor.

spinci ve İLKlüfER bunu beğendi.
  4. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Aktif Üye

5. hokans

hokans Yeni Üye

Merhaba. Uyarılarınız için teşekkürler. Dişli dişsiz balık ayrımını bilmiyordum. Buradan yola çıkarak hedef balıklarımı lüfer ve levrek olarak değiştirdim. İkisi de Geyikli sahilden çıkan balıklarmış. Zaten levrek hemen hemen tüm kıyı şeritlerinde yaygınmış. Fakat mevsim itibariyle artık çok fazla bulunamayabilir uyarısı geldi. O nedenle çok üst segmente kaçmadan Kendo Seabass Minnow 145F 13 ve 24 no renklilerden aldım. En azından rapala denemesi yapmadım demem. Mecburen surf oltam olduğu için ağırlıklı birkaç deneme yapmak istiyorum. Sonuçları paylaşıyor olurum. Teşekkürler.

6. Apathetic

Apathetic Aktif Üye

Bogaz balikciligi tamamiyle farkli bir durum ancak canakkale tarafinda bosuna surf ile rapala atmanizi gerektirecek bir akinti olmadigi icin spin ile avlanmaniz daha dogru olacaktir.. Levrek icin surf takimi yemli de kullanabilirsiniz ama kursun takip surfle rapala atip levrek alma ihtimalinizi dusurur.. Simdiden rasgele..

hokans bunu beğendi.
  7. hayali_53

hayali_53 Aktif Üye

O zaman dediğim gibi levrek balığını yemli olarak da avlayabilirsiniz surf takımla. Ama bahsi geçen 14,5 cm'lik sahte balıkları spin takım ile kullanmanız gerekecektir. O rapalaların ikiside levrek ve lüfer avlarında verimlidir.

8. hokans

hokans Yeni Üye

Peki o zaman spin takım almak istesem bu seçeneklerden hangisi daha iyi olur sizce?
    Makina:
    SHIMANO Solstace 4000 Fi
    Shimano Nexave 4000FC
    Exage 2500FD

Kamış:

Daiwa Crossfire 270 cm (10-40 g)
    Okuma V-System 270
    Okuma Salina Seaspin 240 (10-40g)

Tüm bunların yanında Decathlon' dan çok uzuca spin kamış ve makina alabiliyorum. Sizce orada satılan ürünlerle verimli bir av çıkarabilir miyim? Çok teşekkürler

9. hayali_53

hayali_53 Aktif Üye

Bu ürünlerin içinden kamış olarak salina sea spini kullandım ben memnun kaldım. Ama bi tık daha zorlanayım güzel bişe olsun derseniz okuma helios spin kamışı ben kullanıyorum ve çok memnunum. Makina olarak da başlangıç için okuma ceymar öneririm ben nacizane tabi bu platformda bu işi benden daha iyi bilen abilerimiz var onların fikride önemlidir.

coner bunu beğendi.