Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Surf Casting ve Uzak Atış Teknikleri ve Ekipmanları

yersel907

Aktif Üye
Adı
muammer yersel
Güzel ve kapsamlı bir çalışma olmuş, elinize sağlık. Ben takımlarda köstek için sadece T boncuk kullanırım çünkü fırdöndülere göre daha hafif oluyor. Genelde o günün şartlarına göre takımları hemen kıyıda bağladığım için çok teferruat gerektirmiyor. İkinci olarak kösteğin atış sırasında havada dönerek mesafeyi azaltması için PVA ipten bir çember yapar ve iğneyi o şekilde kurşun ya da istediğim noktaya sabitlerim. 1 dakikadan daha kısa sürede suda eridiği için takım dibe inene kadar iğne bağlı olduğu yerden ayrılmaz. Zamanında Mahmutpaşa'dan gırla boncuk alıp denememe rağmen açıkçası bir artısını hiç görmedim takımlarda. Fosforlu boncuklara gelince inanın 10 yıldır şunların yumuşaklarını getirtmeyi başaramadık. T boncuk ve yumuşak fosforlu boncuklarımı 10 yıl önce toptan aldım ve hala öyle kullanıyorum çünkü bu tür iyi ve işe yarar aksesuarlar bizde numune olarak anca getirtiliyor.
Çıkrık konusuna gelince, Boğaz'da ve Karadeniz'de uygun av ve avlaklarda kullanıyorum ama sabit makaralı makineler daha pratik. Çıkrıkta bir hata yaptınız mı av zehir olur. Yine de Ege'de avlanıyor olsam, çıkrıktan vazgeçmem.
İlk uzağa atış yarışmalarını 2006 yılında Mordoğan'da gerçekleştirmiştik. Vedat abi birinci olmuştu yanlış hatırlamıyorsam 150 metreye yakın bir dereceyle. İstanbul'da yapalım bunu diyoruz yıllardır ama kimseden ses seda çıkmıyor fakat kıyıdan atanların attığı mesafeler her yıl artıyor. Benim mesafe genelde aynı, yani at(a)mıyorum :)
Bu arada küçük bir not, Türkçesi olan terimlerin yabancı karşılıkları da referans mahiyetinde verilmek istenirse Turkçesinin yanına parantez içinde yazılır. İnanın balıkçılıkla ilgili Türkçe karşılığı olmayan kelimeler çok nadirdir, katalog çevirilerimden biliyorum. Bazen bulması zordur ama araştırmak ayrı bir keyif.
Güzel dilekleriniz icin teşekür ederim dediginiz gibi ülkemizde bazı şeyler eksik daha dogrusu işimize yaramayan bir cok malzemevar ne yazıkki yaralı olacaklar da yok dilimin döndügü degerli büyügüm kadir tozrın bana katkılarıyla ve beni teşvik etmesiyle bir konu hazırlamak ve siz dostlara sunmak istedim bastada belirtigim gibi baska forumlardakının aksine yalın ve boş görseli olması icin elimden geldigince açıklayıcı bilgileri aktardığı inanmıyorum tekrardan beyenmenize sevindim bende yeni elime geçmiş olan gomlekli fırdondulerden kulanıyorum kosteklerımde gayet kullanışlı ve hafıfler dügümde gerektirimoylar tavsiye ederim saygı ve sevgiler