Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf Casting ve Uzak Atış Teknikleri ve Ekipmanları

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında yersel907 tarafından paylaşıldı.

1. üsküdarlı balıkçı

üsküdarlı balıkçı Aktif Üye

Muammer Bey'e açmış olduğu konudaki emeği için teşekkür etmenin yanı sıra -azıcık konu dışı olacak ama- Murat Bey'e de balıkçılıkla ilgili terimlerin Türkçe karşılıkları konusundaki duyarlılığı için teşekkür etmek isterim. Daha önce bir başka konudaki uyarısını, metni yazan arkadaş sanırım anlamadığı için konuyu başka noktalara götürmüştü.

Muammer Bey'e de emeği için tekrar teşekkürler..
    Elinize sağlık..

KalamA bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. yersel907

yersel907 Aktif Üye

Beyenmenize sevindim dediginizgibi türkce terimler istenildimi bulunmakta fakat dilimizde okadar cok yabancı kökenli kelime varkı onları yadırgamadıgımız icin bu konuda da bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama dedigim gibi öz ve akılda kalması icin fazla teferuata gitmek istemedim görsellerle bu boşlugu doldurmak amacımdı buna ulaşmışsam ne mutlu bana tekrardan teşekürler

kadsiz bunu beğendi.
  4. Surf Casting

Surf Casting Üye

Selamlar arkadaşlar. Güzel dilimize Türkçe' mize karşı duyarlı olalım olmasına ama çok fazlada takılmayalım. Şimdi ilk defa foruma girmiş bir arkadaş baktı Surf Casting kıyıdan uzağa atış amenna. Pendulum atışın yerine yazıldı Sarkaç atışı google' ye sarkaç atışı yazsa karşısına hiç bir şey çıkmaz ve orada tıkanır kalır. :)

PVA İp ? (Suda eriyen)

Arkadaşlar Muammer abinin paylaşımları arasında bulunan yem kilitleri ve aşağıdaki fotoğrafta bulunan kurşunda kullanılan klips sert atışlarda hem yemimizin deforme olmasını önlüyor, hemde kösteğin gergin bir şekilde durarak havada dönmesini engelleyerek atış mesafemizin kısalmasını engelliyor.

DSC04862 (337 x 600).jpg

5. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Sarkaç atışı yazıp parantez içinde (pendulum) diye belirtilirse bir süre sonra parantez içindeki açıklama tamamen kalkar. Dergi ve makale yazılarında yöntem budur. Bizde katalog aşamasında bu donanımlar gelirken ya ilgilenilmediği ya da uğraşılmadığı için "bunların Türkçesi yok" mazeretine sığınılır, oysa o anda çeviren kişi bilmiyordur sadece.
    Olayın esas derinine inelim, balıkçılığa sıfırdan başlayan biri olduğunuzu ve yabancı dilinizin olmadığını düşünün. Pendulum atış size ne ifade edecektir, sarkaç atış ne çağrıştıracaktır :)

PVA'yı 2005 yılında bir dergide tanıtmıştım, kimyasal formül olduğu için - Polivinilalkol- PVA diye bırakılır ve aynen dediğiniz gibi suda eriyen ip/file/köpük olarak ürün açıklamasında belirtilir.

Bu tip kurşunlarda neden golf toplarındaki gibi mesafeyi artıran çukurcuklar kullanılmaz? Kendim kalıp çıkarttığımda ilk ekleyeceğim onlar olacaktır.

6. Surf Casting

Surf Casting Üye

1920049_1402457840015094_289207103_n (640 x 480).jpg

Belirttiğiniz kurşundan yurt dışında var temin etmeye çalıştım ama adamlar Türkiye' ye kargo yapmıyorlar. Haklılar da biz millet olarak öyle şeylere takılıp kalıyoruz ki, üretmekten ziyade eleştirmek, ufak noktalara takılıp kalmak gibi.

Keşke şunların hepsinden ülkemizde üretilse de direkt TÜRKÇE adları ile ansak hepsini. 3 tarafımız denizler ile çevrili olan güzel yurdumda kullandığımız ürünlerden kaç tanesi ülkemizde üretiliyor. Off off dertlendim yine. :)

herobabyfb ve yersel907 bunu beğendi.
  7. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Vizontele'den alıntıyla "Şerefsizim ben bunu düşünmüştüm." :) Kurşun bir ağırlığın önünü bu hale getirmek inanın en fazla 4-5 dakika sürer. Şimdi bu kesin şöyle böyle iş yapar falan demeden önce golf topundaki dönüş hareketinin mesafeye etkisi de düşünülmeli ve araştırılmalı.

8. Surf Casting

Surf Casting Üye

Ben fazla anlamam bu işten ama yıllardır araştırıyorum bende ve bir şeyler yapabilmek için yırtınıyorum. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki siz bu konuya yabancı değilsiniz ve uzun yıllardır bu işle uğraşmışsınız, yukarıda paylaşılan kurşunların hiç biri öyle ezbere üretilmiş değillerdir.

yersel907 bunu beğendi.
  9. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Ne diyeyim bugün bir bilim dergisinde golf toplarının yazısıyla ilgili küçük bir yazı vardı, o an bizim kurşunlar geldi aklıma ama golf topunun kendi ekseninde dönüşüyle oluşacak dinamik, kurşunun sabit olması nedeniyle gerçekleşmeyebilir. Bu durumda bu kurşun da balıkçıyı avlayan donanımlar arasında yerini alır. Her yıl bu tip ürünlerden yüzlercesi çıkıyor. Her çıkan ürünün amacı sonuçta para kazandırmaktır, bu yüzden ilk izlenimim hep şüphe yönündedir. Bu sözlerm sadece son resimdeki kurşunla ilgilidir bu arada. Öteki kurşunlar yerine ve zamanına göre mutlaka kullanılması gereken tipte kurşunlar. Uzun yıllar armut kurşunun yemli için olduğunu, çapariye uygun olmadığını söylemiş durmuşumdur. Bakın, ancak son 3 yıldır aerodinamik tip kurşunlar görmeye başladık uygun ağırlıklarda. Hiçbir sandalcı çaparide armut tip kullanmazken, bizler kıyıdan bunlara mahkum kaldık. 11 sene önce 10 tane resimlerdeki tipte kurşun getirtmiştim ve her biri koptuğunda içim cız etmişti.
    Not: yıllardır araştırıyorsanız ben fazla anlamam diyemezsiniz. Fazla anlamayanlar hiç araştırmaz.

10. burak1912

burak1912 Yeni Üye

muammer abi bana önerdiğin gibi araştırmalarıma ve fırsat buldukca uygulamalara devam ediyorum verdiğin bilgileri yöntemleri imkanlarım doğrultusunda denemeye devam ediyorum her nekadar gidip elim boş gelsede olacağına inanıyorum eksikleri tamamlamaya bu tür bilgi sahibi paylasmayı senin gibi seven birine sonsuz teşşekürler herkes için değerli ve önemli bilgiler ... saygılar

yersel907 bunu beğendi.
  11. CelalFİLİZ

CelalFİLİZ Aktif Üye

Muammer, ben de surf castinge yeni merak sardım. Malum tekne olmayınca kıyı balıkçılığına yöneldim. Derleyip topladığın bilgiler bizim gibi bu konuya yeni merak sarmış arkadaşlara çok faydalı olacaktır. Konunun takipçisiyim, teşekkürler.

yersel907 bunu beğendi.