Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf kamış için tavsiyelerinizi bekliyorum...

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında Çağatay Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar.

Surf kamış alacağım. Öncelikle ege bölgesi sahillerinde avlanıyorum, tanıyanlar zaten biliyor. Boğaz'da avlanan arkadaşlar gibi çok ağır kurşunlarla çalışmayacağım. Ortalama 100-125 gram kurşun kullanacağım. Sürekli at-çek tarzında da kullanmayacağım. Kullanım tarzım yemli-beklemeli biçiminde olacak. Yani 100 ya da maksimum 125 gram kurşunla en verimli atış mesafesinde yemli-beklemeli avlar yapmak amacım.

Boyum kısa ve kollarım da uzun değil. Bu nedenle makina yuvasından aşağı kısmı çok uzun olan kamışları tercih etmiyorum. Örnek olarak halen elimde olan, bu nedenle mecburen kullandığım Remixon Techno-M Surf 4.20 kamış benim için ergonomik bir kamış değil. Ayrıca makina yuvasının bağlandığı misinayı tuttuğumuz kısımın ve sapının ince olması da başka bir tercih nedenim.

Yalnız en önemlisi, atar değeri ne olursa olsun, çok hassas, deyim yerinde ise emme basma tulumba gibi sallanan kamışları da sevmiyorum ve kullanamıyorum, hem atarken hem de toplarken beni rahatsız ediyor bu tip kamışlar. Elde beklemeli av için kullanayım, en hassas vuruşu dahi hissedeyim, tasmalaması çok iyi olsun diye de bir beklentim yok. Zira bu işi zaten yapan kamışlarım var. Yani, kütük gibi olmamak kaydı ile orta aksiyonda, atış yaparken güven verecek bir kamış benim işimi görecek.

Şimdi, bugün öğleden sonra malzemecileri gezdim. Tabi yerel mağazalarda var olan seçenekler ve stok, internet satış mağazaları kadar zengin olmadığı için aşağıdaki seçenekler arasında kaldım. Kamışların hepsini açtım, inceledim, atış yapacak gibi tuttum ve ergonomi (kavrama ve savurma rahatlığı) bakımından beklentilerimi karşıladılar. Ancak, kamışlara 100 ya da 125 gram takılı takım bağlayamadığım için esneklikleri konusunda fazla bir fikir sahibi olamadım. Bu nedenle kararsız kaldım. Yukarıda dediğim gibi çok esnek kamış istemiyorum.

Kamışlar şunlar; (Ucuzdan pahalıya, böylece bütçe de belli olmuş oluyor)

Remixon Strong Tele Surf 4.20, 100-200 gram atarlı. (kırmızı renkli bir kamış)
    Fiyatı 115.TL. civarında.

Albastar 1915 Majesty 4.50, 100-200 gram atarlı kamış.
    Fiyatı, 135 TL. civarında.

Shimano Alivio DX Surf, 4.20 (Maksimum 170 gram atarlı) kamış.
    Fiyatı 150-160 lira arasında.

Ne dersiniz? Önerilerinizi bekliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. coredon

coredon Aktif Üye

Bende alivio cx 4.20 var.Gayet iyiydi.Tabi bu ne istediğinize nerede nasıl kullacağınıza bağlı.

4. popeye1907

popeye1907 Aktif Üye

Shimano her zaman Shimano dur onu bilir onu söylerim...

5. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Shimano almak çok mantıklı çünkü hakikaten güzel bir indirim oldu, 2-3 ay sonra fiyatı tekrar eski seviyesine çıkartırsa o zaman iyi ki almışım dersiniz. Okuma'da indirdi ama tekrar yükseltti aynı seviyeye fiyatları.

Eğer 150'yi geçmem derseni Vengeance 4,20 150gr atarlı olanı düşünün derim. Hem Alivio'dan daha hafif bir kamış hem de fiyat farkı çok az.
    Ben de 100-125 gr atışlar yapıyorum, 150 hiç atmadım, gerek de duymadım bana da Vengeance 150g mantıklı geliyor, kendime de almak istiyorum. Alivio ağır kalıyor yanında. 609gr alivio, 504gr vengeance

200 ve 170 g olanlan Vengeance'ler çok beğeniliyor, Emirgan, Akıntı Burnu, Karaköy gibi yerlerde ağır kurşun atanlar üstünde yazab max. ağırlığı korkmadan savuruyorlar.

6. ryetik

ryetik Aktif Üye

Biraz aykırı bir tavsiye gibi gelebilir size ancak yinede aşağıda yazdığım sazan kamışını bir deneyin derim. Tuzlu suda avlandıktan sonra tatlı suda yıkayıp kurulamanız yeterli bakımı için (aslında her kamışa yapılması lazım).

125 gr. atarlı 3,96 mt. Shimano Catana Sazan Kamışı

Sap kısmının kısa oluşu , inceliği , boyu , uzak atıştaki performansı , hassasiyeti ile sizin aradığınız kamış gibi geldi bana.

Rastgele..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Nisan 2012
  7. löngöz

löngöz Daimi Üye

sevgili Çağatay ,,bu alıcağın kamışı 28-29 nisana hazır et,,ne olur ne olmaz Mollaköye gideriz belki,,hatta belki demiyelim % 80 gideriz...24 nisanda bu konuyu netleştirelim..
    kamışa gelince shimano tabii ağır basıyor,,Ramazan arkadaşın dediği gibi "catana" da ağır basıyor,,ikisini mukayese et derim,bende almayı düşünüyorum,,senin kararın etkili olacaktır...:):)

8. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Kararsızlık kötü şey ve bazen insana ani kararlar aldırabiliyor. Her neyse, bugün öğle sularında İzmir Kemeraltı çarşıda, benim gibi balığa meraklı bir arkadaşımla yemekte buluştuk. Ona konudan söz ettim, bahsettiğin shimano vengeance elbette çok kaliteli ama sonuçta biz boğaz avcıları gibi kamışları limitlerine kadar zorlayan avcılar değiliz. Dar alanda pek avlanmıyoruz, atış sitilimiz belli klasik atış kaldı ki limitleri zorlayacak atış yapmamız da gerekmiyor, beklemeli avda hedefimiz çupra, bu bakımdan böyle nispeten maliyetli kamış ben önermiyorum dedi.

Kendisi, hakkında burada daha önce bir kaç başlıkta olumlu eleştiriler okuduğum Lineaeffe sprit surf kamış kullanıyormuş. Gidip bir bakalım bunlara dedi. Gittik baktık. Sprit surf, atarı max 150 gram, bana göre uç kısmı biraz ince olan bir kamış. Onun yerine aynı markanın 180 gram atarlı 4,20 boyunda Sea Master model kamışını aldık. Zaten atar değeri ve uç kalınlığı dışında Sea Master neredeyse Sprit Surf ile çok benzer bir kamış. Her şey bir anda oldu bitti. Kamışa, al takke ver külah pazarlıkla nakit 75 lira verdik. Bütçeden artan para ile diğer bir kamışımda kullanmak üzere genel kullanım amaçlı Ryobi Ecusima 6000 almayı düşünüyorum.

Her neyse iyi ya da kötü alınan alındı artık. Bir müddet kullanılacak. Geriye dönüp bakmanın çok anlamlı olduğunu da düşünmüyorum. Umarım, kamış buraya güzel çupra raporları yazmama vesile olur. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum.

9. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Bülent abi, Mollaköy organizasyonunu ayrıca konuşuruz ama kamış konusunda benim kararıma bakma sen. Yukarıdaki mesajımda yazdığım gibi bir sürü faktör sonucu, "ekonomik" bir kamış aldım sonuçta. Her ne kadar balığı kamış değil, avcı tutarsa da belki de benim gibi bir avcı için henüz üst segment kamışların vakti daha gelmemiştir diyelim.:)

10. BeltrameStiletto

BeltrameStiletto Üye

shımano alivio

11. scetin

scetin Üye

Konu ve yorumlar benim içinde çok faydalı oldu. Kamış konusunda bu bilgilere ihtiyacım vardı. Teşekkürler...