Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf Kamış Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında ambrosia tarafından paylaşıldı.

1. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Birçoğunuzun bildiği ve "zamanla esner" konusu ile alakalı olarak "Surf Kamış Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar" a dikkat çekmek istedim. Özellikle surf kamışların amacına göre kullanılmayan boğaz gibi bir merada at-sar (tüm gün at çek yapmak) için çok daha dikkat etmek gerekir. Özellikle yer darlığı ve avlanma tekniği ile ilgili olarak kafa üzeri atışlarda ki şaklama sesi aslında kamışın boşalmış olduğunun sesidir. Tıpkı boş savurmak gibi.

*)Kamışınızı yeni aldığınızda, üzerinde yazan kaç atarsa atsın, öncelikle hafif kurşunlar ile (50-70-100 gram gibi) yazan atar değerinin boş atış denemeleri yapıp, daha sonra yüksek ağırlığa geçilmesinde fayda vardır. Yurtdışında da bu konuda oldukça hassaslar. Tıpkı yeni ayakkabının ayağı vurması gibi biraz açmasına izin verin.

*)Birbirine tam geçirilmeyen, ister teleskopik, ister 2-3 parça olsun muhakkak suretle ile tam oturduğuna emin olmalısınız. Bunun için de kamışınızı ilk açtığınızda yada birleştirdiğinizde hafifiçe sallayarak herhangi bir yerinden (ki hissedersiniz) çıtlama yada oynama sesi geliyor ise yeniden kontol edin. Kamış sanki tek bir parça gibi olmalıdır. Kamışı boş iken asla denize karşı sallamayınız, tam oturmayan bir kamış fırlayabilir.

*)Hangi sitilde olursa olsun kurşunun çok azda olsa hareket etmesine izin verin. Aniden bindirilen güç ile sürekli at-sar gibi stillerde kamışların (200 atmak gibi) kırılması içten bile değildir. Yeriniz müsait ise ve easy casting (kafa üzeri) atış yapacaksanız, atıştan önce 1-2 adım atmak sureti ile (kurşun hareket eder) hem daha uzağa atmış olursunuz, hemde kamışın tansiyonunu ayarlamış olursunuz.

*)Atış alanı dar, direk kazma stili yada kafa üstü atışı mümkün olan yerlerde asla ama asla ip şok kullanmayın. 3 parçalı kamışların kırılma noktası (en kalın olan parçaya 1 dersek) % 80, 2 ve 3 nonun birleşme yeridir.

*)Asla ama asla atışını bilmediğiniz birine de kamışınızı vermeyin.Kırılan bir kamış olduğunda, üretici firmayı suçlamadan önce atışı ve atıcıyıda tartmak gerekir.

*)Her balık dönüşünde de markası ne olursa olsun kamışlarınızı özellikle misina klavuzlarını tatlı sudan geçiriniz.

Şimdilik benim aklıma gelen bunlar. Sizlerinde katılımları bekliyoruz...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

P.S:Eminim bir çok kişi "ben yıllardır 200 gram ile kullanıyorum hiçbirşey olmuyor" diye düşünebilir ve yorum yapabilir. Ben sadece kulağımıza küpe olsun diye yazmak istedim.

4. ishak

ishak Üye

TAVSİYENİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER BENCE YARARLI BİLGİLER VERDİNİZ ACEMİ ARKADAŞLAR LÜTFEN OKUSUN

5. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Eline sağlık.Dikkat edilmesi gereken önemli hususlar.Özellikle boğazın Üsküdar gibi insan yoğunluğu fazla olan bölgelerinde yüksek gramajlı kurşunlar kullanırken güvenli atış yapabilmek çok önemli hem kendimiz hemde çevremiz için.Geçen hafta pazar günü bir aceminin kurşunu benimle kardeşimi resmen sıyırdı...Mümkünse bu tip yerlerde iyice atış tekniğimizi geliştirdikten sonra avlanmakta fayda var.

6. popeye1907

popeye1907 Aktif Üye

İyi surf kamış üreten bir İtalyan markasının el yapımı kamışlarından yüksek atarlı bir model, hafif kurşunlarda gerektiği aksiyonu alamadığı için kırılıyormuş diye duydum. 200 gr. atarlı Shimano speedmaster kamışı yeni aldığımda 125 gr. kurşunla çalışırken 3. parçadan kırıldı. İlk aklıma gelen o oldu.

7. hknbzkrt43

hknbzkrt43 Üye

değerli bilginiz için teşekkürler dün üye oldum öğreneceğim çok şey var demiştim işte ilki...

8. skrillex10

skrillex10 Yeni Üye

verdiğiniz bilgiler çok yararlı teşekkürler.

9. kefalci

kefalci Aktif Üye

4-4 lük tavsiyeler.. dikkate almak lazım .. teşekkürler ..

aslında üzerinde 150-250 yazan bir surf kamışı

0.30 misinayı , 100-125 gr. ile çok daha rahat ve uzun ömürlü kullanmak mümkün.. klavuzada gerek yok ,

10. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Surf Kamış Kullanımı Sırasında Çevremizdeki Unsurlara dikkat etmemiz gerekenler.

*)Boğaz gibi bir merada kalabalık bir ortamda özellikle atış sırasında "atış var " veya "atıyorum" gibi uyarıcı sözleri söylemek gerekir. Zira tam atış anında,hemen yanınızdaki bir başka balıkçının kıyıya almaya çalıştığı kamış ile havada çarpışması içten bile değildir. Atış sırasındaki uyarı ile denizde oltası bulunan kişi hem kamışını indirir(sakınır), hem kendinide bir nevi koruma altına alabilir.

*)Atış sırasında denizde seyir halinde bulunan taşıtlara çok dikkat etmemiz gerekir. Unutmamak gerekir ki tekneye çarpan bir kurşun oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Aynı zamanda deniz taşıtı uzakta bile olsa, atış hattınızda ise, yine atış yapmamak gerekir. Zira kopmayı da hesap edersek, kopan bir kurşun aslında uzak gibi gözüken bir deniz ticaretine rahatlıkla ulaşabilir. Aslında tüm atışlarda (balık, atıcılık v.s.) asla ama asla arkadan, yani ikinci bir hattan atış yapılmaz ama İstanbulda bizler buna ne yazik ki mecbur kalıyoruz.

*)Anadolu yakasında gezintiye çıkan aileler (özellikle çocuklar) ve Avrupa yakasında da sabah sporu yapan koşuculara dikkat etmek gerekir. Onlar sizi görmez ve görmelerini yada farketmelerini beklemek yanlış olur. Bizlerin onları daima kontrol altında tutmamız gerekmektedir.

spbaliksevdam bunu beğendi.
  11. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Surf kamışlarda 100-250 gr atarlı bir kamışın limit noktası iki ağırlığın toplamının ortalamasıdır (175 Gr). bunun üstünü atabilir fakat çabuk aşınma ve kırılmalara sebeb olur.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Nisan 2012