Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf kamış mı Spin kamış mı?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında vedatsen tarafından paylaşıldı.

1. vedatsen

vedatsen Yeni Üye

Merhaba değerli balık sevdalıları;

Uzun zamandır kafama takılan bir konu var... İstanbul'da Küçükçekmece'de ikamet etmekteyim.. Ve yaklaşık iki senedir kendi çapımda istavrit, izmarit ve yemli çinekop sarıkanat vs... avlıyorum...

Konumuza gelecek olursak, artık rapala ile canavar avına geçmek istiyorum. Fakat forumu takiplerim sırasında daha çok spin kamışlar ile avlanıldığını gördüm... İstanbulda gördüğüm manzara ise kurşunlu rapala takımları ile avlanıldığı yönündeydi...

Şimdi soruyorum engin tecrübelerinize dayanarak sizce istanbulda spin kamışla canavar avı yapabilirmiyiz yoksa yine sorfemi yönelmem gerekiyor... Zira spin kamış olayına felaket derecede merak salmış durumdayım ama istanbul'da boğazda olsun üsküdarda olsun spin kamışla avlanan insan pek görmedim...

Tavsiyeleriniz ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim iyi forumlar dilerim...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

geçen sene ufak ufak apıldı bildiğim kadarıyla boğazdada spin

vedatsen bunu beğendi.
  4. Low_Spinner

Low_Spinner Yeni Üye

Çok fazla bir fikrim olmamak la beraber sanırım Surf kamıslarla yapıyorlar Bogaz da o ısı cunku 200 gr a yakın kursun takılıyor sahteden 1.5 kulac once sonucta bildigim hiç bir spin kamışı bu gram lara uygun değil

5. vedatsen

vedatsen Yeni Üye

Rapala olsun kaşık olsun işlevsel olarak bilgi birikimim var fakat dediğim gibi acaba spinlede av gerçekleştirme şansımız var onu merak ettim :) Levrek avında filan kullanılıyor sahilden... Ama istanbulda sahile sıfır meralar olmadığı için işe yararmı bilemiyorum :)

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

İstanbul'da her iki yöntem de kullanılıyor.
    Kullanma yeri zamanını balığın durumu belirliyor.
    Balık kıyıya yakın ve yüzeysel hareket ediyorsa spin kamışlar, akıntılı ve derin yerlerdeyse surf takımlar devreye giriyor.

vedatsen bunu beğendi.
  7. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Ben de cennette oturuyorum. 1 seneyi geçti spin ilede ilgileniyorum. Bu civarlarda cankurtaran, yeşilköy, menekşe ve gürpınar tarafında denemelerim oldu fakat sonuç alamadım. Konu spin ve levrek ise ve bu civarlardan başka yere gidemem diyorsan hevesini kırmak gibi olmasın ama bu sevdadan vazgeç. Ama ben bu işe vakit ayırır gerektiğinde de yol yaparım diyorsan başla bu işe. Yoldan kasıt en azından bir boğaz ve karadeniz kiyilari ve de tekirdağ civarları. Bir de bu işi gün doğumu ve gün batımından 23-24 e kadar olan süreçte yapman lazım. Benim başarılı olamamamın en büyük sebeplerinden biride bu vakitlere kendimi tam olarak ayarlayamamak.

vedatsen bunu beğendi.
  8. vedatsen

vedatsen Yeni Üye

Anladığım kadarı ile surfe yöneleceğiz :) Peki surf kamış tavsiyeleriniz nedir acaba ? 300 lira bütçem var :)

9. halimyildiz

halimyildiz Daimi Üye

şimdilik salina 3 parçak 100_200 atarlı başlangıç yap boğazda avlanan herkezde illakielinde bir adet bulunur bendede var ama bu işin sonu yok söyliyim alaçasan kaliteli sağlam bir takım kur shımano dan bak ben 1 araba parası verdim :)

vedatsen bunu beğendi.
  10. volkanerguner

volkanerguner Yeni Üye

Bu konuya bende kafa patlattım.Boğazda spin kamış olmuyor ki herkes surf kamış kullanıyor çunkü burda akıntı çok dolayısı ile ağır kurşun kullanmak gerekiyor.Spin kamışların atarı hafif...Surf kamışı ve kafası geniş dışa doğru kavisli bir 55-60 lık bir makina almalısın ve uzak atış için ip misina kullanmalısın

11. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Her iki yöntem de kullanılabilir ikisininde yeri ve zamanı farklı