Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf makinalarda makara çapı.

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında Cüneyt Hoca tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar. Surf makinaları incelerken bir şey kafama takıldı. Surf makina tanımlarında makaranın sığ olması ortak tanımdır. Sığ olmasının yanında, makaranın uzun olması, konik olması gibi bazı ekstra özelliklerede rastlıyoruz. Surf makaralarda 45 kalibrelik makinalar olduğu gibi 100 kalibrelik makinelerde mevcut. Bunların atış erimleri arasında ciddi bir mesafe söz konusumudur? Yoksa çok fazla önemsenmiyercek bir farkmıdır. Yada soruyu şöyle değiştireyim. Çapı 8 cm olan surf bir makinamı, yoksa çapı 6 cm olan başka bir surf makinanın atış erimleri ne kadar farklı olabilir?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Uzak atış mesafesi kafanın çapına olduğu gibi 2 faktöre daha bağlıdır:
    1. Kafanın yüksekliği
    2. Kafaya sarılan misinanın birbirine olan mesafesi.

Mesela Shimano tam surf makinelerde 35 mm. kafa yüksekliği vardır. Daiwa Tournament Z45 surf makinede ise 45 mm.
    Shimano surflerin kafa yüksekliği Daiwalardan daha az olmasına rağmen kafaya sarılan misina birbirine Daiwa'dan daha yakındır. Yani daha sıkı sarım yapar.
    Ayrıca yine Shimano surflerde kafanın çapı Daiwadan daha büyüktür.
    Bu yüzden 3.4 devirli bir tam surf Shimano 81 cm misina toplarken, 3.5 devirli bir Z45 72 cm misina toplar.
    Yurtdışında iki makineyide test eden bir kullanıcı, Shimano'nun tam surf bir makinesinin Daiwanın konik kafalı tam surf makinesinden daha ileri attığını yazıyordu.

http://www.stripersonline.com/t/594...ia-45qd-vs-shimano-aero-technium-mgs-10000xsa

4. Dejavu

Dejavu Aktif Üye

Birol abi verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.

5. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Düzgün sıralı sarım atışta farkettiriyor. Shimano-aero-technium-mgs de sanırım milimetrik düzgün sarım gibi bir özellikte vardı.

6. coredon

coredon Aktif Üye

shimano power aero da nasıl bu sarım?

7. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

En sıkı sarım Super Slow Oscillation özelliğinden dolayı aero tecnium ve kisularda.
    Daha sonra Aero Wrap ile Power Aero-Super Aero Fliegenler ve bir önceki versiyonu Power Aerolar geliyor sanırım.

8. coredon

coredon Aktif Üye

Biz 3 .cü sıradan geliyoruz sanırım.power aero cular olarak..:)

9. scofield

scofield Aktif Üye

Shimano Aero Technium Mgs Xsb de Aero Wrap 2 ve Super Slow Oscillation sistemi mevcut sıralı sarımı en üst düzeyde yapan makaralardan ve aero wrap sistemi de atışlarda misinenin makaradan çıktıktan sonra eğer özellikle bomber kurşunda kullanıyorsanız kılavuzlardaki akışkanlığını çok daha fazla arttıran bir sistem.Birolun da yazdığı gibi verdiği linki daha önce okumuş ve z45 ile aero technium mgs xsb nin özelliklerinin test edildiği bir videoda izlemiştim.Atış ve sarımlarda shimano daha başarılı idi.Birolun yazdığı Kisu ve Aero Technium Mgs XSB makaralar nisanda elimde olacak buradan incelemelerini Ambrosia nickli arkadaşımız Buluthanda uygun olursa beraber yapıp videolarını da paylaşacağız.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Ocak 2012
  10. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Birol (balıkoltası) çok güzel açıklamış herşeyi. Linkteki kişi 8 oz (yaklaşık 240 gram) ile 20 lb lik bir ip ile atış yapmış ve aradaki farklarda 5-10 metre gibi bir fark yaratmıştır ki bu kadarcık bir fark yüzlerce metrede bana göre çok değil :) Acaba hangi stilde atışları yapmış onu göremedim.

Super Slow Acc. lerde eğer ip ile kullanılacak ise kullanıcı, makara kapasitesi minumum olanlar tercih edilmelidir. ShimanoSuper Aero Kisu Compedition super slow acc., Shimano Super Aero Kisu Special SD .slow acc.

Açıkçası ben Z45 Tournement mi daha uzağa yoksa Shimano Super Aero Kisu Special SD mı daha uzağa atıyor diye fazla merak etmedim. Dediğim gibi 3-5 yard ın lafımı olur aralarında...:) İkisinide zevkle kullanıyorum (aslını ararsanız Boğaz için fazla diyebilirim)

Konuyu açan Cüneyt Hoca sorusuna gelincede, evet makara çapları da atışa etkiler (diğer etkenlerin yanı sıra). Ama bence makara çaplarından önce diğer etkenleri bir daha gözden geçirmekde fayda vardır.Boğaz için At-sar da benim favorilerim 8000 lik Sustain, Biomaster gibi ürünler de çok verimli oluyor.

11. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Shimano Aero Tecnium XT10000 de Super Slow Acc. özelliği vardır ve kullanımı da çok keyifldir. Hatta çok az sanki makarası daha büyük idi diye hatırlıyorum. Lakin mono ile kullanıma daha uygun diyebilirim çünkü makaranın misina kapasitesi bir hayli fazladır.