Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Surf-Spin Makianaların Çalışma Prensibi -VİDEO

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Kimse birşey yazmamış ben yazayım bari...:)

Bu çekimi yapabilmek için makinayı sökeceksin; yan kapağı çıkartıp tekrar toplayacaksın... Benim gibi tembellere göre değil bu iş... Üşenmemiş bir de filme almışsın; bravo...:D

ambrosia

Daimi Üye
:) Saolasın Haluk Abi,

Bu yüzden ilan ve rapor hariç pek bir şey yazmak gelmiyor artık içimden.

Ama sandığın gibi değil. Bu makinanın özelliği sadece 3 vida sökerek yan kapağın çıkması...ve başka makinada bunu deneyemezsin..çünkü ana dişli bunda sadece tek yönde...tıpkı tavan vantilatörü gibi. Bu makina shimano surflerin atasıdır....mihenk taşıdır. Sonraki çıkanlar hep bu makinanın versiyonlarıdır. Kendin gördüğünde de anlarsın...laflarız hem.

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Abi iyilik yap denize at balık bilmese Halık bilir :D Ellerine sağlık, emek vermişsin çekmişsin, valla hayranım sana , gördükçe yazmaya çalışyıroum konularına gözden kaçırdığım olduysa affola bir bakayım hepsine tek tek :)

ambrosia

Daimi Üye
Asıl ben seni zevkle takip ediyorum Selahattin...

muratbozk

Daimi Üye
Adı
murat bozkurt
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Buluthan merhaba, senin yazdığın konuları gördüğüm müddetçe okumaya çalışıyorum burdaki videonuda seyrettim ve iç aksamını gösterirken hayretle baktım burada bir mesaj olduğunu anlamakla beraber senin kadar bilgili olmadığım için konuya cevap yazamadım ama şimdi diğer yazını okuyunca daha iyi anlıyorum, seninle daha önce surf ve jig tarzı makineler hakkında yazıştığımı hatırlıyorum yani surf tarzındaki makinlerde pek haz alamadım jigdekiler kadar ama anlatımına göre ve içerisindeki o dişliyide gördükten sonra bu makinenin rahatlığını nasıl özetleyebilirsin, sendede bir çok ekipmanıda kullandığın ve bildiğin için bir kıyaslama yapabilirmisin. Teşekkürler.

ambrosia

Daimi Üye
Selam Murat,
surflerin kafası büyük olduğu için hali ile rotorlarıda büyük oluyor. Bu sebep ile sanki zorlanıyormuş hissiyatı doğuyor. Aslında hemen hemen hepsinin için aynı. Rulman ne kadar çoksa tabi daha kolay bir sarım oluyor. Bu makinaya da gelirsek, örneğin bir bulls eye dan kafasının çapı çok az daha küçük ama misina alım boyu yine 35 mm. Bu makinayı boğazda istavritde denedim...boğaz da at-çekde denemedim ama bu sene deneyeceğim. Hatta 3.60 lık bir kamış ile at-çek levrede de denemeye niyetliyim. Bir sarımda 75 cm sarıyor,düşük devir bu hem avantaj hem dezavantaj sanırım...

İp ne oldu bu arada test ettin mi ?

muratbozk

Daimi Üye
Adı
murat bozkurt
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Selam Murat,
surflerin kafası büyük olduğu için hali ile rotorlarıda büyük oluyor. Bu sebep ile sanki zorlanıyormuş hissiyatı doğuyor. Aslında hemen hemen hepsinin için aynı. Rulman ne kadar çoksa tabi daha kolay bir sarım oluyor. Bu makinaya da gelirsek, örneğin bir bulls eye dan kafasının çapı çok az daha küçük ama misina alım boyu yine 35 mm. Bu makinayı boğazda istavritde denedim...boğaz da at-çekde denemedim ama bu sene deneyeceğim. Hatta 3.60 lık bir kamış ile at-çek levrede de denemeye niyetliyim. Bir sarımda 75 cm sarıyor,düşük devir bu hem avantaj hem dezavantaj sanırım...

İp ne oldu bu arada test ettin mi ?
Teşekkürler Buluthan bilgilendirme için, devrinden dolayı sarımının düşük olduğunu görüyorum gerçi bu tarz makineler güçlü bir sarıma sahiptir diye düşünüyorum, kullandığında ayrıca bilgiyi paylaşırsın.

İp için sezon açılmadı daha benim testimden önce bir arkadaşıma verdim denemesi için o ip ile şok kullanıyor işlerinden dolayı daha denemedi, bilgisini ayrıca döneceğim.

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Anladığım kadarıyla rotoru sökmeye gerek yok kapak açabilmek için; aslında sarım miktarı düşük olmasa sırf bu nedenden ötürü alırdım; diğer Shimano'larda kapak açmak için rotoru sökmek zorunda kalıyorum... Aslında çok zor değil ama ne de olsa tembel adamım...:D

ambrosia

Daimi Üye
Bana göre yeni nesil Shimano makianlarda "yağlama deliği" tam anlamı ile işe yaramıyor. Delik tam da ana dişlinin üzerine geliyor ve özel spray gerektiriyor. Sanki deliği ters tarafa açmışlar hissi uyandırıyor. Oysa ben fırça ile yağlamayı tercih ediyorum ve bu makina (ki eski bir sürümdür) şimdikilerden çok daha kolay yağlama imkanı sağlıyor. Hatta karşı kapakda aynı şekilde sökülüyor ve iskelet tam karşınıza 5 dakika bile sürmeden karşınıza çıkıyor. Sanırım yeni nesil makinalar işin ehli olmayanlar için sökülmemesi için tasarlanmış olması.