Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf takım önerisi

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında scorpion26 tarafından paylaşıldı.

1. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Ya bu hobiden vazgeçeceğim ya da kaldığım yerden devam edeceğim noktasından bu hobiye devam kararı aldım kendimce. Şimdi bu yeni sette eski setimde yaşadığım sıkıntılarıda yaşamak istemiyorum. O yüzden eski setimdeki sıkıntılarımdan da biraz bahsedeceğim. Bir kere 4,20 olan kamış boyu benim için çok fazla uzundu 1,67 olan boyum için. O yüzden 3,90-4,00 uzunluğunu geçmeyi düşünmüyorum. Lineaeffe 4,20 sea master kamışımın uç kısmıda bana fazlaca esnek geliyordu beklemeli avlarda. Mümkünse biraz daha sert olmalı. Atar olarak en fazla 100-125 gr kurşun attığımdan 150-180 gr atarlı kamışlar sanırım uygun olacaktır. Arabanın bagajına sığması açısından kapalı boyu 120-125 cmi geçmese iyi olur. Geçerse arabada sürekli taşımam pek mümkün olmaz. Bazen öyle bir fırsat çıkıyorki direk işten filan balığa gidebiliyorum. Gelelim makinaya. Mitchell Compact LC Silver 700 idi daha önceki makinam. Bunda misinanın arkaya atma sorununu birçok sefer yaşadım. Baya bir takım suya gitti bu yüzden. Burda sanırım makina ile gelen ucuz misinanında etkisi çok büyük. Ama daha sonra aldığım ip misinada bile bu sorunu yaşadım. Dolayısı ile bu konuda sorun yaşamayacağım bir model olursa iyi olur. Bir de drag gücü çok kuvvetli gelmedi bana. Beraber avlandığımız arkadaşta ryobi 8000 vi var. Tabiri caiz ise yağ gibi çekiyor ne kadar ağır yosun olursa olsun :D. Onun 1-2 çinekoptan başka siftahı yok. Benim makinanın 1,5 kg kadar bir vatoz çekmişliği var fakat çekerken yağ gibide sarılmadı misina. O yüzden yeni alacağımda drag gücü bundan iyi olması gerek. Gelelim bu iş için ayırabileceğim bütçeye. Toplamda 250-300 lirayı geçmesem iyi olucak. Sıfır olması şart değil, temiz ikinci el ürünlerde alabilirim. Gümrük sorunu yaşamayacağımı bilsem ebay üzerinden de alışveriş yapabilirim fakat gümrük sorunu yaşarım gibi geliyor. Av konusuna gelince ağırlıklı gürpınar, büyükçekmece civarına beklemeli avlara gidiyoruz, boğaza gittiğimiz olsada atış konusunda çok çalışmamız gerek boğazda av için. Ama bu yeni setle iyi atışlar yapabilir isem boğaza daha fazla vakit ayırmaya çalışabilirim. Onun harici bir kalkan avına gitme hevesim var. Tatlı suda ise turna için spin tercih etsemde yeri gelirse surf set ilede şansımı deneyebilirim. Şimdiden konuma her türlü yorum getirecek arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Kamış konusunda bir hayal ettiğim son nokta olmasada makina konusunda bir gün daiwa ya da shimanonun en üst segment surf makinalarını kullanmak isterim. Çok şık ve güçlü duruyorlar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

Murat bey kamış için söylediginiz .doğru seçerken kendi boyunuzu.da dikkate almalısınız .O yüzden söyle bişi yapsanız mazaya gidip kamış ları elinize alsanız ,kendinize uygun bişi bak sanız bence daha iyi olur sonra beğendiginiz olursa fiyat araştırması yapılabilir .tavsiyelerde herkezin seçimi farklı olacaktır alışkanlıgı hedef olan av vs
    makinaya gelirsek eğer bir surf kamışla av yapılacak sa surf makina seçilmeli mesela daiwa tornament ben de hastasıyım .o makinanın neyse ben zamanında taşıma kolaylıgı olsun diye bu kamışı almıstım Albastar Poseidon 4.20 mt Surf Kamış - Av marketi, Av malzemeleri, Balık malzemeleri, Balık marketi, Olta kamışları, Olta makinaları ryobi den bassetmişsiniz ben de ilk türkiye ye geldigi zaman da alıp kullandım hem görsel hemde kulanışlı bir örnek verim ryobi arctica kulandım 6000 lik ama bana hep 5000 lik gibi geldi .kalıp olarak diğer markaların 6000 serilerine göre daha küçük kalıpta .ryobi ilk zaman larda sorunları vardı ama şimdi düzeltilmiş ha bide yedek parça konusunda da marmara balıkçılık getirtiyo bende kılape teli 8 yıllık kullanımda sonrasında sorun yaşattı bir tlf la halletim ertesi gün tel takım halinde elime üçretsiz olarak geçti :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Nisan 2014
  4. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

İsminizi göremediğim için isminiz ile hitap edemiyorum. Burdan beklediğim bütçeme ve aradığım özelliklere uygun öneriler. Akabinde mutlaka görerek, inceleyerek alacağım ürünleri. Bakalım bu ara herkes ayvalıkta sanırım. Pek fazla bir öneri gelmedi henüz.

5. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Arkadaşlar halen öneri bekliyorum. Şimdilik düşündüğüm kamış ve makina bu.

Effe Goliath 3,90 mt Surf Kamış
    Effe Goliath 3,90 mt Surf Kamış - Av marketi, Av malzemeleri, Balık malzemeleri, Balık marketi, Olta kamışları, Olta makinaları

Lineaeffe OZ FD7000 12+1 Surf Makine
    Lineaeffe OZ FD7000 12+1 Surf Makine - Av marketi, Av malzemeleri, Balık malzemeleri, Balık marketi, Olta kamışları, Olta makinaları

Kullananlar var ise yorum yapabilirseniz sevinirim. Kamış konusunda net değilim fakat makina bu gibi.

6. KalamA

KalamA Daimi Üye

Değerli Murat ağabeyim, düşündüğün kamışı kullanmadım ama Effe marka kamışlar, adı sanı duyulmamasına rağmen bence beklentileri karşılayan taş gibi kamışlar diyebilirim. Senin almayı düşündüğün bu kamışın yarı kalitesinde , %50 karbon bir kamışını hor diyebileceğimiz şekilde kullanmaktayım, hala taş gibi ;) Senin için en önemlisi kapalı boyu olduğu üzere sana alternatif olarak bu kamışı da önerebilirim: STEELPOWER RED TELE SURF 3.90M 100-250G - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri . Kapalı boyu 80 cm.'dir ve kullanıcılarından genelde hep olumlu yorumlar duyup okuyorum. Makine seçimine katılmıyorum abi. Eğer imkanlarını birazcık zorlar ya da pazarlık yapabileceğin bir atmosferde olur isen SHIMANO EXAGE 6000 FC - İnce Çizgi Amatör Balıkçılık Malzemeleri bu makineyi, yemli beklemeli avların için gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum. Allah her daim gönlüne göre versin ağabey...

7. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Sevgili Can konuya katılımın ve değerli önerilerin için teşekkür ediyorum. Bu önerdiğin kamışta daha önceki araştırmalarımda gözüme çarpmıştı. Kaybolan spin setimde DAM idi ve çok memnundum. Kamış olarak bunuda seçebilirim. Yukarıda belittiğim lineaeffe surf makina zaten stokta yokmuş ve başka bir yerdede bulamadım. Önerdiğin shimano evladiyelik birşey olsada nedense bende bir konik kafa surf makina hevesi var. Nasıl olucak bilemiyorum. Nette gezinirken az önce şöyle bir daiwa gördüm. Acayip şekil görünüyor. Topuzuda yuvarlak olsa imiş tam olucakmış.

Daiwa 10 Fine Surf 35 Thick Yarn Spinning Reel Fishing Japan | eBay

8. KalamA

KalamA Daimi Üye

Bende surf kafa tabir ettiğimiz konik kafalı makinelere karşı bir antipati var abi. Ama bu antipati Albastar, Lineaeffe, Okuma gibi markalarınkiler için. Boğaz balıkçısı arkadaşlarımızın kullandıkları Daiwa'lar, Fliegen'ler sanat eserleri gibi gerçekten. Bütçen doğrultusunda iyi bir tanesini bulabilirsen çok sevinirim. Bende Okuma V-system, Okuma Raw, Shimano Exage, Daiwa Saltist gibi surf olmayan makineler var. Surf kafa kullanmıyor olmam bana atış erimi haricinde hiçbir dezavantaj sağlamıyor. Misal Raw'ın üzerine kafayı dolduracak kadar 0,20 Kendo ip sarıp Lineaeffe Ferrari Prestige 7000 kamış ile kullanıyorum, 150 metrelere ulaşabiliyorum. Uzağa, daha da uzağa atmak gibi bir gaye yok ise çok da önemi yok bence konik kafalı olmasının. Tabi ki tercih meselesi ve seni çok iyi anlıyorum ağabey. Çok yakın bir arkadaşımın son zamanlarda kullanıp övgüyle bahsettiği 2 makinesini de inceleyip kullanma imkanım oldu. Bunlardan biri Penn SurfBlaster, diğeri Penn Affinity. Özellikle Affinity tam bir tank gerçekten, tavsiye ederim. Belki bu arkadaşımızla bir uzlaşmaya varabilirsiniz abi: http://www.baliksevdam.com/forum/satilik-penn-ve-okuma-olta-makineleri-13166.html . Allah her daim gönlüne göre versin...

9. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Hala kararsızım ne yapmalıyım diye. Bu bahsettiğin DAM taşıma kolaylığı açısından ve fiyat açısından süper fakat atış mesafesinde nasıl olur, 250 gr atara gerek var mı konusunda kararsızım. Dediğin gibi bir surf makina alabilsek iyide ikinci eli bile 1000 lira üzerinde. Şu aşamada benim ulaşabileceğim şeyler değil maalesef. Velhasıl kelam bir çıkar yol bulumadım. Sabahtan beri boş kaldıkça kamış ve makina bakıyorum. Ryobi naxo güzel gibi ama ağırlığı ve fiyatı biraz düşündürücü. Ya da dediğin gibi surf kafa işinden tamamen vazgeçmek lazım. Benim derdim uzaklara atmak galiba. Madem balık tutamıyoruz, nasıl 100-130 metreye attım diyeyim diye uğraşıyorum. :)