Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

surf takımı için misina ve iğne

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında okayant tarafından paylaşıldı.

1. okayant

okayant Yeni Üye

merhaba balık sevdalıları...
    balıkla ilgili çok şey öğrendim bu sitede.artık daha bilinçli av yapabiliyorum.benim öğrenmek istediğim.

KAMIŞ :Lineaeffe Manta Karbon Surf Kamış 400cm 100 gr atar
    Lineaeffe Manta 400cm 100gr Surf Kam | Lineaeffe | Surf Kamlar | Balk Av Malzemeleri| Olta Kamlar| Surf Kamlar | Av Deposu Av Malzemeleri Kara Av Balk Av Olta Kamp Malzeme
    MAKİNA :OKUMA AVENGER AV-65b MAKİNE...OKUMA OKUMA AVENGER AV-65b MAKNE BALIKILIK MALZEMELER - Olta makinalar AVmarketi.com

ben antalya sahillerinden yukarıdaki kamış ve makinayla sıyırtma ve ketezeli takımlarla 60 gr kursun kullanarak atış yapmak istiyorum .

bu makinaya sarmak için nasıl bi misina kullanmalıyım ? birkac tane alternatif buldum ama ne kadar dogru kararı size bırakıyorum

ineaeffe Saltwater Top Red 800m 0,30mm Misina

Lineaeffe Saltwater Top Red 800m 0,30mm Misina | Lineaeffe | Bobin Misinalar | Balk Av Malzemeleri| Olta Misinalar| Bobin Misinalar | Av Deposu Av Malzemeleri Kara Av Balk Av Olta Kamp Malzeme

LINEAEFFE TAKE XTREME SILICON MİSİNA 600MT 0.30mm

FERRARI LINEAEFFE TAKE XTREME SILICON MSNA 600MT BALIKILIK MALZEMELER - Olta misinalar - Makara misinalar - Lineaeffe misinalar AVmarketi.com
    takım yapmak için

0,22 ASSO DOUBLE STRENGTH makara misina 100mt

ASSO 0,22 ASSO DOUBLE STRENGTH makara misina 100mt BALIKILIK MALZEMELER - Olta misinalar - Makara misinalar - Asso misina AVmarketi.com

veya

Spy %100 Fluorocarbon Misina 50mt (0,08-0,30mm arası) - 0,21mm

https://www.spotbalik.com.tr/Spy-100-Fluorocarbon-Misina-50mt-008-030mm-arasi-021mm,PR-32114.html

Lineaeffe Akashi Ultra Fluoro Carbon 0,22mm 50 mt Olta Misinası

Lineaeffe Akashi Ultra Fluoro Carbon 0,22mm 50 mt Olta Misinası hemenav.com

makaraya sarmak ve takım yapmak için sizin öner bileceğiniz misina ve kac mm olacagı yakalaya bildiğim balıklar 100 200 gr arası MIRMIR ve ÇUPİRA ve İSPARİ çıkıyor genel de onlara görede hangi takıma hangi İĞNE kullanmalıyım .
    yardımınız için teşekürler şimdiden

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. okayant

okayant Yeni Üye

bu takımı alma ne denım öncekki oltadan memnundum uç hasasiseyiti olarak ama oltamı istediğim mesafeye atamıyordum ben de aynı hasasiyette ama daha uzun olan bu kamışı aldım...

4. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

Alanya bölgesinde bende bazı av denemelerinde bulunmuştum
    az çok fikir sahibiyim ama antalya bölgesi nasıl pek bilemem
    kamış konusunda fikir yürütemem zaman içinde isteklerine cevap verip veremeyeceğini en iyi sen test eder anlarsın ;)
    fakat misina ve iğne konusunda fikirlerimi beyan edebilirim :)
    makina sarımı için ip misina kullanmanı veya kaliteli monoflament ince misina kullanmanı tavsiye ederim.( balık vuruşlarını en iyi şekilde hissedebilmen için ip misina öneririm:)
    avcı beden köstek takımı için ise kullanabileceğim flouracarbon misina kalınlığı 0,35 olmalı diye düşünüyorum. misina konusunda trabucco sufix berkley gibi kalite misinaları tercih etmende fayda var sağlamlık açısından ;)
    iğne olarak ise hem yemi üzerinde iyi tutması hemde vuran balığı kaçırmama olasılığı yüksek olan linkte ki gibi circle ( çember) iğne kullanmanı tavsiye ederim.
    2-4 numaralar idealdir.
    ama kurşun önü tek köstekli büyük balık için düşünüyorsan ki özellikle çipurada randımanı yüksektir aynı kalınlık misina 1/0 veya 1 numara iğne kullanabilirsin. tabi ki kurşun gezer kurşun olacak :)
    ben nacizane bildiklerimi düşüncelerimi beyan ettim. Eminim ki gerek avlak bölge konusunda gerekse av teknikleri konusunda benden daha tecrübeli konusuna hakim arkadaşlarımda forumda bulunmakta
    ve onlarında senden bilgi ve tecrübelerini esirgemeyeceklerine eminim :)
    herdaim bereketli avların olsun saygılarımla rastgele

5. okayant

okayant Yeni Üye

:) yorum için saol abi .
    ip misine olarak marka ve mm ne olmalı sence .bide alanya da balıklar büyük heralde iğne boyu ve köstek için söylediğin numaralara bakarsak.

6. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

iğne olarak ise hem yemi üzerinde iyi tutması hemde vuran balığı kaçırmama olasılığı yüksek olan linkte ki gibi circle ( çember) iğne kullanmanı tavsiye ederim.
    2-4 numaralar idealdir.
    circle iğneler için ideal numaralar bence bu ama eğer bu numaralarda büyük diyorsan ufak numaralarıda mevcut tercih sana kalmış :)
    ip misina olarak bütçe önemli zira berkley nanofil var hem daha ince hem daha kaliteli çekeri yüksek . berkley whiplash te ondan aşağı kalır değil hani ;)
    sufix , speader , power pro , daiwa , trabucco gibi piyasa kalitesini rüştünü ispatlamış markaların ürünleride mevcut bunlar içinden incelemelerin sonucu bütçene ve takımlarına uygun ip misina seçimin yapabilirsin.
    Herdaim rast gelsin umarım bir fikir edinmene yardımcı olmuşumdur :)

unutmadan avladığım balığın büyük mü küçükmü olduğunu tutmadan bilemem. olta denizde olunca ne geleceği belli olmuyor malum :)
    kullandığım hazır yemim denizminaresi içi olunca iğneye anca denk geliyor :)

7. poyraz

poyraz Aktif Üye

Almak istediğiniz manta kamışı görerek almanızı tavsiye ederim bu kamış daha çok hafif takımlarda iş yapacak bir kamıştır 60 gr ağarlıkla misinanın yüzüklere dolanması vs makina kafasındaki kapanmalarda bu kamışı patlatabilirsiniz atçek kraça avına uygun bir kamıştır ağar kurşunlarla istediğiniz noktalara atış yapamayabilirsiniz.kürdan kalınlığında uç yapısı vardır başka kamışa bakmanızı tavsiye ederim.

8. popeye1907

popeye1907 Aktif Üye

Makine için size Shimano Ultegra 0,28 mm. misina tavsiye ederim. Ben İstanbul boğazında surf tipi atçekte ve spin avlarımda kullanıyorum. Beni hiç yarı yolda bırakmadı.
    İp kullanacaksanız 0,14 mm. yeterli olacaktır. Power Pro veya Penn marka ipler iyidir. Daha iyi bir şey istiyorsan nanofil kullan.

9. okayant

okayant Yeni Üye

10. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Sakın!
    Akashi'den uzak dur, sahte flurocarbondur. Kutudan çıkarmam ve test etmemle çöpü boyladı. Sırf değerlendirmek için aldığımdan bir kayıp sayılmaz.
    EFTTA onaylı misinalardan şaşmayın, yakında onların da sahtesini görürüz, o yüzden EFTTA listesinden bak. Bugün piyasada adi ama üzerindeki abartı rakamlarla daha da adilerin marifetiyle fahiş fiyata satılan misinalar ile, marka misinalar arasında fiyat farkı neredeyse yok.
    60 gram atacaksan ip misinaya gerek olmaz. O azami ağırlıkta kurşun + hassas kamış kombinasyonu zaten vuruş hassasiyeti sağlayacaktır.