Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf takımım hakkında yorumlarınızı ve yardımınızı bekliyorum

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Alık balık tarafından paylaşıldı.

1. Alık balık

Alık balık Aktif Üye

Degerli abilerim ustalarım, bundan 1 ay kadar önce Üsküdar Ergin balıkçılık tan Cevat Bey'in yardımı ile bir kamış ve makina aldım, kamış Olympus boxter 4.20, 120-190 gram atarlı, makinam awa shima aqualis skystar 65 kafa, işin acemisi olduğumdan ve hiçbirşey bilmedigimden ötürü bana tavsiye edilen bu takımı takriben 550 TL civarında bir rakama almış oldum, 375 TL kamış + 185 TL makina, ilerleyen zamanlarda bu takım ile çapari denememi yapmak için Üsküdar şemsipaşa yolunu tuttum, ve orada benimle birlikte balık avında olan abilerim ile sohbet ederken fikirlerini almak istedim, kimse ne makineyi nede kamışı tanımadığını ve bu kalitede bir ürün için gerçekten çok fazla para verdiğimi söylediler, ister istemez moralim bozuldu, daha sonraki zamanlar da cengiz balıkçılık ismini çok duymaya başladım ve bir gün kafayı bozdum, girdim Cengiz'e ve iyi bir surf kamış ve makina istediğimi söyledim, velhasıl hırsım beni farklı bir takım sahibi daha yaptı, oradan da okuma salina 3 teleskobik 4.30 boyunda 100-250 gr atari olan bir kamış ve yanında yine okuma salina 3 5000, 55 kafa bir makina aldım bu kez maliyet 850 TL ye kadar yükseldi, sizce bu işe yeni başlayan birisi olarak, hangi takımı kullanmalıyım, fikirleriniz ve görüşleriniz benim için çok değerli, tüm forum dostlarıma buradan sevgiler, saygılar sunuyorum

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar Alık balık :) Öncelikle aramıza hoşgeldin. Sanırım sen de benim gibi balık burcusun. Bilgisayar ile foruma girdiğinde sağ üst köşede ''Yararlı linkler'' bölümünü göreceksin, buradan imza ayarlarını yapabilir; imzanda isim, mevki, doğum yılı, kan grubu gibi bilgilerini belirtebilirsin bizler gibi. Bu, yazışmalarda kolaylık sağlayacaktır ve ayrıca sana isminle hitap edebileceğiz

Her 2 takımında birçok kişinin hayalini süsleyecek takımlar. Ama çaparide ama rapalada işini layığıyla görebilirler kanımca. İlk takımın hakkında yorum yapan ''üstad''ların azizliğine uğramışsın :) Herkes herşeyi bilmek zorunda değil ama ne hikmetse bildiğini düşünen Mr. Kibir amcalarla kaynıyor ortalık. En doğru iğneden en sağlam misinaya, en avcı rapaladan en uzağa atan kamışa kadar hep onlar bildiler ve bilecekler korkarım :) Olympus da Awa Shima da bilinmeyen, adi markalar değiller. Ürünlerini kullanmadım ama kısaca şöyle bir araştırınca, öyle alt segment, ucuz dandik ürünler olmadıkları hemen görülüyor. Boğaz balıkçısı değilim ama sanıyorum çapari için tadında bir takım olacaktır.

Cengiz Balıkçılık'tan aldığın takımın benzerlerini kullanan arkadaşlarım var. Örneğin Makaira kamışı olan arkadaşım kamışına aşık resmen. Salina 3'de hemen aynı özelliklere sahip şahane bir kamış. Salina 3 makinenin 5000'liği olduğunu bilmiyordum. 16000'liğini jigde kullanan arkadaşım var. Makine, ağırlığı bir yana tutulursa başyapıt gibi gerçekten. Raw ve Salina'yı birleştirip kusurlarını gidermişler, iyice güçlendirmişler sanki. Yağ gibi kayan bir kolun yanısıra her türlü güveni veren gücü ve ele oturan ergonomik kol topuzu yeterince cezbediyor. Tüm bunlara ömür boyu garanti eklenince tadından yenmeyecek bir takım haline geliyor bence Ağır kurşun surf rapala avında bu takım da sanıyorum gayet tadında olacaktır. Makinenin 5000'liğinin ağırlığını bilmiyorum
    ama sandığım gibi ağırsa biraz yorabilir :)

Takımlarından birini kullan, diğerini kullanma diyemem. İlk takımını çaparide, 2. takımını rapalada kullanabilirsin. Zamanla gönlüne hitap etmezlerse buradaki ustalardan en sağlıklı bilgileri edinerek ziyadesiyle sana en uygun takımı yeniden kurabilirsin. Forumun ''Sıcak Fırsatlar ve 2. El'' köşesini de incelersen hemen her kesime hitap eden gerçek sıcak fırsatlar olduğunu da göreceksin. Aynı şekilde sen de sana hitap etmeyen ürünlerini, uygun fiyatlarla ihtiyacı olan arkadaşlarımıza satabilir, bütçe oluşturabilirsin ;) Son olarak, bu işe yeni başlayan biri olduğunu söyleyen birçok arkadaşımız, çok daha alt segment ürünlerle başlıyorlar bu işe. Kendini bu bakımdan şanslı bile adletmelisin bence Takımlarını gönlünce güzel avlarda kullanmanı dilerim. Allah gönlüne göre versin, her zaman rastgelsin...

4. Alık balık

Alık balık Aktif Üye

Selamlar Can kardeşim, öncelikle bu denli zahmetli bir açıklamada bulunup içimi rahatlattigin için teşekkür ederim, salina 3 5000 Makinaya gelince, makina 55 kafa ve 4.5 devir yanılmıyorsam ağırlığı 450 gr olması gerekiyor, cengiz balıkçılık bu makinanın özel istek üzerine getirmişler türkiye'de bu Makinaya ait bir yazı ya da yorum bulamadım

5. harbyteam

harbyteam Daimi Üye

o abiler hem ürünü tanımıyor hem de kalitesi için fazla para ödediğinizi iddaa ediyor.
    ilginç.
    şahsen ben tanımadığım bir ürünün kalitesi hakkında da yorum yapmam.çünkü tanımıyorum.
    olympus kamışım olmuştu vakti zamanında. olympus thunder 150
    elindeki olympus kamış için de şunu rahatlıkla söyleyebilirim çaparide salina 3 e göre çok daha zevkli avlanma şansın olacaktır.
    salina 3 esasen çok sert sadece uç parçasından esneyen bir kamış. 175gr ve üstü kurşun ile rapala avcılığı dışında iş görmez, zevk vermez.
    dikkat edersen atar aralığı ciddiyetle verilmiş olympusta ;) ne yazmış adam 120-190 gr.
    diğer tarafta ..ki piyasanın bence kanayan yarısı. yurdum kamışlarında up to 250 gr ibaresi çoğu kez görürüz. ben ne anlama geldiğini çözmüş değilim..çözen olduğunu da sanmıyorum. geçelim :D
    makine konusunda ise bence awa shima ve okuma almak yerine her ikisinin bütçesiyle düşük devirli tek bir shimano veya daiwa seçeneğini değerlendirilebilirdi.
    Rastgelsin.

6. Berke Öztürkmen

Berke Öztürkmen Aktif Üye

Merhaba,

Piyasada o kadar çok marka ve kalitede ürün varki 80-100 tl'ye de surf kamış alabilirsiniz binlerce tl'ye de bulabilirsiniz. Makine için de durum aynı. Burada önemli olan alıcı kişinin bütçesi veya ürüne olan sıcaklığı. İnsan, benim işimi görsün diyip 50 tl ye de kamış alabilir veya ben aero technium alıcam da diyebilir.
    Aslında siz Cevat Bey gibi doğru bir adrese giderek tavsiye üzerine bu iki güzel ürünü alarak çok yerinde bir alışveriş yapmışsınız. İkisi de çok güzel ürünler. Cengiz balıkçılıktan aldığınız ürünler de gerçekten harika ürünler. Burda tüm suç o sahildeki her şeyi bildiğini zanneden balıkçı takımı. Sonuçta 2 güzel kamış ve makine sahibi oldunuz. Üzülecek kızacak birşey yok aksine sevinilecek övünülecek ürünler. Bence RASTGELSİN

7. karantina14

karantina14 Aktif Üye

O abiler ve amcalar ne yapıyorsa yapıyor zaten. Herkes çok biliyor ve çok iyi avcılar.
    Muhabbet ederken ne kullandıkları veya ne kadar balık tuttuklarına baktın mı? Asıl cevabı kovalar verir. :)
    Ustalar hep şöyle derler "Para biriktir ve alacaksan en iyisini al." :)
    Şuanda hem istavrit ve hem de rapala için 2 setin var. Hayırlı olsun.
    İlk setin fiyatına göre iyidir merak etme. Arkasındaki firmada iyidir. İkinci setin ve arkasındaki firmada iyidir. Ancak iki setinde kullanım amaçları farklı.
    Dediğim gibi sen bakma öyle şeylere çünkü sürekli fiyat yükselir ve farklı tavsiyeler gelir.

8. Alık balık

Alık balık Aktif Üye

Üstadım dedim ya ikinci takımı sırf hırs için yaptım, yani enayiligime geldi sanki biraz :(

9. Alık balık

Alık balık Aktif Üye

Berke bey güzel yorumlarınız için teşekkür ederim, bu yorumlardan sonra artık hem içim rahat etmiş oldu, hem de iki farklı av için (çapari ve Rapala) iki farklı takımım olduğuna inandım

10. Alık balık

Alık balık Aktif Üye

Teşekkür ederim Okan kardeşim, demekki bu takımlardan biri ile çapari diğeri ile de Rapala yapılacak,... Oltanın ucundan balık eksik olmasın

11. senihcan

senihcan Daimi Üye

Merhabalar öncelikle . Bende ilk amatör balıkçılık hobisine başladığımda hatalar yaptım . Araştırmamamdan dolayı ve ne istediğimi bilmememden dolayı yanlış bir makine ve kamış edinmiştim . Ama sen yinede surf amacına uygun almışsın ben ilk takımı yaptığımda surf ne jig ne spin ne bilmiyordum ve jig kamışla kıyıdan 70 80 metre ileri yemli atıp balık tutmayı düşünüyordum :D Malesef ilk başlarken ve o heyecanla insanın başına geliyor. Ama aldığın takımlar seni yıllarca rahat bir şekilde avlandıracak takımlar . Hem ağır kurşun rapala için hem 100 150 arası çapari çalışmak için 2 farklı takımın olmuş :) Hayırlı günlerde kullan. Birde sitede bir çok ürün ve bir çok balıkçılık disipliniyle ilgili bilgi var ben şahsen teorik balıkçılık eğitmimi balıksevdam sitesinden aldım :)