Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Surf Ve Teleskobik Kamış Arasında Performans Farkı?

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında trjinkazamatr tarafından paylaşıldı.

1. trjinkazamatr

trjinkazamatr Yeni Üye

4 Metrelik Surf Kamış Yerine Biraz Daha Para Ekleyip 4 Metrelik Teleskobik Kamış Alsam Atış Mesafesinde Gene Fark Olurmu?%5-10 Falansa Hiç Dert Degil Ama %30 Falan Fark Oluyorsa Surf Tercih Edebilirim...
    Tam Bilmiyorum Ama,Sanırım Surf Kamışlar Uzun Ve Az Parcalı Oldugundan Dolayı Mesafesi Fazla Ve Daha Hassas Ancak İnce Oldugundan Daha Dayanıksız..
    Teleskobik Kamışlarda İse Fazla Parça Oldugundan Hassas Degil Ve Mesafesi Daha Az,Kalın Oldugundan Daha Saglam Diyebilirmiyiz..
    Saglamlık Ve Hassaslık Konusunda Aynı Özelliklerde 200 Gram Atarlı 4 Metre Acık Uzunlukta Olan 3 Parça Surf Ve 5 Parça Teleskobik Kamışı Kıyaslarsan Aralarındaki Farklar Nelerdir.Tercihimi Buna Göre Yapıcagım.Ancak Aralarındaki Farklar İnternette Hiç Yazmıyor Bu Yüzden Konu Açma Geregi Duydum..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hcicek

hcicek Aktif Üye

Merhabalar, isminizi bilemediğim için hitap edemiyorum :)
    Ustalar muhakkak cevap verecektir ancak bende uzun süredir ve halen kamışlar konusunda araştırma yaptığım için bir kaç ayrıntı yaplaşabilirim, Telekospit ve surf kamış diye bir ayrıntı yok diye biliyorum, parçalı yahut teleskopik olması farketmiyor surf olması daha ziyede 3,80 ve üzeri atarına göre surf olarak değerlendiriliyor, tabi başka ayrıntılarda var ama sizin kafanızdaki algı sanırım biraz karışık.
    Bu sebeple hassasiyet ve dayanıklılık konusunda da düşündüğünüz tam tersi olması gerekiyor diye biliyorum, şöyleki , Parçalı kamışlar daha dayanıklı olduğu halde hassasiyeti daha düşük oluyor, çünkü dolgu gibi az esnek bir yapıya sahil olduğu için küçük balıklarda kolay algılanamıyor, ancak teleskopik kamışlarda birbiri içinde ekli olduğu için çok zorlamalarda uç kısımlardan kırılma ihtimali daha çok oluyor, ancak uç kısımları epey ince ve esnek olduğu için küçük balıklar oltaya bindiğinde daha iyi farkedilebiliyor diye biliyorum.
    Eğer tabi yanlışım varsa ustalarımızın benide düzeltmesini isterim :)

4. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Kısaca notlar düşeyim, bilgi kırıntıları oluşsun.
    Surf kamış diye son 8 yıldır nitelenen, 40-50 yıl önce sahil kamışları ya da kargı olarak adlandırılmış kamışın İngilizcedeki adı menzilinden gelmektedir. İngiliz kıyılarında balık alabilmek için sahilde dalgaların ilk kırıldığı kum adacığın ilerisine atmak gerektiğinden haliyle bu kırılma çizgisi ile anılır olmuştur. İngiltere'de bırakın üç parçalıyı, iki parçalı tercih edilir.
    Teleskobik kamışlar ise daha çok seyahat kamışı olarak anılmaktaydı, gerçi son 5-6 yıldır boyları üç parçalıları bile geçer durumda o ayrı. Bizim sularda kıyıdan avda iyi bir teleskobik ile parçalı arasında çok büyük bir fark görebileceğini sanmam. Ha bunların amacına en uygun şekilde kullanıldığı okyanusa açık yerlerdeki gibi 20-30 kiloluk balık çekebileceğimiz yerler olsa, parçalıdan şaşma derdim. Ne kadar az parça, o kadar az hazır kırılma noktası.

5. roy

roy Aktif Üye

ayni IM (Intermediate modulus) karbon oranindaki ve ayni aksiyonlu iki kamistan daha az parçali olan tabi ki daha avantajli olacaktir. zira teleskopik kamislarda blanklar arasi enerji dagilimi birlesme yerlerinde güç kaybeder. bu da menzili kisaltir. surf kamislarin kapali boylarinin 1 metreden uzun olmasinin, 4-5 parçayi geçmemelerinin sebebi de budur. ha bu soruyu istanbul bogazi özelinde soruyorsaniz 30 metre farkettirmez. iyi bir surf kamis ayni zamanda iyi bir atis stili gerektirir. kamisa maksimum güç verebilen pendulum gibi bir atis stilini bogazda uygulamak nerede ise imkansiz. iste biliyorsunuz, omuz omuza, dirsek dirsege, pinarbasi burma burma halay modunda atis yapmak gerekiyor.

6. trjinkazamatr

trjinkazamatr Yeni Üye

Saglamlık Olarak Her Zaman Az Parçalı Kamış..Taşınabilirlik Olarak Ve Ufak Avlar İçinse Teleskobik Daha Dogru Oluryor O Zaman..Bogaz İçin Kendime Teleskobik Alayım O Zaman..Belki İlerleyen Zamanlarda Parçalı Kamış Alır Ege Taraflarına Giderim...Tşkr Ederim...

7. roy

roy Aktif Üye

saglamlik olarak degil aslinda. saglam kamis istiyorsaniz 20-30 sene önce kullanilan fiber kamislar idealdir. simdiki uzak menzil kamislar yogun karbon materyelden yapiliyor. darbelere karsi oldukca hassalar. biryere dayarken olusabilecek hafif bir çizik kamisin kirilmasina sebep olabiliyor. tasinabilirlik olarak teleskobik kamis her daim avantajlidir.

8. trjinkazamatr

trjinkazamatr Yeni Üye

Peki Lufer Yada Ona Benzer Agır Balıkları Tutmak İçin 4 Metrelik Az Parçalı Olta İyi Bir Tercih Olurmu..Yazın Canakkale,Gökce Ada Yada Bozca Ada Gibi Ege Sahillerine Gidip Kamp Kurmayı Düşünüyorum,Burdaki Balıklar Büyük Gibi Duruyor.Gecen Sene Gittigimde Vapurla Geçerken Baltım Sürüyle Balık Vardı..Kaliteli Bir Surf Yada Teleskop Kamış Alsam Lufer Gibi Agır Balıkları Yakalayabilirmiyim.
    Yoksa 100 Liraya Alt Seviye Bir Kamış Alıp İstanbulda Kullansam,
    300-400 Lirayada Orta Seviye Bir Jigging Kamış Alıp Büyük Balıklar İçin Kullanmak Dahamı Mantıklı Olur..Tam Olarak Ordaki Balıklar Ne Kadar Büyük Bilmiyorum Ama Ege Kıyılarında Bile İstavritten Daha İyisi Gelmiyorsa İyi Bir Teleskopik Almayı Düşünüyorum...

9. roy

roy Aktif Üye

yani tabi ki istanbulda yapacagin birkaç av için 120metre üzerine çikartacak kalitede bir takim edinmek gereksiz. 100 liralik lineaeffe veya albastar bir kamis isini rahat rahat görür. asil yatirimi daha yogun yaptigin av sekline yapman daha uygundur.

lüfer çekebilecek kamis derken, zaten istanbul bogazinda baligi kamis çekmez makina çeker. okkali bir lufer denk geldiginde bile ( ki kiyidan oldukca nadir denk gelir ) biraz kol yorgunlugu ile üstesinden gelirsin.

10. fronto

fronto Üye

Benim surf kamışımda var teleskobik kamışımda ,aralarında fark var tabii ama teleskobik kamışımla 150 mt lere erişebiliyorum ,surf kamışlarımda sıkıntı yaşıyorum
    şöyleki: 170 gr atarlı shimano alivio ile 75 gr kurşun atılmıyor sahilde 125e çıkarınca gelen geçenlerden çekiniyorum en büyük soruda avımız çupra olduğu için 100 gr ve üstü ağırlıklarda vuruş hissedilmiyor bunlarıda düşünmelisin ..Hem iyi bir teleskobikle çoğu balığı alabilirsin surf sadece uzağa erim için yapılmıştır.