Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

suzuki df 15 yardımlarınızı ve fikirlerinizi esirgemeyin

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında mehmetmeral tarafından paylaşıldı.

1. mehmetmeral

mehmetmeral Yeni Üye

değerli forumdaşlarım öncelikle herkeze iyi forumlar dilerim.Ben suzuki df 15 uzun şaft 4 zamanlı 15 bg bir dıştan takma motora sahibim.Motor 2010 model olup 2 kullanımdan sonra denize düşürülmüştür.Denize düştükten sonra apachi bi ustaya verilmiş sadece yağını değiştirip bize tekrar tamir oldu deyip verilmiştir.Motoru aldıktan sonra motorda bazı sorunlar vardı tam gaz giderken birden stop ediyor ve yarım saat çalıştıramıyorduk yaklaşık 1 hafta böyle kullandık yarım gaz ve çeyrek gazda sorun yoktu.Yaklaşık 1 hafta kullandıktan sonra çekişten düşmeye ve daha zor çalışmaya başladı bizde Bursa/Gemlik ilçesinde iyi bi ustaya götürdük ustamız işin ehli ama biraz kaprisli ustam motorun içini açtı deniz kumu silindiri yatakları segmanları pistonları mafetmiş ve benzin pompası bozulmuştu.Bunların hepsini yaptırdık yaklaşık 1100tl masraf yaptık nihayetinde motor bugün toplandı 15 gün parçaları bekledikten sonra motor çalıştırıldı 2 dk çalıştıktan sonra aynı sorunu tekrar yaptı karbüratörden çat pat diğe sesler gelip stop ediyordu ve zor çalışıyordu usta bayramın 2. günü bakmaya karar verdi arıza tespitide 2 şeyden olabilir dedi ya karbüratör yada ateşleme dedi ateşleme ise işiniz kök dedi çünkü ateşleme beyni cdi beyin ve çok pahalı 400dolar civarı şimdi değerli arkadaşlarım teknik bilgi ve tecrübelerinize dayanarak sizce neden olabilir ateşleme beyni suya battığı için su almış desem beyin plastik kaplı ve su girmesi imkansız gibi sizce bu çat pat sorunu neden yapabilir karbüratör hava benzin karışımını düzgün yapamadığı iiçinmi yoksa ateşlemedenmidir değerli yorumlarınızı esirgemeyin teşekkürler...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

ateşleme plastik kaplama olsa bile malesef aktarım kabloları ve bir kısmı açık diye hatırlıyorum usta dan iyi bilecek değiliz ya o gördü o bilir ustaların iyisi kaprisi büyük olandır sen güven ustaya başka alternatifin yok sanırım bu şekilde forumlarda anca kafa karıştırıcı eleştiri ve önerilerle ustayla da kötü olursun al sen yap derse ne yapacaksın

4. mehmetmeral

mehmetmeral Yeni Üye

ben sadece biraz olsun içimi ferahlatayım dedim. belki daha önce başına aynı sorun gelmiş birisi vardır diğe umdum aynen usta kaprisli ama iyi usta ateşlemede sorun olsa hiç çalışmaz diğe tahmin ediyorum ama dediğin gibi eleştiri ben buradaki eleştirileri ustaya taşıyacak değilim iyisini kötüsünü o bilir

5. sabora

sabora Daimi Üye

Ateşlemede sonu olursa hiç çalışmaz fikrin yanlış bence. Tekne motorlarını bilmem ama ben de sonuçta 4 zamanlı motoru olan bir araba kullanıyorum. Benimki eski model karbürötörlü bir araba. Ateşleme beyni yerini distiribütor var. Eğer buradaki zamanlamalar kayarsa, bujiler yanlış zamanlarda tetikler. Sizdeki beyin için aynı şey geçerli. Eğer arızalı ise 4 zamanda yer alan patlamayı meydana getirecek olan ateşlemeyi yanlış zamanlarda yapacaktır. Bu motor sesinin bir düzelip bir bozulmasına dengesiz çalışmasına yol açabilir. Ayrıca o motorlarda var mı bilmiyorum ama süpap ayarları da benzer sorunlar çıkarabilir. Hızır' ın dediği gibi ustanıza güvenin. Bazen bazı sorunlar hemen çözülemeyip zaman alabilir. Geçmiş olsun. İşallah kısa sürede halledersiniz. İyi bayramlar.

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

dostum umarım yanlış anlamamışsındır kafanda soru işareti oluştuğu zaman ustaya bunu anlatman zor olabilir hem bursa da nasıl apache usta buldun şaşırdım doğrusu motor ustalarının en iyileri bursa da diye biliyordum umarım en kolay yoldan işin hallolur

7. mehmetmeral

mehmetmeral Yeni Üye

Sabora abi aynen cok haklisin oda olabilir dedigin gibi yanlas zamanda ateleme yapiyor olabilir ama 3 4 dk guzel calisiyordu subab da olabilir karburatorde hizirseref abi yok estafurullah yanlis anlasilcak bi durum yok apachi ustayida bulan enistem ugrasmamak icin direk gozunun ilk ketigi kisiye vermis adamda tam apachi ervanee civi cakan adamdan ne beklenir onu sokene kadar akla kaayi sectik pas olmus neyse kismetse yarin motorun durumu belli olcak bakalim ne cikicak degerli yorumlariniz icin cok tesekkur ederim aonucu burdan bildiric saygilar

8. mehmetmeral

mehmetmeral Yeni Üye

arkadaşlar sorunum halloldu allaha şükür sorun 4 zamanlı olduğu için makina sensör ayarları kaçıkmış ustam düzeltti ve karbüratörde delik varmış şimdi canavar gibi kafayı hemen indiriyor hemen hızlanıyor 10 saat bi rodaj sürem var sonra yola devam :)

9. sabora

sabora Daimi Üye

Geçmiş olsun Mehmet. Güle güle kullan, şimdiden rastgele.

10. mehmetmeral

mehmetmeral Yeni Üye

çok teşekkür ederim.Ancak bi sorun daha çıktı buseferde tekne :D bakımlarını daha yeni yaptım çatlak patlak biyer varmı die özellikle altına baktım yama felan yaptım ama bugün bindim biraz turlarken kontrol kapağını açıp bi baktım içi su dolmuş teknenin zaten motorda zorlanma vardı baya bi su almış içine boşalttım motor rahatladı yarın bakıcam altına neresi kırılmışsa bi tamirat yapmak gerek :D

11. oguzsen

oguzsen Aktif Üye

tekne hangi kalıp hangi markanın ona göre bilgi veririm