Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tahtaköprü barajı 01.12.2014

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında mzyeter tarafından paylaşıldı.

1. mzyeter

mzyeter Yeni Üye

Arkadaslar ziyaret icin geldigim Hassa'ya 20 Km yakındaki Tahtakopru barajına ava geldik. balıklar su yuzeyine cıkıyor zıplıyor oynuyor istahım kabardı. Once burda nasıl avlanıldıgı hakkında bilgim olmadıgı icin cesitli yemler denedim. 11 cm sahte balık attım yarım saat takip eden balık olmadı. Jig attım ona da yuz veren yok. Tuylu igne attım zaten artık gelmeyeceklerini anlayınca ekmek atmaya basladım kucuk igne ile. Benim bildigim ekmek yiyen turler olması lazımdı ama ısırık bile yok. Sonra bir iki avlanan birileri vardı ne atıyorsunuz dedim solucan dediler. Ben tutamadım ama etrafta mısır konserveleri vardı keske alsaydım gelirken dedim biraz hazırlıksız oldu.
    Buraya geleceklere duyuru ve bilgi. 10 metre yakına kadar 25 cm sazan turu balıklar var. Solucan ve haslanmıs mısır almayı unutmayın. Benim avlandıgım resimleri ekliyorum. Ama yandaki avlanan arkadasların tuttukları balıkları cektim onları atıyorum Balık resmi olarak. Tahtakopruden bugunluk tat alamadım tutamayınca :) yarın dortyola donuyorum yasasın Deniz, karides ve sahteler gelsin cipura ve kefaller :)
    saygılar hurmetler saglıcakla.
    Zeki Yeter

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mzyeter

mzyeter Yeni Üye

Birde eklemek istedigim cok miktarda hayalet denen tırıvırı var suda. Denetim yok galiba. Yazık balıklara. Yururken kıyıda bile takılıyorsunuz yerdeki aglara :(

4. Pellegra45

Pellegra45 Aktif Üye

Yakalanan baliklar tahta baligina(Sakarya da kaptirga deniliyor) benziyor. Esmer bugday,makarna, kuskus,konserve misir vb. yemlerle avlamasi keyifli bir baliktir. Tadini ben begenmedim. Zaten çok da balik yedigim söylenemez.:D

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler daha nice avlara rastgelsin :)

6. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Lanet olsun o tirivirilara ben kullanan gördüğüm zaman acayip vicdan yaptırıyorum. Birakıyorlar ama genelde köylüler bu konularda cahiller. Genel kullanicilari da bu tip insanlar malesef adam sportif balıkçılık dediğin zaman o ds ney diyor, tamamı ekmek derdinde başka bir şey değil.

Özellikle iç sularımızda çok fazla kullanılıyor malesef.

Bir de not düşeyim sazan da boy sınırı 40 cm 25 cm yavru kalıyor. 40 cm sazan da ortalama 600 gram gelir taş çatlasa 750 gram yapar zaten o balıktan et bile çıkmaz tamamı kılçık bile degil kemiktir. Sazan dediğin en az 70 cm olacak ki gideri olsun :)

Forumumuz da bu konuda çok eksik var ilerde inş. müsait bir zamanda sazan aviyla ilgili güzel bir çalışma yapıp ekleyeçeğim.

Şahsen bir tatlı su avcisi olarak 4 kg altında sazan alıkoymam.

Son düzenleme: 1 Aralık 2014
  7. mzyeter

mzyeter Yeni Üye

Milletimiz ne bulsa avuc kadar olsun yeter yiyor. Dedigin gibi sportif av ne diyorlar. Balıklar 25cm civarıydı. Ben sazan yavruları diye dusunuyorum. Ama tatlısu avcısı degilim. Resimlerdekileri bi yorumlarsanız bende ogreniyim.

8. Burak Kızılırmak

Tahminen 3 ila 6 aylık balıklardir bunlar.
    Sazanlar uzun ömürlü baliklardir zorlu koşullarda bile en kötü ihtimal 25 30 yaşına kadar yaşayabilirler.
    1 yaşında falan 40 cm civarı ve kg üstüne anca çıkıyorlar. Bu balıklar da olsa olda mayis doğumludurlar :) kılçık dolu baliklardir henuz yarisi migdesi yarisi kafasi yarisi sirtidir malesef gideri yok ve alikoyulması yasak

bana sorarsan ama yine de barajınız temiz gibi balıklar da pulları parlak sağlıklıdır eti de diğer sazanlarda göre daha iyidir. ama en az 50 cm falan olmalı ki yenilebilir eti çıksın. Zaten sazan çok lezzetsiz bir balık tir anacak guzel bir mısır unlu sarımsaklı vs bir sosla yenilebilir hale gelir :) o pulları da gelişmişlerin de temizlemek gereklidir ve cok pis ve zor bir iştir :) ya da derisini asla yemeyeceksin balik pişince sıyır at v.s

9. mzyeter

mzyeter Yeni Üye

Denize donus yapıyorum yarın. Sportif olarak takılıp genelde sahtelerle buyuk bekledim dedigim gibi ilk tercih ama gorundugu gibi yavrucuklar çıpır çıpır oynuyor suda yazık :) denize donuyorum dörtyola

10. Burak Kızılırmak

sazanın sahteyle avlanması imkansız :) Çünkü görme duyulari çok zayıf genelde koku duygularıyla avlanan baliklardir önce kollarlar yemleri sonra akvaryum balıkları gibi vakumlarlar :) ama barajda sudak perc kizilkanat turna vb balıklar varsa gelebilirlerdi. Tabi bu baliklarin hepsinin huyu suyu ayrı aksiyonları farklı gibi.

11. mzyeter

mzyeter Yeni Üye

Dogru diyorsun hocam tatlısu bize gore degil. Deniz balıgının tadını da vermiyor benim icin :)