Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Takım Tavsiyeleri

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında atakaneldar tarafından paylaşıldı.

1. atakaneldar

atakaneldar Üye

Öncelikle merhabalar

Şimdilerde amatör olarak istavrit avına gidiyorum boğazda arnavutköy taraflarında elimde markasını bilmediğim ama çokda kaliteli bişey olmayan bir olta takımı var. Bu konuda kendimi geliştirmek ve istavrit dışında lüfer çinekop gibi diğer balıkları da avlayabileceğim bir olta takımı arıyorum.

Tabii biraz kendimi geliştirdikten sonra daha güzel avlara da gideceğim. Bu ihtiyacımı karşılayacak bir olta takımına ihtiyacım var. Bütçe olarak ortlama bir bütçem var. Bana hangi takımı önerirsiniz ve takımın yanında neler almam gerekiyor. Biraz araştırdım forumdan ama emin olamadım..Şimdiden teşekkürler bilgileriniz için..

Birde bu balıklar dışında gölde alabalık turna vs avlamak için farklı bir olta takımına mı ihtiyacım olacak?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Merhaba Alper
    Boğada avlanmak için 4-4,5 m arası 180-200-220 graralıklarında atarı olan bir surf kamış ve uzak atışa uygun surf tipi bir makina gerek.

Turna alabalık gibi balıklar içinse 1,80-3m arası spinkamış ve 2500-4000 kafa arası spin makinaya ihtiyacın olacak.

Bu yazdıklarım çok temel bilgiler.
    Aslında herbirtür av için ayrı bir takım gerekebilmekte.
    Mesela dağlarda alabalık yakalamak istiyorsan 1,5-1,80m arası 0-7 veya max 10 gr atarlı bir kamış ve 500-1500 arası kafalı bir makina çok daha iyi olabilirken turna, gökkuşağı alabalık gibi avlar için daha uzun ve daha yüksek atarlı bir kamış ve daha büyükçe bir makinaya ihtiyacın olacak.

4. ondersoydinc

ondersoydinc Aktif Üye

forumun ikinci el sıcak fırsatlar bölümünü biraz kurcalamanı tavsiye ederim, arkadaşlarımızın hesaplı fiyatlara sattığı takımlar mevcut, sürekli kontrol eder ve biraz da surf için gerekli malzemeleri yine forumdaki diğer başlıklardan araştırmanı bol bol okumanı, yapılan avları incelemeni, farklı yerlerde suyun durumuna, derinliğe, havaya akıntıya göre farklı seçimler yapman gerektiğini göreceksin. Şeref abi kısaca özetlemiş zaten, biraz araştırdıktan sonra ihtiyacın olan malzemeleri seçmen daha kolay olacaktır.Aramıza hoşgeldin ve keyifli avlar dilerim..

5. atakaneldar

atakaneldar Üye

teşekkürler değerli bilgiler için. İkinci el kısmını en kısa sürede inceliyorum umarım bulurum kendime göre bişiler.